Sizlere Norveç’in sizin düşündüğünüz kadar pahalı olmadığını söyledikten sonra, Norveç’te bütçe seyahatleri hakkında sizlere rehber olabilecek ayrıntıları burada bulabilirsiniz. Norveç’te seyahat bütçenizle alakalı geniş bilgiler edinebileceğiniz rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Çoğu şehirde sokaklar düzenli ve kolay anlaşılır bir sisteme sahiptir. Bu yüzden gitmek istediğiniz her yere isterseniz yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Yolunuzun uzunluğunu, yola koyulmadan önce hesaplamanız yararınıza olacaktır. Ağır hava şartlarının oluşabildiği durumları göz önüne alarak, kesinlikle rahat kıyafetler giymemenizi ve ayrıca kalın ayakkabılar tercih etmenizi öneririz. Zira, yağmur ve kar olası bir durumdur ve mağdur olmamanız adına yanınızda mutlaka ikinci bir elbise taşıyor olmanızı tavsiye ederiz.

Toplu taşıma ücretleri, bizdeki kadar ucuz olmasa da , nüfusun yoğun olmamasının bir getirisi olarak herkesin araba kullanıyor olması, araçları rahat bir hale getirmektedir. İzmir’den İstanbul’a trenle gittiğinizi varsayar ve bu yolculuğu Norveç’e uyarlarsak, sizlere maaliyeti yaklaşık 250 NOK kadar olacaktır ve bizim para birimimizle 190 TL’ye denk gelecektir. Kur oranlarını göz önünde bulundurarak bu fiyatların yaklaşık tahminler olduğunu unutmamalısınız. Bø’dan Oslo’ya iki saatlik tren yolculuğu için en ucuz bilet 249 TL’ye mal olurken, aynı zamanda bu fiyatla Trondheim’a kadar bilet rezervasyonu yapabiliyorsunuz.

Trenler, bizdekilerden oldukça gelişmiştir ve hemen hemen hepsinde ücretiz WI-FI bile bulunmaktadır. Rezervasyon yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir konu olan seyahat sigortası, sizleri olası kaza durumlarında büyük bir yükün altından kurtaracak ve iade, iptal ve vs. durumlarını garantileyecektir.

Buraya otobüsleri ekliyorum çünkü çoğu zaman başka bir toplu taşıma seçeneği yoktur, ancak bunu alırsa. Benim söylediklerim Norveç otobüsleri benim favorim değil. Genellikle garip bir şekilde pahalılar ve Norveç yollarında, en zorlu tümörleri bile yorucu bir hale getirmenin bir yolu var. Norveç’e otobüsle seyahat için altın kural her zaman önceden rezervasyon yaptırmaktır. Çoğu Norveçli otobüs firması otobüste değil, online rezervasyon yaparsanız önemli indirimler sunuyor. Genellikle indirim almak için bir gün önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Ardından, sürücü pdf biletinizi telefonunuzda tarayabilir, böylece bir yazıcı arama konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Oslo ve Trondheim gibi şehirlerde, önceden rezervasyon yaparak şehir içi otobüs ve tramvaylardan da tasarruf edersiniz. Otobüs uygulamasını indirebilirsin ancak turist olarak bir otobüs / tramvay kartı almak için Turist Bilgi Merkezi’ne gitmek çok daha kolay olacaktır. Otobüsleri ve tramvayları çok kullanacaksanız gün, hafta sonu veya hafta kartları almak her zaman daha ucuz olacaktır.

Eğer tatile birden fazla kişi olarak gitmiş iseniz, araç kiralama işi daha kolay ve ucuz bir yol olacaktır. Zira, Norveç’te araç kiralama hizmetleri oldukça uygundur ve istediğiniz her yerden rahat bir şekilde diğer noktaya ulaşabilirsiniz. Tatil planınızda gece aktiviteleri varsa ve alkol almayı da bu plana dahil etmişseniz, mutlaka sürücünün temiz olması gereklidir. Zira ülkemizde olduğu gibi esnek durumlar söz konusu bile değildir. Polisler, en ufak bir alkol şüphesinde bile sizi durdurabilir ve hatta sürücü lisansınızı elinizden alabilir. Fiyatlandırma ise, günlük olarak değil, yapılan kilometre üzerinden yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, 100 km için 20 NOK ödediğiniz bir şirkette, toplamda 1000 km de yapabilir ve dönüşünüzde ücreti bu sayıya göre ödersiniz.

Kuzeydoğu Avrupa ülkelerinden biri olan ve modern yaşantısı, gelişmiş insan davranışları ile oldukça üst sıralarda yer alan Norveç’te otostop çekmek de büyük bir avantajdır. İnsanlar, sizleri hiç çekinmeden araçlarına alabilir ve hatta gideceğiniz yere kadar bırakabilir. Eğer çocuksuz bir tatil yapıyorsanız, bu durum oldukça ucuz ve eğlenceli bir yol olacaktır. Uçakla seyahat etmek, nüfus olarak az ancak toprak olarak fazla olan bir ülkede, en hızlı yol olacaktır. Başkent Oslo, en yoğun ve işlek havasahalarına sahiptir ve diğer illerin hepsinden direk uçuşlar yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here