Faro’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Faro, Algarve’nin en büyük şehri ve güney Portekiz’in giriş kapısı niteliğindeki şehirdir. Kıyıda uzanan ve günümüze kadar bir çok değerini korumuş olan Ria Formosa Tabiat Parkı’nın sığ lagünlerine bakan bu tesis, zengin kültürel zenginlik ve çarpıcı bir konum ile kutsanmış bir destinasyondur. Romalılar Ossonoba olarak adlandırdılar ve mirası somut bir şekilde bünyesinde bulundurmuş olan bu şehre çok şey katmıştır. Ama en büyük tarihi eserler 16. ve 17. yüzyıllardan kalmadır ve Eski Kent surları içinde bir araya getirilmiştir.

Deniz mirasının gururunu yaşayan Faro, yoğun ve renkli bir liman olarak günümüzde dahi büyük öneme sahiptir. Marinadan, balıkçı tekneleri ve eğlence gemileri, açık denizlere doğru kıvrılan, yoğun bataklıktan ve ıssız adalardan geçen dar kanallara kadar pek çok önemli unsur bir aradadır. Sulak alanlar Avrupa’nın en önemli doğal yaşam alanları arasındadır ve göz kamaştırıcı bir dizi deniz kuşu ve diğer vahşi yaşamı içinde barındırmaktadır.

Gezilecek Yerler

Eski Şehir – Cidade Velha

Wikimedia

Faro’nun kompakt yerlerinin başında gelen Old Town’ını keşfetmek, yapılacak en popüler şeylerden biridir ve Algarve’nin başkentini tanımak için ideal bir yoldur. Roma vakıfları üzerine inşa edilmiş, tozlu ortaçağ duvarlarıyla çevrelenen bölge, ziyaretçilerine, şehrin saygılı ama bazen de çalkantılı geçmişini tanıtan hoş bir tarih rehberi niteliğindedir.

Arco da Vila, portikosunun kökeni Moorish olan, 19. yüzyıldan kalma bir giriş kapısı olan büyük bir girişe sahiptir. Portakal ağaçlarının sıralandığı kokulu yaya sokakları, Cidade Velha’yı yürüyerek keşfedecek kadar keyifli kılıyor ve tüm yollar, tıknaz katedralin sahneye çıktığı, Largo da Sé’e gidiyor.

Sé – Katedral

Wikipedia

Bir Arap camisinin yerine inşa edilen Faro Katedrali, 13. yüzyılın sonlarında kutsanmıştır (bir nevi, hizmete açılma), ancak birbirini takip eden restorasyonlar, binanın dış cephesine oldukça gelişkin bir görünüm kazandıran Gotik, Rönesans ve Barok özelliklerini eklemiştir. 1596’da İngilizlerin saldırısına uğramasının ardından 1600’lerin ortasına geldiğinde, özellikle içeride oldukça çekici görünen bir yapı haline gelmiştir.

İç mekân, azulejos panellerle kaplanmış ışıltılı bir çukur ve yaldızlı ve laklı ahşap oymalar ve kakma mermer ile damlayan süslü bir şapel olan Capela de Nossa Senhora dos Prazeres ile dikkat çekmektedir.

Belediye Müzesi

Nol Aders

Bu seçkin ve ödüllü kültür eseri Nossa Senhora da Assunção’nun eski 16. yüzyıl manastırındaki entegrasyonundan yararlanıyor diyebiliriz zira; Tek başına bile güzel bir eser olan Rönesans manastırı keşfedilmeye değer bir yapıdır.

Kronolojik olarak bakacak olursak kalıcı koleksiyon tarih öncesi ve Roma, Mağribi ve ortaçağ dönemlerini, artı 18 ve 19. yüzyılları kapsar. Yakınlardaki Milreu’da ortaya çıkarılan Roma eserleri sağlam bir şekilde durmakta ve görülebilmektedir. Ayrıca, müzede Temel Reis’in piposuna benzeyen Arap kandilleri de dikkat çekici eserlerdir.

Ria Formosa Tabiat Parkı

Wikimedia

Faro, ince ve bozulmamış Ria Formosa geniş doğa rezervi olan doğal varlıklar ile, adeta kutsanmıştır. Praia de Faro’dan Cacela Velha’ya kadar uzanan 60 kilometrelik sahil şeridini takip eden park, 18.000 hektarlık lagün ve bataklık, tuzlu su, adacık ve kanallarla çevrilidir. Bunlar, açık denizden bir bariyer adaları zinciri tarafından korunmaktadır – aslında buralar, şiddetli rüzgarla oyulmuş kum tepelerinden oluşmaktadır.

Bu değerli ve hassas ekosistem korunmaktadır ve Avrupa’nın en önemli sulak alanlarından birini oluşturmaktadır. Birkaç gezi turu günlük olarak Faro’dan hareket eder ve lagün sularını Ilha Deserta’ya (Çölü Ada) kadar turlar.

Kara Tren – Turist Treni

Wikimedia

Comboio Turística veya turist treni, turistlerin Faro’yu keşfetmeleri için yeni bir yol sunuyor. Marina’nın önündeki Jardim Manuel Bivar’dan hareket eden kara tren, şehrin en cazip mekanlarını ve ziyaret edilmesi gereken yerleri gezme olanağı sağlıyor. Dairesel güzergahın tamamlanması yaklaşık 45 dakika sürüyor ve Eski Şehir’e giderken yolcular modern şehir Faro’ya ve belediye pazarı gibi yerlere daha sonraki gelişlerinde bir alışveriş çılgınlığı için ideal bir yer olarak bakıyorlar.

