Stavanger’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ülkenin en geniş ve nüfus bakımından büyük olan kentleri arasında olan Stavanger, Bergen’e oldukça yakın bir yerde, oldukça hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda Norveç’in en eski topluluklarından biridir ve köklerini 12. yüzyıla kadar sürdürmektedir. Offshore adaları tarafından korunaklı, yüzyıllardır ticari bir merkezdi ve bugün popüler bir kruvaziyer limanı.

Şehir ayrıca, her Mayıs ayında MaiJazz Festivali ve Ağustos ayında düzenlenen Uluslararası Oda Müziği Festivali gibi müzik mekanları ve yıllık etkinliklerle hareketli bir kültürel merkezdir. Buna ek olarak Vikingler’den açık deniz petrolüne, sardalya, uçak ve denizcilik gibi her şeyi kapsayan şehir müzelerine ek olarak Stavanger’da yapılacak çok şey var. Tüm bölge, yakındaki birkaç göl ve hafif deniz iklimi ile rekreasyon alanı olarak popülerdir.

Gezilecek Yerler

Preikestolen (Preacher’s Pulpit)

Wikimedia

Norveç’in en ikonik görüntülerinden biri olan ve Lysefjord’un sularının yaklaşık 609 metre yukarısında yükselen büyük düz tepeli bir uçurum Stavanger bölgesindeki en bilinen turistik yerdir. Preikestolen, bir feribot seferi, bir otobüs yolculuğu ve ardından iki saatlik yürüyüş ile yapılan bir aktivitedir. Ama eğer iyi bir botunuz varsa ve yükseklikler için bir kafa varsa (bu kenardan bir damla), net bir günde manzara unutulmaz.

Norveç Petrol Müzesi

Wikimedia

Petrol, dünyada sadece bir yeraltı kaynağı ve para getiri aracı olarak görülen bir elementtir. Ancak Norveç, petrolün konu alındığı bir yenilikçi müze inşa etmiş bir ülkedir. Oldukça farklı konulara değinen Norveç Petro Müzesi, ilginç ve ilgi çeken yapısı ile ziyaret edilen destinasyonlardır.

Bilim, teknoloji, tarih, çevre ve sosyal kaygıların canlı bir karışımı olan Norveç Petrol Müzesi, bir dizi petrol depolama davuluna benzeyen bir binada limanın üzerinde oturuyor. Grafik, ses ve interaktif sergiler, petrolün jeolojisini araştırıyor ve Norveç Kontenjanı Rafından neden bu kadar çok yalan söylediğini açıklıyor. Bu yatakların nasıl keşfedildiğini, nasıl geri alındıklarını ve Norveç ekonomisini ve toplumu nasıl etkilediklerini açıklıyorlar. Yetişkin ziyaretçiler bile bir dalgıç elbisesine tırmanmayı severler ve her yaş için başka aktiviteler de vardır.

Norveç Konserve Müzesi

Jennifer Jain

Venus Packaging Co., Birinci Dünya Savaşı sırasında aldığı hasarların ardından yeninden restore edilmiş bir konserve fabrikasıdır. Ürettiği ünlü sardalyalar ile bilinen şirket, günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olan bir yapı içerisinde kurulmuştur. Müze içerisinde 1870’li yıllardan beridir, Norveç’te sardalyaların nasıl çıkarılıp işlendiğini gösteren sergiler bulunmaktadır. 1950’lerin ortaları, bu küçük balıkların Norveç’in en önemli ihracat ürünlerinden biri olduğu bir dönem. Müze içerisinde ayrıca, balıkların nasıl işlendiğini görebilir ve makinelerdeki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

En ilginç olanlarından biri, 1930’larda Almanya’da imal edilen ve teneke kutularda teneke kutu kağıt paketlemiş, bir anahtar takan ve etiketi yerine koyan tek bir makinedir. Üst katta sergilenen etiketlerin toplanması, kullanılan 40.000’den fazla farklı tasarımın renkli bir örneğidir. Çocuklar, konserve işçileri olarak giyinme ve 1800’lerden kalma otantik kır evinde bulunan kafedeki Norveç waffle’larını örnekleme fırsatına sahiptirler ve son olarak bu müze 1920’lerde (alt katı) ve 1960’larda nasıl göründüğünü yansıtacak şekilde restore edilerek yeniden bir çok hizmetiyle açılmıştır.

Stavanger Katedrali

Wikimedia

Üç koridora sahip bir mimari ile, 12. yüzyılda inşa edilen Stavanger Katedrali, dönemin en önemli mimarlarından biri olan Bishop Reinald tarafından yapılmıştır. Katedralin koro bölümü, 1272 yılında bir yangında büyük hasar görmüştür ancak bu sebepten ötürü tüm kiliseyle birlikte Gotik tarzının dışına çıkılmadan restore edilmiştir.

