Portekiz’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Portekiz, tepelerinin üzerinde yer alan kaleleri ve dramatik hikayelere ev sahipliği yapmış surları ile çevrili, Avrupa’nın en eski krallıklarından biridir. İlk kez gelen ziyaretçiler genellikle insanların dostluğu, uygun fiyatlı yiyecek, lezzetli şaraplar ve kolay seyahat seçeneklerinden etkilenmektedirler.

Şehirleri, özellikle Lizbon ve Porto, Portekiz’in eskiden beri Doğu Asya’ya giden göç dalgalarını yöneten bir deniz süpervizörü rolünü üstlenmiş şehirlerdir. Bu şehirler, Avrupa’nın en iyi kulüplerinden ve en maceraperest modern mimarisinden bazılarına sahip olmaları ile dikkat çekmektedir. İç bölgelere gitmek ve turne şarabından yürüyüşe, bisiklete binmek ya da iç nehirlerde kayak yapmak için sonsuz olanaklar sunan Portekiz, görülmeye değer pek çok önemli esere de ev sahipliği yapmaktadır. Uçurumdan arta kalan koylardan, sonsuz kumlu kum tepelerine kadar, nefes kesen birçok güzel plaja da uğrayabilirsiniz. Batı Atlantik tepeleri hala sörf topluluklarının dışındakiler için nispeten bilinmemekle birlikte, Algarve gib yerlerinin sakin suları harika bir plaj deneyimi sunmaktadır.

Portekiz, bir Katolik ülkesidir ve hemen hemen heryerinde antik kiliseler vardır. Kilise kurumlarının desteği azalmış olsa da, geleneksel değerlere olan inanç halen üst seviyede saygı görmektedir. Portekizliler, önceki yüzyılların daha çekici yönlerini hiç görmeden, çağdaş yaşamı benimsemişlerdir. Tamamen kablolu ağlarla çevrili şehir merkezleri, kablosuz internet noktaları ve cep telefonu mağazalarını barındırmakta, ama aynı zamanda bir kasap, bir fırıncı ve bir zanaatkar da aynı sokakta görülebilmektedir. Şehir merkezleri, genellikle çocuklu aileler tarafından ziyaret edildiği için, sessiz ve sakin yerler arayan gezginler için uygun noktalar değildir.

Akdeniz ikliminin etkisi altında kalan ülke tarihi yapıları, antik kentleri, doğal yaşam alanları, modern mimari eserleri, kültür ve sanat merkezleri gibi pek çok özelliği ile dikkat çekmektedir ve Avrupa’nın ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerinin başında gelmektedir. Ülkenin görülmeye değer pek çok önemli şehri ve kasabası bulunmaktadır. Lizbon, Porto ve Funchal gibi yerler tarihi ve kültürel açıdan en çok ziyaret edilen şehirlerin başında gelmektedir.

Lizbon’da Görülecek Yerler

afreire

Avrupa’nın kozmopolit ve en güzel şehirlerinden birisi ve aynı zamanda Portekiz’in başkenti olan Lizbon, Tagus Nehri’nin yakınlarında, bir kaç tepenin üzerine kurulmuştur. Denizi ile bir bütün oluşturmuş olan Lizbon, geçmişte, 15 ve 16. yy’da yelkenciler tarafından bilinmeyen topraklara doğru yol alınmasının ardından rastgele bulunmuş bir yerdir.

Hareketli ve bir o kadar tarihi ve renkli bir şehir olan Lizbon’da yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Yaz aylarında sıcacık ve güneşinin oldukça kavurucu olduğu şehir, zengin tarihi eserleri ve görülmeye değer müzelerinin yanısıra dar sokakları, eski mahalleleri, modern ve eski tip binaları ve daha pek çok kültürel özellikleri ile dikkat çekmektedir. Aslında, yerel halkın yaptığı gibi yavaş ve telaşsız bir tempoda Lizbon’un tadını çıkarabilir ve davetkar karakteri ve şaşırtıcı cazibesine hayran kalacağınız yerleri görebilirsiniz.

