Portekiz’e seyahat ederken, dünyanın en güvenli yerlerinden biri olduğu için güvenlik önlemleri genellikle pek çok gezginin zihninde ön planda değildir. Yine de, yanlış gidebilecek herhangi bir şeye hazırlanmak ve ortaya çıktığında ya da ne zaman ortaya çıkarsa, olumsuz durumların nasıl ele alınacağını bilmek daha iyidir. Bazı ipuçları, bu güzel hedefte zamanınızı çok daha keyifli hale getirecek, diğerleri ise bir güvenliği teşvik etmede değerli olacaktır.

Bu uyarılar sağduyu gibi görünebilir, ancak özellikle Lizbon gibi tepelik bir şehri ziyaret ederken vurgulanması gereken bir ipucudur. Arnavut kaldırımlı sokaklar da dengesiz bir temel oluşturabilir ve bazen yollar kaygandır. Ayrıca, birçok sahil kasabası çok rüzgarlı olabilir, yürüyüş yollarına ve sokaklara kum fırtınaları vurabilmektedir. Portekiz’in en popüler yerlerinden bazılarını keşfetmenin en iyi yolu bir çift ayakkabı ile yürüyerek, temel yürüyüş ayakkabısı veya sağlam sandaletlere sahip olmaktır diyebiliriz.

Lizbon gibi tepelik bir arazi üzerinde kurulu olan şehirlerde gezerken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de yolların Arnavut kaldırımlara sahip olduğu ve bazı yolların hava şartlarına bağlı olarak kaygan olabileceğidir. Bu sağduyu gibi görünebilir, ancak özellikle Lizbon gibi tepelik bir şehri ziyaret ederken vurgulanması gereken bir ipucu. Arnavut kaldırımlı sokaklar da dengesiz bir temel oluşturabilir ve bazen yollar kaygandır. Ayrıca, birçok sahil kasabası çok rüzgarlı olabilir, yürüyüş yollarına ve sokaklara kum üfleyebilir. Portekiz’in en popüler yerlerinden bazılarını keşfetmenin en iyi yolu yürüyerek iyi bir çift ayakkabı, temel yürüyüş ayakkabısı veya sağlam sandaletler hazırlamaktadır.

Yolcuların her zaman cüzdanlar ve sırt çantaları gibi kişisel eşyalarına dikkat etmeleri gerekirken, bu uyarı daha çok turist dolu noktalarda akılda tutmak çok önemlidir. Özellikle kafe teraslarında otururken, masaların üzerine cüzdan bırakmamalısınız ve hatta garsonlar, kişisel eşyalarınızı yanınızda boş sandalyelere koymanızı isteyebilir , ancak sizi uyarmak için söylediklerini düşünüp, onlara güvenmeyin. Hırsızlık Portekiz’de büyük bir sorun değil, ama aynı zamanda tam olarak çözülmüş bir sorun da değil ve bazı turistler şehir merkezindeki yankesicilerden şikayet ediyorlar. Bu tür olaylara da karşı dikkatli olmalısınız. 112, Portekiz’in polis ve acil sağlık hizmetlerine ulaşmanızı sağlayacak numarasıdır. Ambulansa ihtiyacınız olduğunda, aranacak numara 112’dir ve tüm telefonlardan da ücretsizdir.

Lizbon’un diğer bölgelerine göre daha çok şehir merkezinde yürürken akılda tutulması gereken bir şey de şehrin turistik bölgelerinde, uyuşturucu satan erkeklerin size doğru sokulmalarıdır. Ne söylediklerini anlamadıysanız bile, ellerinizin hafifçe tutulduğunu ve hafifçe konuştuklarını fark edeceksiniz. Bu tip insanlara da çok dikkat etmelisiniz ve kendinizi oradan uzaklaştırmalısınız.

Portekiz’de gece hayatı oldukça etkileyici görünebilir ve bazı kulüpler güneş doğana kadar çılgın partilere ev sahipliği yapabilir. Gece bitimine yakın arkadaşlarınızı daima yanınızda tutmanızı ve sokakların boş gibi görünmelerine rağmen bazı durumlarda tehlike arz ettiklerini unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here