Funchal’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Portekiz’in Madeira adasında yer alan ve Lizbon’a yaklaış 960 km’lik uzaklıkta yer alan Funchal, alt tropikal bir şehirdir ve yıl boyunca hareketin olduğu bir yerleşim şehridir. Adanın güney sahilindeki yükselen karlı dağların muhteşem görüntüleri ile çerçevelenen şehir, bir dizi dik tepeler ve düz teraslar ile bu olağanüstü şehrin karakterini tanımlamaya yardımcı olan bir manzara üzerinde kurulmuştur.

Funchal’ın ziyaretçilere sunacağı çok şey var. Tarihi anıtların zenginliği, ünlü manastırlardan ve sağlam deniz kalelerinden, saygıdeğer müzelere ve adanın kolonileşmesinin ilk günlerine kadar uzanan bir katedrale kadar uzanmaktadır. Portekiz’in görülmeye değer en ünlü şehirlerinden biridir.

Gezilecek Yerler

Jardim Botanik Bahçesi

Wikipedia

Funchal şehir merkezinin yaklaşık dört kilometre kuzeydoğusunda Madeira Adası’nın en büyük turistik mekanlarından biri olan Botanik Bahçesi bulunmaktadır. Quinta do Bom Sucesso arazisinin yamaçlarında bulunan bahçeler, zengin ve çeşitli alt tropikal floralarıyla göz kamaştırıyor. Binlerce yerli bitki, ağaç ve çiçek, dünyanın dört bir yanından gelen diğer egzotik türlerle toprakları paylaşıyor.

Mülkün orijinal sahiplerine ait olan bir malikane, şimdi girişe yakın konumda bulunan Doğal Tarih Müzesi olarak bilinmektedir ve ziyarete açıktır. Bahçenin batı kenarı, Funchal körfezinin muhteşem manzarasını sunar ve mülke ulaşmanın en iyi yolu Teleférico do Funchal teleferiğidir.

Levada Yürüyüş Yolu – Su Kanalları

Wikimedia

Madeira’da levada patikalarını gezmek, yapılacak tüm eğlence etkinliklerin arasında tartışmasız en popüler aktivitedir. Bu dar insan yapımı sulama kanallarını izleyerek adada yürüyüş yapmak, ziyaretçilere sunulan büyük zevklerden biridir ve keşfedilecek bu benzersiz kanallardan düzinelerce vardır.

Madeira’nın levadaları, adanın dört köşesine, yıl boyunca yağmur suyu toplayan kanallara su taşır. Adaların uzak bölgelerine ulaşan doğal patikalardan oluşan bir ağ sağlayan levadalar bakımlı yollarda yürüme fırsatı bulunmaktadır. Bazıları sahile kadar inmektedir.

Bu yolları tek başınıza gidebilirsiniz, ama bir yürüyüşten en iyi şekilde yararlanmak için rehberli bir tura katılmak daha iyidir. Rehberlerin sağladığı bir çok fayda var. Hava durumundan trafik yoğunluğuna kadar pek çok kondisyonun uygun olup olmadığını öğrenebileceğiniz kişiler, sizlere daha iyi bir tur yapma fırsatı sunacaktır.

Madeira Hikaye Merkezi

Madeira Island News

Madeira takımadalarının kültürünü ve tarihinin ilgi çekici yönlerini görebileceğiniz, Funchal’a uğradığınız yapmanız gereken ilk şeylerden biri olan ve Teleferico de Funchal’ın hemen yakınlarında bulunan Madeira Hikaye Merkezi, çok yönüyle önemli bir destinasyon ve müzedir.

Temalı sergiler, adaların tarihinin dönemlerine göre düzenlenmiştir ve ziyaretçiler her konuyla ses, vizyon ve diğer son teknoloji multimedya teknolojisi ile etkileşime girebilmektedir. Belirli bir ortamın kokusunu hissettiren özel koku kutuları bile var. Tesis bünyesindeki dükkanda ilginç hediyeler ve yerel halk tarafından yapılmış eserler bulunmaktadır.

Funchal Teleferiği

Wikimedia

Madeira Teleferiği, Funchal’ın en popüler turistik mekanlarından biridir. Yolcular Madeiran başkentine ve çevredeki tepelere kadar 15 dakikalık bir yolculuk sonrasında çıkabiliyorlar. Özel olarak tasarlanmış kabinler, aşağıdaki kasabanın 360 derecelik olağanüstü manzaralarını, dramatik dağ manzarasını ve parıldayan mavi Atlantik Okyanusu’nu izleme fırsatı sunmaktadır.

En yüksek noktasında teleferik, deniz seviyesinden 560 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Zona Velha’nın yakınındaki meydandan ayrılan yolcular Jardim Botânico’da mola verip, bir şeyler içtikten sonra nihai varış noktası olan Jardim Tropik Monte Sarayı’na doğru devam edebilir. Buradan, şehir merkezine dönmenin yeni bir yolu Monte Toboggan’dır ve kesinlikle görülmeye değer bir yapıdır.

Quinta das Cruzes Müzesi

Hello Guide Madeira

Funchal’ın şehir merkezine yakın ve arka taraflarındaki dik bir konumda yer alan Quinta das Cruzes tesisi, yemyeşil arazilerin üzerine kurulmuş bir müzedir. Tristão Vaz Teixeira ile birlikte 1419’da Madeira’yı keşfeden, Portekizli gezgin João Gonçalves Zarco’nun aile evi olan bir konakta yer alan mükemmel bir müzeyi kapsamaktadır.