Porto’da Görülecek Yerler

Tagus Nehri

im me

Douro Nehri’nin hemen yanıbaşında, Portekiz’in ikinci büyük şehri olan ve granit madenlerinin yanısıra zengin ve kültürel bolluğa katkı sağlayan Porto, gezilip görülmesi gereken pek çok özel destinasyona sahiptir.

Ribeira

pxhere

Porto’nun tarihi kalbi Ribeira’dır. Bu sahil bairro’su (kasabası), dar sokakların labirenti arasında kendinizi kaybetmenize neden olacak ve şehrin en saygın mimari hazinelerinden bazılarını bulmanızda size eşlik eden yerlerden biridir. Aslında, çok nadir ve kıymetli olan, UNESCO’nun Dünya Miras Alanı ilan ettiği bu görkemli mahalleyi oluşturan binalar, Porto denilince akla ilk gelen yerlerdir. Şehirde görülmeye değer pek çok farklı destinasyon bulunmakla beraber, tarih ve kültür bakımından oldukça zengindir.

Braga’da Görülecek Yerler

Best Bits

Braga, Portekiz’in dini yapılarının en çok bulunduğu önemli bir şehridir. Kuzey Minho bölgesinde yer alan şehir, aynı zamanda Bracari Keltleri tarafından kurulmuş ve Roma dönemlerinde Bracara Augusta olarak bilinen, ülkenin en eski, en büyük şehirlerinden biridir.

12. yüzyılda Braga, Portekiz’in başpiskoposlarının merkezi olmuş ve ülkenin en önemli dini merkezi olmaya günümüzde de devam ediyor. Kiliseler, şapeller, müzeler ve görülmeye değer pek çok diğer önemli eserleri ile Portekiz ziyaretinizde uğramanız gereken yerler arasında olmalıdır. Bu yüzden çoğu zaman “Portekiz’in Roma’sı” olarak anılmaktadır.

Funchal’da Görülecek Yerler

AMP

Portekiz’in Madeira adasında yer alan ve Lizbon’a yaklaşık 960 km’lik uzaklıkta yer alan Funchal, alt tropikal bir şehirdir ve yıl boyunca hareketin olduğu bir yerleşim şehridir. Adanın güney sahilindeki yükselen karlı dağların muhteşem görüntüleri ile çerçevelenen şehir, bir dizi dik tepeler ve düz teraslar ile bu olağanüstü şehrin karakterini tanımlamaya yardımcı olan bir manzara üzerinde kurulmuştur.

Funchal’ın ziyaretçilere sunacağı çok şey var. Tarihi anıtların zenginliği, ünlü manastırlardan ve sağlam deniz kalelerinden, saygıdeğer müzelere ve adanın kolonileşmesinin ilk günlerine kadar uzanan bir katedrale kadar uzanmaktadır. Portekiz’in görülmeye değer en ünlü şehirlerinden biridir.

Evora’da Görülecek Yerler

Wikimedia

Portekiz’in daima güneş gören kıyılarında, Alentejo eyaletinin tam orta kısmında yer alan şehir Evora, ülkenin en eski ve en büyüleyici şehirlerinden biridir. Romalılar döneminde ön plana çıkan Evora, 500 yıl boyunca Moors tarafından da işgal edilmiş bir yer. Ortaçağ’da Évora, bir eğitim ve sanat merkezi olarak büyümüş ve bir dizi Portekizli kral tarafından himaye edilmiştir.

Sayısız kilise ve manastır, eski dönemlerde dindar toplumlara ev sahipliği yapmış Evora’nın gezilmesi gereken en önemli yapılarıdır. Şehirde müzeler de ön plana çıkan eserler arasındadır. Bu farklı kültürlerin ve dinlerin bir araya gelmesi, farklı mimari tarzların bolluğuyla birleşince, UNESCO, Évora’nın eski kentini bir Dünya Mirası Alanı olarak ilan etmiştir. Elverişli bir şekilde, bu değerli mezarlar ve müzeler, şehir surları içinde bir araya getirilmiştir ve kolayca yürüyerek keşfedilebilir yerlerde konumlanmıştır.

