Oslo’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Oslo, bölge açısından dünyanın ve Norveç’in en büyük yatırım alanlarından ve gelişmiş şehirlerinden biridir, ancak bu kara kütlesinin sadece yüzde yirmisinde yaşam alanı oluşturulmuş, geri kalanı parklardan, çok iyi bir şekilde korunan ormanlardan, tepelerden ve yüzlerce gölden oluşmaktadır.

Parklar ve açık alanlar, Oslo’nun şehir silüetinin ayrılmaz bir parçasıdır ve şehrin hemen her yerinden kolayca erişilebilir. Kentin ana caddesi Karl Johans kapısı da dahil olmak üzere birçok yaya dostu alanın yanı sıra kamusal alanlarını birleştiren sayısız patika ve yürüyüş yolu sayesinde merkez, yürüyüş yapmaktan mutluluk duyacağınız bir yerdir.

Kraliyet Sarayı’nın tam karşısındaki Oslo Merkez İstasyonu’ndan uzanan bu geniş cadde, saray, Ulusal Tiyatro, eski üniversite binaları ve Oslo Katedrali gibi Oslo’daki turistik mekanların çoğunu geçmektedir. Düzenli olarak yaşayabileceğiniz dünyadaki en iyi şehirlerden biri olan Oslo, zengin bir kültürel sahneye sahiptir ve tiyatro, müzeler ve galerileriyle ünlüdür.

Gezilecek Yerler

Akershus Kalesi

Wikimedia

Akersnes burnunun üzerinde Oslofjord üzerinde yükselen,Håkon V tarafından inşası istenmiş olan ve 13. yüzyılın sonunda tamamlanan muazzam bir yapı, Akershus Kalesi bulunmaktadır. Håkon VII (1872-1957) mezarı ve orijinal ortaçağ zamanlarından kalma kale yapısının kalıntıları ile şirin şapeli keşfetmeden önce, harika liman manzaraları ile ve isterseniz surlarda dolaşmak için zaman ayırmanızı öneririz. Ayrıca arazide bulunan Norveç Direnişi Müzesidir.

Burada 1940-45 Alman işgali hakkında bir kaç saat geçirmeye hazır olun. Eğer herhangi bir enerjiniz kaldıysa, Oslo’daki eski Arsenal’deki Norveç Silahlı Kuvvetleri Müzesi’ne, Norveç güçlerinin tarihini ve Norveç’in yüzyıllar boyunca savunmasını gösteren silah ve sergilerle eski zamanlara doğru gidebilirsiniz.

Oslo Katedrali

Wikimedia

Oslo Katedrali, 1697 yılında inşa edilmiş ve bir çok kez restorasyona uğramıştır. İç dekorasyonu İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından tamamlanmıştır ve sahip olduğu yüksek kule ise 1850 yılında yeniden yapılan bir ektir.

Süslü bronz kapıların bulunduğu ana kapının yanı sıra H. L. Mohr, Barok minberi ve sunak (1699) ve Emanuel Vigeland’ın vitrayındaki tavan resimleri de dikkat çekiyor. Daha sonra, eski kilise surları boyunca Oslo Pazarı’nı ziyaret ettiğinizden emin olun. 1841 yılına dayanan bu büyüleyici salonlar artık galeriler, kafeler ve antika satıcıları tarafından işgal edilmektedir.

Belediye Binası

Wikimedia

Arnstein Arneberg ve Magnus Poulson tarafından tasarlanan ve iki adet kuleye sahip olan Belediye Binası, yerel dilde Radhuset olarak adlandırılır ve Oslo’nun merkezinde yer alan en dikkat çekici yapıların başında gelir. Kare bir yapıya sahiptir ve tuğla ve betondan inşa edilmiştir.

Kulelerinden biri kocaman bir saate sahiptir ve gün içerisinde şehrin çoğu yerinden görülebilmektedir. Kulelerden biri liman bölgesi boyunca sesini duyabilecek 38 baza ev sahipliği yapıyor. Heykelleri ve kabartmaları ile büyüleyici cephesi ile iç mekan da görülmeye değer. Henrik Sørensen, Per Krohg, Edvard Munch ve diğer ünlü Norveçli sanatçıların yarattığı zengin bir fresktir.

Aker Brygge

Wikimedia

Şehrin bir zamanlar kalbinin ve ruhunun merkezi olarak bilinen Aker Brygge, günümüzde terk edilmiş bir tersanenin etrafında inşa edilmiş ve aslında oldukça büyük öneme sahip olan bir yerdir. Kalabalık ve canlı gece ve gündüz, çarpıcı mimarisi – Norveç’in çarpıcı doğal güzelliğini mükemmel bir şekilde tamamlayan yeni ve eski muhteşem karışımı ve her tarafı nefes kesici güzelliklere sahip.

