Lizbon’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Avrupa’nın kozmopolit ve en güzel şehirlerinden birisi ve aynı zamanda Portekiz’in başkenti olan Lizbon, Tagus Nehri’nin yakınlarında, bir kaç tepenin üzerine kurulmuştur. Denizi ile bir bütün oluşturmuş olan Lizbon, geçmişte, 15 ve 16. yy’da yelkenciler tarafından bilinmeyen topraklara doğru yol alınmasının ardından rastgele bulunmuş bir yerdir. Hareketli ve bir o kadar tarihi ve renkli bir şehir olan Lizbon’da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Yaz aylarında sıcacık ve güneşinin oldukça kavurucu olduğu şehir, zengin tarihi eserleri ve görülmeye değer müzelerinin yanısıra dar sokakları, eski mahalleleri, modern ve eski tip binaları ve daha pek çok kültürel özellikleri ile dikkat çekmektedir. Aslında, yerel halkın yaptığı gibi yavaş ve telaşsız bir tempoda Lizbon’un tadını çıkarabilir ve davetkar karakteri ve şaşırtıcı cazibesine hayran kalacağınız yerleri görebilirsiniz.

Aziz George Kalesi

Wikimedia

Alfama’ya yakın bir konumda ve bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan Aziz George Kilisesi, Portekiz’in başkenti Lizbon’da görülmeye değer en önemli yapıların başında gelmektedir. Bu yapı, Lizbon’un en popüler turistik yerlerinden biridir.

Etkileyici mazgalları, ilgi çekici müzesi ve büyüleyici arkeolojik alanı, kaleyi bütün ziyaretçiler için tatmin edici bir deneyim haline getiriyor ve özellikle çocuklar için görülmesi gereken yerler barındırıyor. Sağlam duvarlar ve kuleleri de dikkat çekici diğer detaylar arasındadır. Demir Çağı’ndan beri bu alanda bir kale var ve bu kale, Moors’un 1147’de Afonso Henriques tarafından işgal edilmeden önce Hıristiyan güçlerini işgal etmesine karşı savunduğu yer.

Kral, nehrin yakınında yeni bir kraliyet evi inşa edilene kadar müteakip hükümdarlara ev sahipliği yapan Aláçova Sarayı’nı inşa ettirmiştir. Saray temelleri bugün görülen kazıların bir parçasını oluşturmaktadır.

Jerónimos Manastırı

Wikipedia

Lizbon gezi turlarının en önemlilerinden biri olan 16. yüzyıldan kalma Jerónimos Manastırı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne layık görülen muazzam tarihi ve kültürel öneme sahip çarpıcı bir anıt olan Portekiz’in en önemli simge yapılarından biridir.

Lizbon’un çekici Belém semtinde nehir kıyısına yakın, Hieronymite Manastırı olarak da bilinen manastır, 1501 yılında Kral Manuel tarafından yaptırılmıştır. Vasco da Gama’nın Hindistan’a yaptığı destansı 1498 yolculuğunu onurlandırmak için inşa edilen Jerónimos, zenginliğin bir sembolüdür.

Lizbon Akvaryumu

Wikimedia

Lizbon Oceanarium ya da Akvaryumu, Avrupa’nın en iyi akvaryumlarından ve dünyanın en büyüklerinden biridir. Aynı zamanda tüm şehrin ziyaretçi cazibe merkezlerinin en çok aile yönelimli olanıdır ve çocuklu tatillerinizde görülmesi gereken yerlerdendir.

Peter Chermayeff tarafından tasarlanan ve şu anda Parque das Nações olarak bilinen bir alanda, Expo 98 Dünya Fuarı’na inşa edilen okyanus akvaryumu, düzinelerce farklı kuş türü de dahil olmak üzere akıllara durgunluk veren balık ve deniz hayvanları dizisine ev sahipliği yapıyor. Muazzam düzeni, Atlantik, Pasifik, Hint ve Antarktika okyanuslarının yaşam alanlarını etkili biçimde dört ayrı deniz ve manzarayı temsil eder niteliktedir.

Calouste Gulbenkian Müzesi

Wikipedia

Lizbon’un kültürel tacı ve köpüklü bir mücevher olan Calouste Gulbenkian Müzesi, aynı zamanda Avrupa’nın en ünlü müzelerinden biridir. Şehrin kuzeyinde yemyeşil bir parkta yer alan tesis, 1855’te doğan ve 1955’te ölümünden kısa bir süre önce Portekiz’e uçsuz bucaksız özel sanat koleksiyonunu bırakan bir Ermeni petrol mucidi olan Calouste Sarkis Gulbenkian’ın ismini almıştır. Bu vakfın temel amacı, bu amaçla inşa edilmiş sanat kompleksi olan bir temel oluşturulmasıdır.