Rota, etkileyici Carmo ve São Pedro kiliselerini de içerir. Yolculuk aile grupları, yaşlılar ve yürüme problemi yaşayan herkes için mükemmel bir seçenektir ve Algarve’nin bölgesel başkentini hissetmek ve gezmek için hoş bir başlangıçtır.

Carmo Bizim Leydi Kilisesi

Wikimedia

Eski Kent’ten uzak olan Faro’nun şehir merkezi 18. yüzyıldan kalma Carmo Kilisesi ile simgelenmiştir. Bu Barok güzelliğinin çarpıcı ve bol freskolu iki katlı cephesi mahalleye hakimdir ve aynı zamanda turistler için bir gezi ödülü, yerliler için bir adanmışlık alanıdır.

İçinde yapılacak bir gezinti, Brezilya’dan getirilmiş altın yaprağı ve süslü bir ‘sacrist’ (çan, zangoç denilebilir) ile parıldayan etkileyici bir sunak parçasını görme fırsatı sunar.

Milreu ve Estoi

Wikimedia

Faro’nun yaklaşık 10 km uzağı, Algarve’deki en önemli Roma yerlerinden biri olan Milreu’ya ulaşma imkanı sunmaktadır. Portakal bahçeleriyle çevrili bir tepede, MS 1. veya 2. yüzyıldan kalma evrimsel kalıntıları, bir zamanlar merkezi bir avlu etrafında inşa edilmiş büyük bir peristil villa komplekse aittir.

Mülk sahibinin, mülkün büyüklüğü ve içinde yer alan birkaç bina göz önüne alındığında, bariz bir zenginlik ve yüksek sosyal statüye de sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Yahudi Mezarlığı

Portugal Confidential

Faro’da yer alan 19. yüzyıldan kalma eşsiz Yahudi Mezarlığı, bu sıradışı ve dokunaklı ziyaret yerinin temelini oluşturuyor. Mezarlık, Portekiz’deki Engizisyon Sonrası Yahudi varlığının geri kalan tek yeridir ve girişe en yakın, merkezdeki kadınlar ve arkadaki erkekler bölümü ile geleneksel Sefarad tarzında düzenlenmiştir.

Müdahillerin çoğu, Cebelitarık ve Faslı Yahudiler’den oluşmaktadır. Dikkatlice ve büyük uğraşlar ile yapılmış restorasyon, temizlenmiş ve onarılmış mezar taşlarındaki tarihler 1838 yılına kadar dayanmaktadır ve mezarlık görülmeye değer bir Faro destinasyonudur.

Lethes Tiyatrosu

Wikimedia

Tiyatro oyunlarının bir İtalyan gemisinde sahnelendiği Lethes, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Oyun evi bir zamanlar Cizvit kolejiymiş, ancak 1845’te perde yeni bir konser alanı ve konser salonu olarak rol almıştır. 1860’larda, oditoryum genişletilmiş ve 1901’de daha fazla restorasyon, ferforje balkonlar ve üst kattaki bir galeriyle doldurulan dört katlı kutular dahil edilmiştir.

Tiyatronun el işi iç tasarımı, “minyatür La Scala” olarak tanımlanmasına ve zengin, klasik ortamın somut olmasına neden olmuştur. Ancak, finansman eksikliği bir zamanlar sıkça oynanan oyun, konser ve resital programlarının azalmasına ve tiyatronun son zamanlarda sık sık kapalı olmasına neden olmuştur.

Denizcilik Müzesi – Almirante Ramalho Ortigão

Blogger

Faro Deniz Müzesi, Algarve’nin gururlu denizcilik mirasına uygun bir tarihi eser olarak, günümüzde ziyaret edilmesi gereken bir yer olma özelliği taşımaya devam ediyor. Bu müze, limanın güneybatı köşesine bakan şehrin Liman İdaresi binasına dayanmaktadır ve deniz etnografisinin toplanışı, Portekiz Donanması’nın en seçkin amirallerinden birinin onuruna verilmiştir.

Müze, her biri belirli bir temaya ayrılmış üç ayrı galeriden oluşmaktadır. Ölçekli model tekne ve deniz taşıtları ayrıntılarıyla dikkat çekiyorlar ve diğerlerinin yanı sıra 15. yüzyıldan kalma karaveller ve 18. yüzyıldan kalma kalyonlara, modern savaş gemilerine, kargo gemilerine ve balıkçı trollerine de ev sahipliği yapıyor. Eski grafikler, seyir araçları, tekne yapım araçları ve diğer çeşitli denizcilik malzemeleri, görülmeye değer diğer unsurlar.

Faro Adası

Guia da Cidade

Faro Adası, şehrin daima sıcak ve ılıman olduğu önemli bir parçasıdır. Ada, Rio Formosa’nın en batıdaki adası ve araba ile erişilebilen tek yeridir. Tek şeritli köprü, yaz aylarında trafiği durma noktasına kadar yavaşlatabilir.

Güneş arayanlar, adanın güney sahilini oluşturan yumuşak beyaz kumun bozulmamış bir yeri olan Praia de Faro’yu ziyaret edebilir. Kristal berraklığında bir denizle çevrili olan bu ada, şehre en yakın plajdır ve çok popüler bir rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü destinasyonudur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here