Peniche’de Görülecek Yerler

Portekiz’in Centro bölgesinde yer alan Peniche, görülmeye değer çok sayıda eserin bulunduğu bir sahil şehridir.

Altınkum Plajı ve Praia dos Supertubos

lele3100

İlk olarak, dalgalı deniz ve altınkum plajları ile sörf yapmak için çok uygun bir merkezdir. Birçok muazzam plajın bulunduğu yerde en iyisi, büyük uluslararası etkinliklere uygun bir boru şekline sahip olan Praia dos Supertubos’dur.

Peniche, şehrin savunulması için bir kale inşa edildiğinde, Erken Modern Çağ’dan beri bir liman kenti olmuştur. Bu yapı, ilk olarak deniz savunması ve 20. yüzyılda Estado Novo rejimi sırasında bir hapishane olarak kullanılmıştır. Peniche hala bir balıkçı limanı olduğundan, en taze balık ve deniz ürünlerinin bulunduğu yerdir.

Berlingas Adaları

Deversori

Ve her şeyden öte, kıyıdan doğal bir rezerv olan Berlingas Adaları’na bir tur için de zaman ayırmalısınız.

Setubal’de Görülecek Yerler

Wikipedia

Setubal, Portekiz’in en hareketli yerlerinden biridir ve oldukça önemli yerlere ve ziyaret edilmesi gereken tarihi eserlere sahip bir şehirdir. Bu canlı ve enerjik kenti keşfetmeye başlar başlamaz, gözlerinize liman ve sanayi kentiymiş gibi gelen bir izlenim takılabilir.

Sado Nehri’nin kuzey kıyısında, haliç ağzının yakınında yer alan Setúbal’ın denizle yakınlığı hemen göze çarpar. Limanın yukarısındaki kaleden, uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu, çelik-mavi bir ufka doğru bakış atabilirsiniz. Eski şehirde kiliseler, bükülmüş ipe benzer şekilde tasarlanmış taşlı bir yapıya sahiptirler. Rıhtım boyunca, restoranlar, sarımsak ve limon suyu ile terbiyelenmiş choco frito – derin yağda kızartılmış mürekkep balığı gibi sembolik yemekler servis edilmektedir.

Leiria’da Görülecek Yerler

Lizbon’un bir saat kuzeyinde yer alan Leiria, orta çağdan kalma kaleden aşağı doğru kurulmuş yerleşime sahip bir üniversite kasabasıdır. Kings John I ve Denis Ben burada yaşamış ve şehri eski halinden kurtararak modern hale getirmişlerdir.

Batalha Manastırı

Wikimedia

Kral John aynı zamanda bir UNESCO Miras Listesi’ne dahil olan Batalha Manastırı ve Portekiz mirasının hayati bir parçasını da şehrin hemen yanına inşa ettirmiştir. Leiria’nın etrafında, daima canlı ve eğlenceli şehir meydanlarında ve tarihi kiliselerde zaman geçirebilirsiniz, eski baskı ve cam ticaretine adanmış müzelere göz atabilirsiniz. Cıvıl cıvıl plajları ve serin Atlantik havası ile sahili yaz aylarında kalabalık olmaya başlamaktadır ve bu tür yerlere ulaşımınız rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Coimbra’da Görülecek Yerler

maxpixel

Portekiz’in merkezindeki Beiras bölgesinde, Lizbon ve Oporto’nun tam ortasında yer alan Coimbra, ihtişamı ile göz kamaştıran Mondego Nehri’nin hemen kıyısında konumlanmıştır. Ülkenin en eski üniversitesi, kiliseleri, manastırlar ve canlı kültürel kurumlardan oluşan harika bir koleksiyon olan Coimbra, birçok dükkana, butiğe ve iştah açıcı kafe ve restoran seçeneklerine sahip yoğun bir ticaret merkezidir. Şehir merkezi Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye bölünmüştür.

Romalılarda Aeminium olarak bilinen Alcaçova tepesindeki Mondego’nun üzerinde yer almaktadır. Burada, ortaçağ manastırları, katedraller ve bazı güzel müzeler eski üniversite etrafında kümelenmiştir ve Portekiz ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir şehirdir. Portekiz gezi rehberi için  tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here