Coimbra’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Portekiz’in merkezindeki Beiras bölgesinde, Lizbon ve Oporto’nun tam ortasında yer alan Coimbra, ihtişamı ile göz kamaştıran Mondego Nehri’nin hemen kıyısında konumlanmıştır. Ülkenin en eski üniversitesi, kiliseleri, manastırlar ve canlı kültürel kurumlardan oluşan harika bir koleksiyon olan Coimbra, birçok dükkana, butiğe ve iştah açıcı kafe ve restoran seçeneklerine sahip yoğun bir ticaret merkezidir.

Şehir merkezi Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye bölünmüştür. Romalılarda Aeminium olarak bilinen Alcaçova tepesindeki Mondego’nun üzerinde yer almaktadır. Burada, ortaçağ manastırları, katedraller ve bazı güzel müzeler eski üniversite etrafında kümelenmiştir ve Portekiz ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir şehirdir.

Gezilecek Yerler

Coimbra Eski Üniversitesi

Travel In Portugal

Şehirle aynı adı taşıyan Coimbra Üniversitesi, Avrupa’nın en eski eğitim veren üniversitelerinden biridir. Kral Dinis tarafından Lizbon’da kurulmuş olan üniversite ilginçtir ki, 1537’de Coimbra’ya taşınarak ortaçağ sarayı olarak kullanılmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda kısmi olarak yeniden inşa edilmiş olan yapı Barok ve neo-klasik tarzları yansıtmaktadır ve Coimbra’da yer alan bu kampüs en ünlü turistik mekânların bulunduğu Eski Üniversitedir. Böylesine değerli ve saygın bir kurumu ziyaret etmek için içinde bulunan kitap sayısı ile dikkat çeken Joanine Kütüphanesi’nin çarpıcı görünümü bile yeterli sebep olabilir.

5. John, adını taşıyan 18. yüzyıl kütüphanesi, yaldızlı ve egzotik ahşap ve ‘trompe-l’oeil’ dekorasyonunun görkemli bir şöleni niteliğindedir.

Santa Cruz Kilisesi

Thrive Themes

Manastırın bir parçası olan Santa Cruz Kilisesi’nin dikkat çeken noktası Portekiz’in ilk iki kralı olan Afonso Henriques ve 1. Sancho , 1131’de St. Augustine kanunları tarafından kurulmuştur. Portekiz’in ilk iki kralı ölümleri sonrasında buraya gömülmüşlerdir.

Romanesk kilisesi, bölümün tasarımından sorumlu olan Diogo Boitac’a atfedilen Manueline cephesiyle dikkat çekiyor. Aslında Santa Cruz’un formu, 16. yüzyılın en iyi heykeltraşları tarafından kesilmiş, Nicolau Chanterène ve Jean de Rouen gibi, kilisenin Majesteleri Portalını süsleyen oymalar gibi eserlere de sahiptir.

Sé Velha – Eski Katedral

Worldheritage.uc.pt

Eski Katedral, sağlam, neredeyse hiç bozulmamış bir görünüm, tamamen yenilenmiş duvarlar, dar pencere yarıkları ve ağır set kaplama gibi özellikleri ile bir kaleye benzemektedir. Aslında bu katedral, Portekiz’deki Romanesk mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

1184 yılında kutsanan 1. Kral Sancho, kısa bir süre sonra, Coimbra ülkenin başkentiyken tahta çıkmıştır. Dış cephenin sombre etkisini azaltan abartı yönleri var: Kilisenin kuzey tarafındaki zarif Rönesans Porta Especiosa en belirgin örnek bu abartılardan biridir. Turistlerin 1498 yılından kalma yaldızlı, geç Gotik  yapılı yüksek sunağı gibi daha gösterişli tasarım imzalarını görmek için katedralin içine girmeleri gerekmektedir.

Sé Nova – Yeni Katedral

Wikimedia

Yeni Katedral’in dikkat çeken yanı eski, muhafazakar vb isimleriyle tam bir tezat oluşturuyor diyebiliriz. Bu kilise 1598 yılında Cizvitler tarafından kurulmuş ve 1640 yılında kutsanmıştır. Dış cephesi içi kadar zengin donanımlara sahiptir.

17. yüzyılda büyük ölçüde ayakta kalabilmiş altın telkari yüksek sunak önemli bir özelliktir. 18. yüzyıla ait organlar, insanların, inançlarına göre diğer tarafla iletişime geçmelerini kolaylaştırmış eklemelerdir. Aslında, yeni olanın bir kaç kısmı daha var: sekizgen yazı ve koro tezgahları bir zamanlar Eski Katedral’e ait örneklerdir.

Mondego Nehri Gezi Gemisi

Basofias

Mondego Nehri üzerinde, bu muhteşem gemi ile yapacağınız bir yolculuk, Coimbra’da yapılacak en rahatlatıcı şeylerden biridir. Şehrin saygılı patine nehri açıkça görülebilir ve bu antik su yolu boyunca usul bir şekilde seyahat eden ziyaretçilere bu büyüleyici hedef hakkında çekici ve tamamen farklı bir bakış açısı kazandırır.