Aker Brygge’ye her yıl 12 milyon ziyaretçinin deniz kenarında yürüyüş yolu, güzel alışveriş mekanları, harika restoranları ve rahat halıları ve şömineleriyle yıl boyunca süren rahat veranda barlarıyla çizdiği tahmin ediliyor. Ziyaret ederken, yeni açılan Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi’ne girdiğinizden emin olun.

Müze iki binadan oluşuyor: biri Andy Warhol, Damien Hirst ve Jeff Koons gibi büyük sergilerin kendi koleksiyonları için, diğeri de dönen sergiler için.

Ulusal Sanat, Mimari ve Tasarım Müzesi

FutureBuilt

Ulusal Sanat Galerisi, yaklaşık 19. yüzyıldan geriye kalan Edvard Munch ve J.C. Dahl gibi pek çok ünlü sanatçının eserini barındırmaktadır. Norveç ve Oslo’nun dört bir yanından gelen eserler ile donatılmış olan Mimari ve Tasarım Müzesi ise, çağdaş mimariye ve ülkenin sahip olduğu estetik güzelliklere farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Eski çağlardan günümüze kadar gelmeyi başarmış pek çok el işi sanat eserini ve türevlerini barındıran bu ziyaret alanlarını mutlaka görmeli ve Norveç’i ve Oslo’yu daha derinden hissetmelisiniz.

Kraliyet Sarayı

Wikipedia

Karl Johansgate’in kuzeybatı ucunda yüksekte yer alan, 1825 yılında inşa edilen Norveç Kraliyet Sarayı, kent manzaralarına hakimdir. Etkileyici 173 odalı bina halka açık olmasa da, ziyaretçiler arazileri ve bahçeleri gezmek ya da bekçinin düzenli olarak değiştirilmesini izlemekte özgürdür. Sarayın hemen güneyindeki Nobel Barış Ödülü’nün sunulduğu Norveç Nobel Enstitüsü bulunmaktadır.

Vigeland Heykel Parkı

Wikipedia

Norveç’in ve bir o kadar da Oslo’nun en dikkat çekici bölgelerinden biri olan ve ülke için adeta bir simge haline gelmiş Vigeland Heykel Parkı, türünün en büyük örneği olma özelliği taşımaktadır. En ünlü Oslo turistik bölgelerinden biri olan bu park, yılın her zamanı dolu ve canlı bir yerdir.

Yıl boyunca açık olan bu eşsiz heykel parkı, Gustav Vigeland’ın adını almıştır ve ünlü heykeltıraş tarafından yapılmış olan tunç, granit ve ferforje demirden oluşan dinamik heykellerde tamı tamına 650 tanesine ev sahipliği yapmaktadır.

Vigeland, parkın tasarımı ve düzeninden (1949’da tamamlandı) sorumluydu ve heykellerin çoğunluğunu beş temalı gruplar halinde 2.800 ft’lik bir eksen boyunca yerleştirdi. En eskisi, insan yaşamının döngüsünü betimleyen, öte yandan, 121 iç içe insan bedenini içeren 55 metre yüksekliğindeki Monolitin görülebileceği çeşme grubudur.

Doğa Tarihi Müzesi ve Botanik Bahçeleri

Wikimedia

Norveç’in sahip olduğu en iyi doğal yaşam alanlarından biri olan ve içerisinde yer alan Zooloji Müzesi, Jeoloji Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Botanik Bahçeleri ile ünlü olan bu destinasyon, gerçekten görülmesi gereken önemli bir İskandinav cazibesidir.

Meteorlar, değerli mineraller ve oldukça etkileyici bir havaya sahip dinozor iskeleti koleksiyonuyla dikkat çeken Doğa Tarihi Müzesi, Norveç’in faunasına farklı bir bakış açısı getiren Botanik Bahçesi’yle birlikte, siz gezginleri bekleyen önemli bir ziyaret alanıdır. Ancak, en iyisi enfes alanlara sahip olan Botanik Bahçesi. 1814 yılında kurulan bahçe, Norveç’ten ve dünyanın diğer yerlerinden 1.500’ü şelalenin bulunduğu güzel Rock Garden’da bulunan 7.500 farklı bitki türüne sahiptir.

Munch Müzesi

skyrisecities

Norveç’in en iyi ressamı Edvard Munch (1863-1944) ‘ın yaşamına ve işine adanmış Munch Müzesi, büyük sanatçının hayatından geniş bir resim, grafik sanatı, resim, suluboya ve heykel koleksiyonuna sahiptir. Kişisel efektler ve araçlara ek olarak yaklaşık 28.000 sanat eserini içeren – özel kütüphanesi bile – müze, film gösterimleri, konserler, rehberli turlar ve konferanslar aracılığıyla Munch’un çalışmalarının belirli yönlerine ayrılmış özel sergiler de sunuyor.

