Portekiz’e seyahat ediyorsanız, toplu taşıma araçlarının verimli olmaması konusunda endişelenmenize gerek yok diyebiliriz. Portekiz her türlü ulaşım seçeneğine sahiptir. Otobüsler, tramvaylar, metrolar, havaalanları, trenler ve taksiler, bunlardan sadece öne çıkanlardır.

Çok fazla bagajınız yoksa metro her zaman en iyi seçenektir. Bir şehirde ilk kez bulunuyorsanız bile, tek ihtiyacınız olan şey, nereye gittiğinizi öğrenmek için haritanızı takip etmektir. Lizbon ve Porto, bir metro sistemi ile sadece iki Portekiz şehiri arasında en bilinen yerler ve her iki ağ da temiz, güvenli ve verimli bir çalışma sistemi ile ulaşmak istediğiniz her yere kolay ulaşım sağlayabileceğiniz seçeneklerdir.

Portekiz, ülkedeki her büyük şehri birbirine bağlayan geniş bir tren ağına sahiptir. Caminhos de Ferro Portugueses veya CP, ülkedeki ana tren servisidir ve tüm güzergah ve ücretleri resmi web sitelerinde kontrol edebilirsiniz. Tüm tren biletleri tren istasyonlarında veya RENFE web sitesinde (gece trenleri için) CP ofislerinde rezerve edilebilir.

Toplu taşıma ağları oldukça büyük olduğu için büyük şehirlerde gezinmek oldukça kolaydır. Örneğin Lizbon’da ulaşım Carris tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, tüm büyük şehirler arasında çalışan ara ulaşım hizmetleri de vardır; örneğin, manzaranın tadını çıkarırken Lizbon’dan Algarve’ye gitmek güzel bir fikir olabilir.

Taksiler Portekiz’de bej, ancak bazen birkaç yeşil veya siyah taksileri görebiliyorsunuz. Tüm taksiler bir metre üzerinde çalışır ve bagajınız varsa sürücülere daha fazla ücret ödemek gerekir. Büyük şehirler çok pahalı olmayan taksilerle doludur (ilk 500 metre için fiyatlar 2.50 € ‘dan başlar). Belirli bir zamanda sizi almak için bir taksi şirketini de arayabilirsiniz.

Portekiz, büyük şehirlere uçmayı kolaylaştıran yaklaşık 10 uluslararası havalimanına sahiptir. Portugália Airlines ve TAP Air Portugal gibi havayolları, Avrupa içinden ve dışından çok sayıda uçuş gerçekleştirmekte ve charter seferleri oldukça ucuzdur. Havaalanları genellikle büyük şehirlere oldukça yakındır, ancak Francisco de Sá Carneiro Havaalanı Porto’dan biraz uzakta olsa bile, sizi şehir merkezine götürecek otobüs ve metrolar günün her saati hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here