Tromsø’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kuzey Kutup Dairesi’ne yaklaşık olarak 350 km uzaklıkta, Hammerfest ve Narvik şehirleri arasında yer alan şehir, Norveç’in en büyük bölgelerinden biridir. 13. yüzyılda kurulan Tromsø, önemli bir balıkçı limanı ve aynı zamanda Norveç’in ünlü aurora borealis’i veya kuzey ışıklarını incelemek için popüler bir konum olmaya devam etmektedir. Ayrıca, gece yarısı güneşini, Mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar burada görebileceğiniz harika bir yer.

Tromsø’nun kuzey bölgesi ve doğal limanı, şehrin Kuzey Kutbu seferlerinin yanı sıra burada bulunan sayısız Norveç balıkçı teknesi için bir üs olarak önemli kalmasını sağlıyor. Ayrıca, Bergen gibi büyük limanlara ve Spitzbergen gibi destinasyonlara sahil yolculukları için feribotlar ve yolcu gemileri için çok kullanılan bir atlama noktasıdır. Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Tromsø, Norveç’in en yoğun nüfuslu bölgesidir. Tromsø, başka bir yerde bulunamayan birçok turistik yere sahiptir.

Gezilecek Yerler

Polaria

Wikimedia

Kutuplarla ilgili herşeye adanmış Tromsø’nun yeni müzesi Polaria’yı ziyaret etmemek, büyük bir eksiklik olacaktır. Kutupsal denizlerin karaya sıkıştırdığı Arctic buz kütlelerine benzeyecek şekilde tasarlanan Polaria, Tromsø’nun merkezine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alır ve Arctic akvaryumuna (sakallı mühürler ile tamamlanmış), ilginç bilgi tabanlı sergilere ve inanılmaz bir panoramik manzaraya sahiptir. Arctic vahşi doğada filmlerin yer aldığı sinema. Ardından Arctic Kışlası’nı, bir kutup ayısı, tundra ve aurora borealis’i ilk elden tecrübe etmek için Arctic Walkway’i ziyaret etmelisiniz.

Tromsø Fjord

Wikimedia

Doğa severlere büyük bir haykırış. Norveç çok nefes kesen buzul manzaraları sunuyor ve Tromsø Fjord en etkileyiciler arasında olmalı. İngilizce “fjord” kelimesi aslında Norveç’ten Eski İskandinav kökenli bir kredi kelimesidir ve genellikle dik yamaçlarla çevrili dar ve uzun bir deniz girişini tanımlamak için kullanılır. Bu Arktik başkentinde, buzulların yerel peyzaj üzerindeki çalışmaları daha da göz alıcıdır ve bu manzara başka yerlerde görülemez. Bazı fiyortlar oldukça uzak olduğundan, profesyonel bir tur rehberi ile bir kruvaziyer gezisine katılmak sizin için daha uygun bir seçenek olabilir.

Tove Cam Sanatı Müzesi

El yapımı renkli cam, İskandinav ülkelerine seyahat ettikten sonra birçok turist için popüler bir hediyelik eşyadır. Ama hiç kendi sanat cam hazinelerini yaratabileceğini düşündün mü? Kvaløya Adası’nda, Arktik Okyanusu’nun sularının yanında yer alan Tove’s Art Glass Studio, galerinin sahibi tarafından yapılan başyapıtları görmeniz için rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır.

Yaz aylarında sahibi, yaratıcı hayal gücünü sanat camı ile ifade etmek isteyenler için tasarlanmış kurslar sunuyor. Stüdyonun yanında, Arktik Okyanusu’ndan esinti hissederken bir fincan çayın tadını çıkarabileceğiniz bir kafe vardır.

Aurora Kampı

DWI

Kuzey Kutuplarını seyretmeden Arctic’e yolculuk asla tamamlanamaz. Burada Aurora kampını heyecan verici köpek kızaklarıyla birlikte öneriyoruz. Kışın, gün ışığı olmadığında, Kuzey Işıklarını izlemek için mükemmel bir zamandır. Bu kampta, sizi sıcak tutmak için içeride kamp ateşi olan büyük bir geleneksel Sami (yerli bir Kutup halkı) çadırında konaklama yer almaktadır. Kuzey Işıklarını görene kadar, istediğin kadar kalabilirsin. Sabah, Arctic maceranız devam ediyor, çünkü sizden bir ekip, sizi dünyadaki en soğuk bölgelerden birine götürecektir.

Uzay Gemisi Aurora

Vesteralen

Uzay ve doğa tutkunları için, Spaceship Aurora, ilginizi biraz daha keşfetmeniz için mükemmel bir yerdir. Uzay gemisi Aurora, Norveç’in uzay araştırmasının temeli olan Andøya Uzay Merkezi’nin eğitim ve ziyaretçi merkezidir.