Diğer bir seçenek, kruvaziyer ‘’tuk-tuk’’ ile Coimbra turunu birleştirmektir. Bu motorlu, üç tekerlekli kabinli araçlar, şehrin sokaklarında ve kaldırımlarında, konvansiyonel bir aracın giremeyeceği yerlere erişmek için kolaylıklar sağlayan scooter’lar. Bir başka romantik olabilecek aktivite ise, nehir üzerinde gezinen gemi restoranlarında akşam yemeği yemek olabilir.

Machado de Castro Ulusal Müzesi

Wikimedia

Ünlü Portekizli heykeltıraş Joaquim Machado de Castro’nun (1731-1822) adını taşıyan Machado de Castro Ulusal Müzesi (MNMC) Portekiz’in önde gelen mimarlarından biri olan Gonçalo Byrne tarafından yeniden tasarlanmış ve ziyarete açılmıştır.

Müze içerisinde, Portekiz tarihi ve geçmişteki eserlerin sergilendiği bölümlerde yer alan somut örnekler hakkında bilgi edinebileceğiniz pek çok şey bulabilirsiniz.

Santa Clara Eski Manastırı

Wikimedia

Santa Clara Eski Manastırı’nın yıkık, kısmen toprak altında kalmış kalıntıları, 13. yüzyıla kadar dayanan geçmişi ile dikkat çeken unsurlardır. Mondego Nehri’nin güney kıyısında inşa edilen bina, Kral Dinis’in dul eşi Santa Isabel’e ithaf için hizmet vermektedir. Isabel, 1336’da ölümünden önce yeni bir kilisenin inşasını istemiştir.

Ancak, yıkıcı bir sel baskını, manastırın temellerine zarar verdikten sonra, Santa Clara’nın bu büyük kültür mirasına engel teşkil etmiştir. Bina en sonunda 1677’de terk edilmiş, kız kardeşler daha yüksek bir yerde yeni bir bina seçmek zorunda kalmışlardır. 1696’da Elizabeth’in kalıntıları, Santa Clara Eski Manastırı adlı yeni adrese taşınmıştır.

Santa Clara Yeni Manastırı

Wikimedia

Sel sularına yenik düşmüş ve sonrasında terk edilmek zorunda kalmış olan Santa Clara-a Nova Manastırı 1649 ve 1677 yılları arasında inşa edilmiştir ve eski manastırın yerini almıştır.Artık askeri kışlaların bir parçası olan Monte da Esperança nehrin aynı tarafına daha kuru araziler üzerine inşa edilmiştir. Manastırdaki Barok kilisesinin içinde 17.yüzyıldan kalma gümüş Santa Isabel tapınağını ziyaret etmek mümkündür. Aziz orjinal taş lahit alt koronun içinde boş yer alır.

Dikkat çekici olan, 1733’te Carlos Mardel tarafından ortaya konan büyük çırçırlardır. Küçük bir askeri müzenin yanı sıra, odaların geri kalanı kamuoyuna sınırsızdır.

Almedina Kemeri – Kule

Don and Mary

Almedina Kemeri, Coimbra’nın Mağribi şehir duvarlarının bir kalıntısı ve eski şehre açılan orijinal geçidin bir parçasıdır. Kemerle birbirine düğümlenmiş bir çift taretten oluşan yapının en eski kısmı 9.yüzyıla dayanmaktadır. 12. yüzyılda, Rönesans pencereleri ile kemer arkasının üzerine inşa edilmiş olan kulesini kapsayacak şekilde büyük ölçüde değiştirilmiş ve restore edilmiştir.

Bugün, kule bir zamanlar Coimbra’yı çevreleyen savunma duvarlarının tarihini anlatan Walled City gösteri merkezinin ana binasını da barındırıyor. Ek olarak, geçici sergiler ve ilgili temalar hakkında görüşmeler için alan sağlayan yerleri de görebilmektesiniz.

Jardim Botanik Bahçesi

Wikimedia

Kentin botanik bahçeleri Portekiz’de en geniş olanıdır. Coimbra’nın doğal tarih fakültesiyle bütünleşmiş, 1781 yılında üniversitenin reformu sırasında Marquês de Pombal tarafından yaptırılmıştır. Nehrin yakınındaki vadinin üst kısımlarının üzerinde yer alan peyzaj, yemyeşil 20 hektarlık bir araziden oluşmaktadır.

São Sebastião’nun 16. yüzyıldan kalma su kemeri, dikkat çeken bir diğer önemli yapıdır. Flora’nın coşkulu ve egzotik koleksiyonu, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1.200 bitki ve ağaçtan oluşuyor. Alt tropikal bitki ve çiçek türlerini yetiştirmek için, 1856 yılından kalma birkaç sera kullanılmaktadır.

Bahçelerde birkaç gölet ve merkezi bir çeşme vardır ve yoğun bitki örtüsü, 19. yüzyıldan kalma küçük Capela de São Bento arasında gizlenmiş gibidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here