Müze, dönemi apaçık bir şekilde anlatan dekoratif sanat eserlerini sergilemektedir. Peyzajlı bahçelerde yer alan bir çay evi, turistlere hafif atıştırmalıklar sunmaktadır. Ziyaretçiler, yakınlardaki Convento de Santa Clara’yı ziyaret ederek Quinta’ya bir gezi düzenleyebilir.

Santa Clara Manastırı

Museu da Quinta das Cruzes’e kısa bir yürüyüş yaparken, gözünüze çarpacak bir eser olan bu manastır, Funchal gezinizde görmeniz gereken bir eserdir. 1476’da kurulan manastır en son 1890’da rahibeler tarafından kullanılmıştır.

Bugün, ziyaretçiler şapel ve sığınaklara erişim sağlayan zarif manastırları gezmeden önce sade bir şekilde döşenmiş Üst ve Alt Koro odalarından geçebilirler. Manastırın çan kulesi, mavi, beyaz ve altın seramik karolardan yapılmış bir satranç tahtası ile süslü, Mağribi tarzı kubbesiyle ünlüdür.

Manastırın komşusu, 1493’te tamamlanan ve karmaşık karo işçiliği barındıran Santa Clara Kilisesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

Çiftçi Pazarı

Retratos de Viagens

Funchal’da yapılacak en unutulmaz şeylerden biri, bir sabahı renkli ve cıvıl cıvıl bir yer olan çiftçi pazarında geçirmektir. Se’nin doğusunda yer alan adanın en büyük pazarı, stant sahiplerinin büyük bir demet çiçek ve çok sayıda taze meyve ve sebze satan bir Art Deco salonunda kurulmaktadır.

Balık ve deniz ürünlerinin bir araya gelmesiyle aynı günde, iki farklı alışveriş yapılabilme imkanı sunar. Hediyelik eşyalar ve tılsımlar (scabbardfish) favori alışverişlerdir. Birinci kat, yerel el sanatları, hasır ve deri işlerinde uzmanlaşmış bağımsız perakende satış noktalarından oluşan bir yerdir. Pazar, cuma ve cumartesi günlerinde, çiftçilerin kendi ürünlerini yetiştirdikleri köylerden getirdikleri ürünler dikkat çekicidir.

Kutsal Sanat Müzesi

Wikimedia

Funchal’ın Kutsal Sanat Müzesi, 1600 yılından kalma bir bina olan eski bir piskoposun sarayında görkemli bir konuma sahiptir. Nadir tablo ve heykellerin, ışıklandırılmış kitapların ve altın işlemeli yeleklerin zengin görünümleri, kronolojik olarak iki kat boyunca 15. ve 19. yüzyıllar arasında düzenlenmiştir.

Sergiler, Madeira tüccarlarının adanın kârlı şeker ticaretinden elde ettikleri kazançları, geçmiş yaşamlarında kurtuluşlarını güvence altına almak için dinsel sanat çalışmalarına getirdikleri eserleri anlatmaktadır. Sarayın kendisi önemli bir mimari değer taşımaktadır ve müze sessiz ve düşünceli bir aktivite noktasıdır diyebiliriz.

Zona Velha – Old Town

Visit Funchal

Adından da anlaşıldığı üzere eski semt yerleri, caddeleri, binaları ve bir çok farklı yapısıyla Zona Velha, Funchal’ın ‘Eski Kent’ bölgesidir. Bölgeyi gezdiğiniz sırada Arte Portas Abertas ve Rua Santa Marta dahil olmak üzere, Portekizli ve diğer uluslardan bir çok sanatçı tarafından duvarlara resmedilmiş fresko tarzı grafitiler gözünüze çarpacaktır. Yol kenarlarında ve hayali bir kenti anımsatan bu sanat eserleri, Zona Velha’ya renk katan unsurlardır.

Apaçık bir açık hava galerisi mahiyeti taşıyan bu bölge, şehre gelen turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir Birçok farklı ve çarpıcı tasarım, turistlerin bölgeyi boş zamanlarında gezebileceği ve bu sıra dışı kentsel tuvallere hayran kalacağı bir açık hava galerisi oluşturulmuştur.

Monte Palace Tropikal Bahçeleri

Viator

Funchal’dan teleferikle kolayca ulaşılabilen, oryantal tarzdaki Monte Palace Tropik Bahçeleri, Funchal’ın koşuşturmasından uzak sakin bir mola imkanı sunmaktadır. Şehrin 600 metre yukarısında yer alan peyzajlı bahçeler, diğer vahşi yaşamın yanı sıra balıkçıl, tavus ve kara kuğuların da yaşam alanıdır.

Tombul koi, arazinin Art Deco manzaralı panelleriyle dekore edilmiş kristal berraklığındaki göllerinde yaşamaktadır. Avrupa’da bulunan Zimbabwe heykelinin en kapsamlı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Monte Palace Müzesi, bu yönüyle de dikkat çekicidir. Başka bir yönden ise, minerallerin ve değerli taşların şaşırtıcı bir görüntüsüne sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here