Simülatördeki bir uzay gemisinde nasıl hareket edeceğini deneyebilir ve güneş aktivitesiyle yakından bağlantılı Aurora Borealis hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Uzay gemisinin nasıl çalıştığını anlamanız için bilimsel deneylere katılmaya davet edileceksiniz. Bu gerçekten de Norveç’in ileri teknolojisini deneyimlemenin en iyi yollarından biridir.

Fjellheisen

nord norge

Tromsø’yu zeminde yaşamaktan yoruluyorsanız, teleferik yolculuğuna çıkıp bu Nordic şehrini dağın tepesinden görmüyorsunuz? Fjellheisen teleferik ismidir ve sizi 421 metre yükseklikte olan Storsteinen Dağı’na götürür. Bu dört dakikalık yolculuk sizi gece yarısı güneşinin olağanüstü panoramik manzarasını seyredebileceğiniz izleme noktasına götürür. Karlı dağ sıralarını ve Tromsø’nun tamamını da görüş noktasından görebilirsiniz, bu da seyahatinizi kesinlikle daha unutulmaz kılacaktır.

Kayak Merkezleri

Ski Safari

Kuzey Kutbu’ndaki yaz, düşündüğünüzden çok daha heyecan verici. Birçok açık hava aktivitesi mevcuttur ve kuzey güneşinin ve nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kayak yapmak belki de bu buzullar diyarını yaşamak için en iyi yoldur. Güvenliğinizi sağlamak için tur küçük gruplar halinde düzenlenmiştir.

Deneyimli rehberler, her zaman bölgenin gizli mücevherleri hakkında size bilgi vermek için bulunduğunuz yerde görev başında yer alıyorlar. Sportif bir insan değilseniz endişelenmeyin. Rehber, seyahat ettiğiniz mesafenin kabiliyetinize dahil olup olmadığına karar veriyor.

Arctic Katedrali

Wikimedia

Tromsdalen Vadisi’nde duran Arktik Katedrali (Tromsøysund kirke). Parlak beyaz ve üçgen mimari ile karakterize edilen bu katedral, Kuzey Kutbu Denizi Katedrali olarak övgü ve Sydney Opera Binası ile karşılaştırılmıştır.

Katedral, şimdi Tromsø’nun bir simgesel yapısıdır ve hatta uçaktan görülebilir. 2005 yılında bir organ kurulduğunda Katedral bir yenileme geçirdi. İskandinav mimarisi ve Norveç’teki din tarihi ile ilgilenenler için, bu kesinlikle sizin güzergahınız için bir yer.

Buzda Balık Avı

Nature

Hiç buzulların üstünde balık avlamayı düşündün mü? Bu, neredeyse Tromsø’ya özel bir deneyimdir ve onu dünyanın başka bir yerinde bulamıyorsunuz. Yerel acenteler tarafından düzenlenen turlar vardır ve muhteşem ve buz gibi bir macera için yerinizi rezerve edebilirsiniz.

Manzara nefes kesici olduğundan Kvaløya Adası’na yapılacak macera şiddetle tavsiye edilir. Balıkçılık deneyiminizle birlikte, hevesli tur rehberleri, tüm yolculuğu daha da ödüllendirmek için adanın tarihini ve kültürünü anlatacaktır.

Tromsø Botanik Bahçesi

Wikimedia

Dünyanın en kuzeydeki botanik bahçesi 1994 yılında açılan Tromsø Botaniske Hage (Tromsø Botanik Bahçesi) sizi etkilemeye hazır. Bahçe Tromsø Üniversitesi Müzesi tarafından işletilmektedir ve dünyanın en kuzeydeki botanik bahçesidir. Bu bahçede bulunan bitki türleri esas olarak Arktik ve alpin bölgelerinden kaynaklanmaktadır. Bu bahçe yaz aylarında açıktır ve mayıs ayı sonundan temmuz başlarına kadar, güneşin her zaman ufkun üzerinde olduğu gerçeküstü gece yarısı güneşinin olağanüstü bir manzarasını görürsünüz. Tromsø’nin dağlık arazisi de bu bahçede görülebilir.

Tove Cam Sanatı Atölyesi

Nature

Kutup Denizi’nin yanında kendi sanat camınızı yaratın. El yapımı renkli cam, İskandinav ülkelerine seyahat ettikten sonra birçok turist için popüler bir hediyelik eşyadır. Ama hiç kendi sanat cam hazinelerini yaratabileceğini düşündün mü? Kvaløya Adası’nda, Arktik Okyanusu’nun sularının yanında yer alan Tove’s Art Glass Studio, galerinin sahibi tarafından yapılan başyapıtları görmeniz için rahatlatıcı bir ortam sunmaktadır.

Yaz aylarında sahibi, yaratıcı hayal gücünü sanat camı ile ifade etmek isteyenler için tasarlanmış kurslar sunuyor. Stüdyonun yanında, Arktik Okyanusu’ndan esinti hissederken bir fincan çayın tadını çıkarabileceğiniz bir kafe vardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here