Portekiz’deki en büyük şehirlerin en az bir şehir dışı alışveriş merkezine sahip olmasına rağmen, insanların çoğu, geleneksel mağazalarda ve pazarlarda alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Eski şehir merkezleri otuz yıl veya daha fazla süredir değişmeyecek gibi görünüyorlar ve her köşede bir kasap, bir fırıncı ve bir şamdan yapımcısı, bir çiçekçi, bir bakkal ve bir hırdavatçı görebiliyorsunuz. Uzman el sanatları ve hediyelik eşya mağazaları sizin için eve nakliye hizmeti ayarlayabiliyorsunuz. Aksi takdirde, her türlü sigortalı, kayıtlı ve imzalı servisin bulunduğu yerel postaneye gidebiliyorsunuz.

Fiyatlar büyük mağazalarda (veya perakende) küçük indirimler için pazarlık edebilmenize rağmen, genel olarak sabittir. Açık hava pazarları biraz daha esnektir, ancak yiyecek, içecek, giysi ya da açık bir şekilde fiyatı üzerine eklenmiş bir etiketi olan herhangi bir şey için dahi indirim sorabilirsiniz.

Bir kasabanın mercado’su (belediye pazarı) et, balık, meyve, sebze ve ekmek satın alabileceğiniz yerdir. Büyük şehirlerde günlük olarak (pazarları hariç), genellikle öğleden sonraya 7 – 8 ‘e kadar açıktır; Küçük kasabalarda haftada bir veya iki kez bir pazar kurulduğunu görebilirsiniz. Burada ayrıca kıyafet, ayakkabı, seramik, sepet, mobilya, çiçek, oyuncak, alet ve ihtiyacınız olan bir çok şeyi de bulabilirsiniz.

Küçük köylerde ve kasabalarda, minimercado (minimarket) adındaki yerlere gidebilir ve alışverişlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Intermarché, Pingo Doce, Jumbo, Continente ve Mini-Preço, beklediğiniz her şeyi satan ana süpermarket isimleridir. Ayrıca, Avrupa’nın diğer bölgelerinde sıkça görülen Lidl adındaki mağazalar da Portekiz’de son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır.

Portekiz, sahip olduğu farklı kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında kurulan pazaryerleri ve panayırların da oldukça yaygın olduğu bir ülkedir. Çanak çömlek işlerinden el yapımı hediyelik eşyalara kadar pek çok ürünü, Lizbon ve Funchal gibi yerlerde bulabilir ve tatil dönüşünüzde sevdiklerinize armağan olarak satın alabilirsiniz.

Bizdeki gibi, el dokuması halılar ve elbiseler de oldukça değer gören diğer ürünlerdir ve genellikle ülkenin orta kesimlerinde görebileceğiniz şeylerdir. Sahil taraflarında yer alan şehirler, çoğunlukla uluslararası kabul gören hediyelik eşyalar ve geleneksel ürünlerin pazarlandığı yerlere sahiptir. Kısaca, Portekiz’de alışveriş yapmak hem eğlenceli hem de ucuz bir aktivitedir. Ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan ülke, her tür insan tipine uygun mağaza ve pazarlara sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here