Peniche’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Peniche, görülmeye değer çok sayıda eserin bulunduğu bir sahil şehridir. İlk olarak, dalgalı deniz ve altınkum plajları ile sörf yapmak için çok uygun bir merkezdir. Birçok muazzam plajın bulunduğu yerde en iyisi, büyük uluslararası etkinliklere uygun bir boru şekline sahip olan Praia dos Supertubos’dur.

Peniche, şehrin savunulması için bir kale inşa edildiğinde, Erken Modern Çağ’dan beri bir liman kenti olmuştur. Bu yapı, ilk olarak deniz savunması ve 20. yüzyılda Estado Novo rejimi sırasında bir hapishane olarak kullanılmıştır. Peniche hala bir balıkçı limanı olduğundan, en taze balık ve deniz ürünlerinin bulunduğu yerdir. Ve her şeyden öte, kıyıdan doğal bir rezerv olan Berlingas Adaları’na bir tur için de zaman ayırmalısınız.

Gezilecek Yerler

Supertubos Plajı

Wikimedia

Yarımadanın güneyinde yer alan bu plaj,  genel olarak sörf topluluklarını ağırlıyor ve hatta Portekiz’in yedi doğal güzelliklerinin bulunduğu güncel listeye de dahil edilmiştir. Sığ eğimin, kuzey rüzgarı ve okyanus akıntılarının bazı bileşimleri, sörf ve bodyboarding için son derece uzun, mükemmel bir oyuk dalga oluşturur.

Avrupa’da başka hiçbir yerde böylesine bir dalga yoktur ve her Ekim ayında, dünyanın en iyi sörfçüleri buraya gelerek yeteneklerini sergilerler. Sonbahar, dalgaların en büyük olduğu dönemdir ancak, her mevsimde oldukça uygun zamanlar da bulunabilmektedir.

Cape Carvoeiro

Kevin Gale

Yarımadanın sonunda, Portekiz’in Cabo da Roca’nın kuzeyindeki en batı noktasıdır. Günbatımında olağanüstü manzaralara sahip, tepede tuhaf karst oluşumları ve bir kireçtaşı istifi ile, Nau dos Corvos (Kargalar Gemisi)’un tam karşısında, 25 metrelik uçurumlar ile görkemli bir pelerin gibidir.

Ufukta, Bertegas Takım Adalar’ını görebilirsiniz. Gruta da Furninha mağarasında tarih öncesi insan işgali bulguları çıkarılmıştır. Cabo Carvoiero her zaman bir batık kara noktası olmuş ve 1790’dan beri bir deniz fenerine ev sahipliği yapmaktadır. Deniz trafiğini kontrol etmeye devam eden bu fener, 15 mil öteden görülebilecek bir sinyal kuvvetine sahiptir.

Peniche Kalesi

Travel in Portugal

Limanı tam tepeden gören bir konumda yer alan kale, III. John tarafından 1557 yılında inşa edilmiş ve daha sonra 17. yüzyılda John IV tarafından genişletilmiştir. Zamanının en iyi mimarisi ile donatılmış ve bir yıldız konfigürasyonu verilmiştir.

Portekiz’in önemli deniz savunma sistemlerinden biri olarak, 19. yüzyılın sonuna kadar askeri bir amaca hizmet etmiştir. O zamandan bu yana ya Estado Novo rejiminin siyasi muhalifleri için bir hapishane ya da 1800’lerin sonlarındaki Boer Savaşı’ndan ya da daha yakın zamanlarda Angola Sivil Savaşı’nda kullanılan bir sığınak görevlerine tabi olmuştur. Okyanusu izlemek için çatıya çıkabilirsiniz. İçerisinde ise bir müze bulunmaktadır.