Katedral, Stavanger’in şehir merkezinde, kolay ulaşılabilecek bir lokasyonda yer almaktadır. Göze çarpan iç mekan özellikleri arasında Gotik dönemine ait bir taş yazı ile zengin bir şekilde oyulmuş Barok minberi (1658) ve Yeni Ahit sahnelerinin tasvir edildiği doğu penceresindeki vitray yer almaktadır. Katedralin arkasında, kentin merkezindeki küçük göl olan Breiavatnet’in kuzey sahiline bakan eski Piskoposluk Sarayı, Kongsgård yer alır.

Yakındaki Bispekapellet veya Piskopos Şapeli, 1300’lü yılların başlarına kadar uzanmaktadır ve özenle restore edilmiştir. Stavanger’ın katedralinin kuzeybatısı ve liman girişine (Vågen) uzanan Pazar Meydanı, açık hava tezgahlarında alışveriş yapmak ve güzel günlerde bazı yerel kültürü iliklerine harcamak için canlı bir yerdir.

Valbergtårnet

Wikimedia

Valbergtårnet, Vågen ve Østre Havn (Doğu Limanı) arasında, pazar meydanının kuzeyinde bulunan ve Stavanger’ın günümüze kadar en iyi şekilde muhafaza edilmiş, orjinal halinden çok şey kaybetmemiş bir yapısıdır. Şehrin en eski tarihine sahip olan ve Holmen yarımadasında bulunan Valbergtårnet, 1853 yılında inşa edilmiş ve şehrin en yüksek noktasına konumlandırılmış bir gözetleme kulesidir. Herhangi bir doğal afete karşı herkesi uyarmak için kullanılan kule bugün bizlere harika manzaralar sunuyor ve yapının ilk katında mutlaka uğramanız gereken müzesi bulunmakta.

Stavanger Müzesi

MUST

Stavanger Müzesi, tek bir müzeden çok daha fazlasıdır: Bina, Çocuk Müzesi ile birlikte, doğal ve kültürel tarih sergileri düzenler. Şehrin kültürel köklerinin, bitki örtüsünün ve faunasının faydalı bir arka planının yanı sıra, denizlerin yüzyıllar boyunca toplumu nasıl şekillendirdiğinin büyüleyici öyküsünü sunan harika tek durak dükkanı.

Müzenin koleksiyonlarının çoğu, egzotik yerlere giden ve sanat ve kültür hazinelerini geri getiren Stavanger denizcileri ve misyonerleri nesillerinin mirasıydı. Bu etnografik koleksiyonlar, sanat, mobilyalar, kostümler ve şehrin kültürel mirasının diğer parçaları gibi değişen sergilerde görünür.

Eski Stavanger

Wikipedia

Gamle Stavanger, tarihi yapılardan oluşan taş döşenmiş dolambaçlı caddeleriyle en çok fotoğraf çekebileceğiniz ve  görülmeye değer olan tarihi bir bölgedir. Gamle Stavanger aslında Kuzey Avrupa’da günümüzden bu zamana kadar hayatta kalabilen ahşap ev yerleşiminin bulunduğu yerdir. Norveç’e gittiğinizde kesinlikle sokakları, galerileri ve müzeleri ile keşfetmeye değer tarihi bir alandır. Bu bölgede hem Denizcilik Müzesi, hem de Nedre Strandgate ve Norveç Balık Canning Müzesi’ni de bulabilirsiniz.

Stavanger Denizcilik Müzesi

MUST

Stavanger, ilk günlerinden beri denizcilerden oluşan ve balıkçılık yapılan filolardan oluşup günümüzde petrol  ve denizcilik endüstri merkezi olmasına kadar birçok şekilde aktif olan bir şehir olmuştur. Böylece, sanayi iş sahasından balıkçılığa uzanan şehir 1800’lü yılların gemi yapımından günümüz Norveç’in petrol başkenti rolüne bürünen eserlerinde şehrin tarihinin büyük bir kısmını öğreneceksiniz.

Çalışma teknelerinin ve transatlantik gömleklerin, gerçek iç mekanların ve yapay eserlerin güzelce hazırlanmış modelleri, hikayenin bir bölümünü anlatırken, denizciler, balıkçılar ve diğer kasaba halklarına hizmet veren birkaç demonte Stavanger mağazasının iç ve mallarından bir mağaza yeniden oluşturulmuştur.

1980’li yıllara kadar burada faaliyet gösteren tam ve otantik bir yelkenli çatı katı, yelkenciler tarafından kullanılan tüm ekipmanlarla birlikte müzeye taşındı. Docks’ta çalışmak çocuklar için bir fiyort teknesinde, pazar tezgahlarında ve liman işletmelerinde giyinebilecekleri ve oynayabilecekleri bir liman pazarını temsil eden interaktif bir sergidir.