Ulusal Antik Sanat Müzesi

O Turismo.pt

Ulusal Antik Sanat Müzesi, Lizbon’un büyük kültürel cazibelerinden biridir ve herhangi bir turist güzergahında mutlaka görülmelidir. Burası, Portekiz’in ulusal galerisi ve ülkedeki en büyük 15. ve 16. yüzyıl tabloları koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa, Doğu ve Afrika sanatının aynı derecede etkileyici bir gösterge niteliği taşımaktadır.

Müze, 1755 depreminde neredeyse yok olan Saint Albert Karmelit manastırının kalıntıları üzerine inşa edilmiş 17. yüzyıldan kalma bir sarayda, şehir merkezinin batısında yer almaktadır. Yaşanan depremde şapel ayakta kalabilmiş ve bu müzenin günümüzdeki değerini artırmıştır.

Doğu Müzesi

Wikimedia

Alcântara yakınlarında, şehir merkezinin batısında yer alan ve Fundação Oriente tarafından inşa edilmiş muhteşem bir oryantal sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu cazip kültürel tesis, Portekiz’in Asya ve Uzak Doğu’daki varlığını yansıtır.

Sergiler, iki seviyeye yayılıyor ve oryantal sanatın, özellikle de Çin’in bazı temel bölgeleri etrafında gruplandırılıyor. Az ışıklı aydınlatma altında görüntülenen, ancak tek tek parçaları, nokta spot ışığı altında sergilenen koleksiyon, sizleri Portekiz ve Hindistan, Japonya, Myanmar, Makao ve Timor arasında kurulan kültürel ve ticari bağlantıları izleyen inanılmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Hindistan’dan demir ve bronzla süslenmiş devasa bir 17. yüzyıl giriş kapısı, birinci katta sizi selamlıyor ve şaşkınlıkla karşılanacak Kurofune’den ayrılan Portekizli denizcileri tasvir eden narin Namban ekranı gibi eserler ile göz kamaştıran bir salona açılıyor.

Belém Kulesi

Wikimedia

Muhtemelen Lizbon’un tarihi eserlerinin en sembolik olanı Belém Kulesi, 16. yüzyılda Portekiz’in olağanüstü Keşif Çağı sembolü olarak Tagus Nehri’nin ağzındaki sığ arazilerde yer almaktadır. 1515-21 yıllarında bir kale olarak inşa edilmiş ve nehrin ortasına yerleştirilmiştir. Kule dekoratif Manueline mimarisinin en üst noktasını temsil etmektedir.

Süslü cephesi, fantastik deniz motifleri ile süslenmiştir – taştan oyulmuş tüm bükülmüş ip ve küreler dikkat çekici ayrıntılardır. Gerçekten de, çok değerli ve ikonik, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan bu anıt, görmeniz gereken bir yerdir.

Ulusal Çini Müzesi

Wikimedia

Şehir merkezinin doğusunda, turist parkurunun biraz dışında yer alan Ulusal Çini Müzesi, dekoratif fayanslar ve  müthiş süslemeleri ile Tanrı’nın Annesi Kilisesi’nin eşsiz koleksiyonunu barındırmaktadır. Kilisenin içinde ve Tanrı’nın Annesi Manastırı’nın içinde yer alan bu eser, bu tarihi sanat formuna adanmış Portekiz’deki tek müzedir.

Kalıcı sergi, Moorish günlerinden gelen çini yapımının İspanyol etkisi ve Portekiz’in kendi tarzının ortaya çıkışını izler. Kronolojik olarak sergilenen, en eski örneklerden bazıları 15. yüzyıldan kalmadır ve canlı renklerdeki karmaşık desenlerin tam panellerinde gösterilmektedir.

Santa Justa Asansörü

U.S. News

Lizbon’un Baixa (şehir merkezi) bölgesinin çatılarının üzerinde yer alan ve garip görünümlü Santa Justa Asansörü, neo-Gotik asansör ve şehirdeki en önemli toplu taşıma aracı niteliğindedir. İlk bakışta, perçinlenmiş ferforje iskeleti ve Paris’te Eyfel Kulesinin zırhlı-gri boya tasviri görüntüleri var ve bir bağlantı var: Gustave Eiffel’in çırağı olan Fransız mimar Raoul Mésnier du Ponsard, 1901 yılında hizmete açılmıştır.

Bairro Alto mahallesinde bulunan Largo do Carmo’yla, pahalı dükkanlar, Fado evleri ve küçük restoranlarla dolu şehrin gözde bölgesiyle bağlantı kurmak için inşa edilmiştir.

Sé Katedrali

Lisbon Guru

Şehrin eski Alfama mahallesinin yakınındaki kale bölgesinde, Lizbon’un müstahkem Romanesk katedrali Sé, orijinal yapının 1150 yılındaki ilk inşasından bu yana çeşitli tasarımlardan geçmiştir. 1755 yılındaki yıkıcı depremden kalan kalıntılar dikkat çekicidir.

Şehrin silüetini süsleyen ikiz çan kulesi olmak üzere öne çıkan özellikler, özellikle güneşin doğuşunda görülebilen eşsiz manzaralardır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here