Peniche Belediye Müzesi

Euro Velo

Kalenin çeşitli tarihi göz önüne alındığında içinde müzenin farklı yönleri bulunmaktadır.Odak noktalarından biri, 20. yüzyılda, politik bir hapishane olduğunda Salazar’ın diktatörlüğüdür. Hücreler oldukları gibi tutulmuş ve bu dönemde Portekiz’de gizli anti-faşist faaliyetlerin hesapları gerçekleştirilmiştir. Ama aynı zamanda arkeolojik bir yanı var: Gruta da Furninha mağarasından Neolitik eserler burada sergilenirken, Peniche’deki birçok gemi enkazı size deniz arkeolojisi hakkında büyük bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Ayrıca Peniche’in balık tutma, bot yapımı ve bobin dantel gibi geleneklerini de inceleyebilirsiniz.

Baleal

Wikimedia

İki tane beyaz kumlu plaj arasında yer alan küçük ancak görülmeye değer bir yarımada olan Baleal, Peniche’nin yanındaki küçük bir sahil kasabası olan eski bir balina avcılığı merkezidir. Bu koylar, Praia do Baleal Sul ve Praia do Baleal Norte gibi farklı yönlere doğru uzanmaktadır.

Genel kural olarak, biri dalgaları iken, diğeri tabiri caizse halı gibidir. Sadece güneşlenmek ve kürek çekmek için buradaysanız, sörfçü, bodyboarder ve rüzgar sörfçülerinin de ihtiyaç duyduğu dalgalar görülebilmektedir.

Baleal, Peniche’nin sörf aletleri mağazalarının ve okullarının çoğunun bulunabileceği ve her zaman küçük bir sörf topluluğunun bulunduğu yeridir.

Berlengas Takımadaları

Wikimedia

Bu adalar 10 km açık deniz yolculuğu ile ulaşılabilen ve Peniche tatilinizde uğramanız gereken doğa harikası yerlerdir. Takımadalar, su kabarcıklarının ve zengin deniz canlısı çeşitliliğin dikkat çektiği, ziyaretiniz esnasında hayran kalacağınız alanlardır.

Daimi bir çözüm bulunmamakla birlikte, ana adanın şu anda bir kamp alanı olan eski bir cezaevi olan yeri bulunmaktadır ve Peniche’nin yanı sıra sizi RIB’ler gibi daha küçük gemilere götürecek şirketler arasında düzenli feribotlar vardır. Okyanus tarafında Atlantik, kayalık kıyıya doğru dalgalarını savururken, rüzgar ve akıntıdan uzaklaşıp suyun aşırı berrak olmasını sağlamaktadır.

Aziz Peter Kilisesi

Wikimedia

Bu kilise 1500’lü yılların sonundan kalmadır, ancak Portekiz’de olduğu gibi, 17. ve 18. yüzyıllarda büyük bir değişim geçirmiştir. Şansölyedeki sanat bu döneme ve Aziz Petrus’a adanmıştır; Quo Vadis ve Mucizevi Balık Avı gibi, ondan kalma bir heykel ve 18. yüzyıldan kalma bir resim tablosu vardır. Her zamanki yaldızlı ahşap süslemelerden oluşan Barok bir sunak, sütunları çevreleyen yapraklı desenleri olan sütun ve panellere oyulmuş resimler göze çarpmaktadır.

Teselli Plaj

Blogger

Peniche’den aşağı doğru gidildiğinde, Consolação bölgesinde iki farklı kumsal görülmektedir. Güneyde, sağlığa yararları ile bilinen kayalık koylar vardır. İnsanlar iyot bakımından zengin sulara girmekte, kemik rahatsızlıklarına ve tiroid sorunlarına yardımcı olan suların ve güneşin tadını çıkarabilmektedir. Burada, 17. yüzyıldan kalma bir kale ve 1786’da bir İspanyol kalyonunun kayalara çarpması ile oluşan bir gemi enkazı bulunan yarımada görülebilir. Ve oradan, Peniche’ye doğru uzanan yuvarlak bir alan, sörf ve güçlü esintilerle dolu kumlu bir plaj ve yaz aylarında bir su sporları merkezi olarak görülmesi gerekenler listenize dahil edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here