Oslo Opera Binası

Kjetil Andersen

Norveç Ulusal Opera ve Balesi’nin yanı sıra Ulusal Opera Tiyatrosu’na ev sahipliği yapan 1364 koltuklu Oslo Opera Binası, neredeyse şehrin limanına doğru kaymasını ve görünüşe göre dış yüzeyleri abartıyor. İtalyan mermeri ve beyaz granit kaplamalı Opera Binası, 14. yüzyılda Trondheim’in Nidaros Katedrali’nden bu yana Norveç’te inşa edilen en büyük kültürel yapıdır.

Birçok gösterinin yanı sıra, ziyaretçiler çeşitli ilginç kamu programlarına ve sahne arkası turlarına katılabilirler ve isteyenler elbette binanın çatısında bir gezintiye çıkabilir.

Ultima Çağdaş Müzik Festivali

Andreas Turau

Konserlerden operalara kadar pek çok farklı etkinlik içeren Ultima Çağdaş Müzik Festivali, her yıl Ekim ayında düzenlenen ve Oslo’nun en görkemli festivalleri arasında yer alan bir etkinliktir. Dünyanın dört bir yanından çok beğenilen bestecileri ve müzisyenleri çeken yeni orkestra eserleri için bir yarışma içeren festivali düzenlemek için çok sayıda müzik kurumu işbirliği yapıyor.

Chamber Müziği Festivali

Redwire

Her Ağustos ayında Oslo’da düzenlenen bu yıllık bir ay süren festivalde, dünyanın dört bir yanından uluslararası düzeyde tanınmış müzisyenler çizen düzinelerce oda müziği konseri yer alıyor. Performans, muhteşem Akershus Kalesi’nde, çarpıcı bir Oslofjord ile arka plan olarak gerçekleşir. Aynı ay ve aynı yerde yer alan Oslo Caz Festivali, hem müzisyenler hem de taraftarlar için büyük bir çekiliş.

Viking Gemi Müzesi

Wikimedia

Burası, dünyanın en iyi korunmuş Viking gemilerine ev sahipliği yapıyor, bu da olağandışı bir biçimde Viking toplumunun dört önemli üyesi için mezar alanları olarak kullanılıyormuş. Hem gemiler hem de mezar buluntuları büyük, güzel karmaşık bir vagon, inanılmaz derecede iyi korunmuş kıyafet parçaları ve iskeletlerin kendileri de dahil olmak üzere sergileniyor. Vikingler, İskandinav kültüründe büyük rol oynamış ve Viking Gemi Müzesi, Norveç’e yolculuğunuza başlamak için mükemmel bir yerdir.

Nordmarka Ormanı

visitoslo

Nordmarka Ormanı, Oslo’nun merkezinden az buçuk uzakta, doğal bir ortama sahip ve oldukça keyif veren yürüyüş parkurlarına sahip bir destinasyondur.

Yerel insanlar ve turistler için oldukça popüler olan Nordmarka, daha aktif Oslo ziyaretçisi için Nordmarka Ormanı’ndaki bir yürüyüş, kentten mükemmel bir doğal mola veriyor. Ormanın farklı aktivite seviyelerinde ve göllerin keyfini çıkarması ve gölün keyfini çıkarması için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Gündüz yürüyüşü ya da çok amaçlı sırt çantasıyla maceralar için harika bir yerdir.

TusenFryd Eğlence Parkı

bestourism

Bu eğlence parkı tüm aile için çok eğlenceli. Norveç’in en büyük 30’u aşkın lunapark treni ve diğer eğlence mekanlarına, harika oyunlara, mağazalara ve yemek yiyebileceğiniz yerlere sahiptir. Yaz aylarında, BadeFryd su parkı da açıktır.

Ulusal Galeri

Wikipedia

Oslo’yu ziyaretiniz sırasında, genellikle uzaktan ancak çok iyi bildiğimiz bir tablo olan ‘The Scream’’ (Çığlık)’in de yer aldığı bir galeri olan Ulusal Galeri, Munch’un tabloları dahil pek çok önemli sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Galeri’ye Perşembe günleri giriş ücretsizdir. Ülkenin en büyük çizim, heykel ve resim koleksiyonu olan bu galeriye mutlaka uğramalısınız.

Nobels Fredssenter

Wikimedia

O sene Nobel Barış Ödülü’nü kim kazanmış ise, o insan hakkında geniş bilgilere ve kişinin eserlerine derinden göz atma fırsatı sunan Nobels Fredssenter, belediye binasının hemen yanında yer almaktadır. Özel sergiler, kadın veya erkek Nobel Barış Ödülü kazanmış olan kişilerin eserleri ve biyografilerini bulabileceğiniz bu destinasyona mutlaka uğramalısınız.