Breidablikk

Wikimedia

Breidablikk, 1880’lerde Berentsen ailesinin uzun zaman boyunca yaşadığı villadır ve şimdi bizlere adeta zaman yolculuğu yaşatan yapıda orijinal Viktorya dönemi mobilyalarını, kumaşlarını, avizelerini, seramik ocaklarını, bibloları, hatta çiçek aranjmanlarını görebilirsiniz. Bu muazzam yapıdaki eserler Norveçli sanatçılar için koleksiyondur ve evin bazı alanlarında farklı dönemlere ait 1950’lerin kütüphanesi ve yemek odası, 1939’da ailenin kurduğu bir bomba barınağı gibi mobilyalar da sergilemektedir.

Hizmetlilerin barınağı, çamaşır odası ve ahırlar ve  güzel peyzajlı bahçeler de gezintiye açıktır. Buradan, Ledaal, Holmeegenes ve Munkehagen’in diğer tarihi bahçelerine giden yolu takip edebilirsiniz.

Lysefjord

Wikimedia

Lysefjord, 37 kilometre uzunluğa sahip ve 1,9 kilometre geniş alana yayılan dağlarda göz kamaştırıcı parlak yeşil suyu açığa çıkaran dramatik bir yarıktır. Stavanger’ın doğusuna doğru tekneyle keyifli bir yolculuk yapma şansını kesinlikle kaçırmamanız gereken manzaraya sahiptir. Görebileceğiniz en zirve noktası ise fiyortun 1100 metreden daha yüksek kayaların sivri surlarıdır. Bu nefes kesen manzara, bölgede en iyi gezip görebileceğiniz yerlerden biridir.

Ledaal House

Wikipedia

1799 yılında Kielland ailesi için bir yazlık konut olarak inşa edilen Ledaal House, 19. yüzyılın başlarında Norveç’in elitinin nasıl yaşadığını gösteren mükemmel bir örnektir. Zengin bir şekilde döşenmiş konak, kraliyet ikametgahı ve bir müze olarak işlev görmektedir ve mülkün tamamı devlete aittir. Tarihi bahçeleri görülmeye değerdir ve tarihi bir bahçe yolu ile üç kişiye bağlanmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

ergamenis

Norveç, İskandinav mitlerinde geçen Viking halkının bir çok efsanesinin geçtiği yerdir. Ziyaretiniz sırasında mutlaka haklarında daha fazla bilgi edinmek isteyeceğinizi garanti ediyoruz. Durum böyle olunca Stavanger’deki Arkeoloji Müzesi’ne uğramanız gerekecektir. Koleksiyonda Viking gemileri ve botları, kostümler, tarihi silahlar, aletler ve eserler bulunuyor. Belki de en popüler sergi burada, Vikingler ile ilgisi yok.

Ünlü Finn, Finnyy Kutup Ayısı, Finnyy’deki Judaberg köyünden geri kazanılan 12.400 yıllık bir iskelet. Zamanından beri en eksiksiz Buz Devri kutup ayısıdır ve Finn’in keşfinin büyüleyici hikayesini ve günümüzün kutup ayılarıyla nasıl karşılaştığını öğrenebilirsiniz.

Flyhistorisk Müzesi Sola

Wikipedia

İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar ulaşabilmiş uçakların sergilendiği ve eski zamanlarda bir askeri üs olarak faaliyet göstermiş olan Stavanger Havalimanı’na oldukça yakın bir yerde bulunan Flyhistorisk Müzesi, uçak parçaları dahil pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Müze, 30’dan fazla tarihi uçak, siviller, askeri uçaklar, üniformalar, uçak modelleri ve tarihi fotoğraflar içermektedir. Uçakların bir kısmına, havacılık müzesinde kısa bir deneyime sahip olabilirsiniz. Müze, Stavanger havaalanının yakınındaki deniz uçağı limanında yer alır

Stavanger Sanat Müzesi

UNCATEGORIZED

Şehir merkezine sadece 3,2 km mesafede Mosvannet Gölü’nü saran  güzel bir parkta bulunan Stavanger Sanat Müzesi, ülkenin en iyi Norveç ve uluslararası sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Lars Hertervig’in resim ve çizim eserlerinden oluşan bir koleksiyon, romantizm ve buna benzer akımlarla ilgili sanat eserlerine ilgi duyan kişilerin dikkatini çeken ve müzedeki en değerli varlıklardan bir diğeridir.

Utstein Manastırı, Klosterøy

Epzzz Photo

Yönünüzü Stavanger’ın kuzeyine çevirdiğinizde sayısız adalar ve adacıkları görebilirsiniz. Bu adalardan en ünlü olanlardan biri ise Klosteroy’dur. Kendisinden daha büyük olan Mosteroy adasına bir köprü ile bağlı olan Klosteroy, Augustinian Manastırı ile ilgiyi üzerine çekmiştir. Stavanger’dan tekneyle ulaşılabilen bu manastır 13.yy da inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here