Fram Müzesi – Polar Gemi Müzesi

Wikimedia

Fram Müzesi, Norveç’te yaşayan ve dünyayı gezmeyi sevenlerin aradığı yapılardan birisidir. Kuzey Kutup Noktası’na oldukça yakın bir yerde alan müze, Oslo’nun da en çok ilgi gören ziyaret noktalarından birisidir.

Norveç, KKN hakkında araştırmalar yapan ve bunu başarılı bir şekilde sürdüren ülkelerin başında geliyor. Durum böyle olunca, ülkede gezilecek yerler arasında Polar Gemi Müzesi gibi pek çok nokta yer alıyor. Norveç’in denizcilik tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu tehlikeli keşiflerde hayatın nasıl bir yer olduğunu görmek istiyorsanız, müze kesinlikle görülmeye değer.

Holmenkollen Kayak Müzesi ve Kulesi

visitoslo

Norveç, iklimsel bakımdan belki de dünyanın en soğuk bölgelerinden birinde yer almaktadır. Hal böyle olunca, ülke genelinde kayak yapmak büyük bir zevk ve oldukça popüler bir aktivite durumundadır. Holmenkollen Kayak Merkezi, Oslo’da yer alan ve ülkeye kış sporları için gelen turistlerin ilgi odağı olan bir destinasyondur.

Holmenkommen, kayak müsabakasında uluslararası yarışmalar için kullanılır ve gerçek yaşamda görülene kadar eğimin ne kadar dik olduğunu tam olarak anlamak zordur. Müzenin en az 4.000 yıllık kayak alanını keşfederken, kulenin tepesindeki gözlem güvertesi aşağıda Oslo’nun muhteşem manzarasını sunuyor.

Norveç Halk Müzesi

visitoslo

Norveç kültürüne giriş için gidilecek yer burası. Norveç’in tüm bölgelerinden buraya taşınan 155 geleneksel ev, çiftlik ve apartman bloklarıyla dünyanın en eski ve en büyük açık hava müzelerinden biridir. Başyapıtlarından biri, neredeyse bin yıl öncesine dayanan bir çılgın kilisedir.

Yaz aylarında, müze taze pişmiş lefse – geleneksel yumuşak tipte bir gözleme, el yapımı gösteriler, at arabası gezileri ve daha fazlasını sunmaktadır.

Tryvann Kayak Merkezi

Wikimedia

Kış Norveç’e çarptığında, Norveçliler kayaklarına en yoğun balıktan bile daha çabuk girer. Şehrin dışında sadece 20 dakikalık bir metro yolculuğu, başkentten ulaşmak için en yakın kayak merkezlerinden biri olan Tryvann’ı bulacaksınız. Tesis bünyesinde 18 farklı zorluk derecesinin yanı sıra bir kayak kiralama merkezi ile yamaçlarda iyi bir gün geçirmek için ihtiyacınız olan her şey vardır.

Astrup Fearnley Müzesi

Wikimedia

Heyecan verici ve yeni sergilere ev sahipliği yapan ve Aker Brygge’nin en yeni binalarından birinde yer alan Astrup Fearnley Müzesi, dünya çapında bir üne sahip olan Renzo Piano tarafından tasarlanmıştır.

Modern ve bir o kadar da çağdaş bir çok koleksiyon barındıran müze, şehir merkezinde görebileceğiniz en nadide yerlerin başında gelmektedir. Her zaman, uluslararası sanatçıların çalışmalarını keşfetmeleri için yeni ve heyecan verici sergiler vardır. Galerinin kafesi, şehrin en güzel Oslo Fiyordu manzarasına sahiptir.

Oslo Fiyordu

Airtl

Dağlar tarafından yapılan basınçtan ve suyun stabil duruşundan doğan ve oldukça güzel bir görünüme sahip olan fiyortlar, Oslo’nun şehir merkezine oldukça yakın bir yerde, ziyarete gelen turistler tarafından ilgi görmektedir. Şehre yaptığınız gezi sırasında kesinlikle kaçırmamanızı önereceğimiz bu güzel doğal oluşumlar, adeta bir bıçakla kesilmiş gibi dik olan kayalıklardan ve nehre benzeyen su akıntılarından oluşmaktadır. Güzel havalarda, ada atlamasıyla daha fazla keşfetmek, oldukça eğlenceli bir deneyim.

Aker Brygge’deki beyaz feribotlar toplu taşıma ağının bir parçasıdır ve otobüsler gibi kullanılabilir. Langøyene, Gressholmen, Lindøya ve Hovedøya gibi, her biri yüzme, güneşlenmek, barbekü ve kamp için fırsatlar sunan adaları keşfedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here