Portekiz’e Ne Zaman Gidilir?

Portekiz’i ziyaret etmek için gerçekten kötü bir zaman yoktur, ama ne görmek istediğinize ve ne kadar harcamak istediğinize bağlı olarak, bazı mevsimler ve zamanlar diğerlerinden göre iyidir. Sonuç olarak, yılın en yoğun ve en pahalı zamanı, birçok Avrupalının yaz tatillerini geçirdiği Ağustos ayıdır. Portekiz’e bir gezi planlamak için en iyi zamanın hangi aylar olduğu hakkında bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Belirli bir bütçeyle seyahat edenler, yaz ayları dışında Portekiz’i ve Noel ve Paskalya gibi büyük tatillerin olduğu zamanlarda ziyaret etmelidir. Çoğu insan uzun hafta sonlarını ve tatillerini planladığı mevsimler olduğu için, büyük şehirlerin dışında bile uçuş ve otel maliyetleri yükseliyor. Genel olarak konuşmak gerekirse, en uygun maliyetli aylar Ocak ve Şubat aylarıdır, ilkbahar ve sonbahar sonu bu dönemden sonra en ucuz dönemlerdir.

Portekiz sahillerinin çok sıcak suya sahip olduğu bilinmemekte ve yaz başında sıcaklıklar hemen sertleşebilmektedir. Temmuz-eylül ayları en sıcak aylardır, bu da su sıcaklıklarının en ideal olduğu anlamına gelir. Rahat yüzme koşullarını tercih eden gezginler için, yaz aylarında su sıcaklıklarının biraz daha sıcak olduğu Algarve, Azores veya Madeira adasına gezi planlayabilirsiniz. Her ne kadar en sıcak mevsim yaz olsa da, kışın sörfçüler gerçekten muhteşem dalgalar bulacaklardır. Ayrıca kasım ve ocak aylarında, dağcılık için en uygun zamanlar diyebiliriz. Suya atlamak isteyen ancak devasa dalgaların olmamasını isteyenler Ericeira’ya, Figueira da Foz’a, Sagres’e ya da Porto yakınlarındaki plajlara gidebilir.

Haziran, Portekiz’deki Azizlerin Festivali ayı olarak bilinir. Lizbon’da sokak partileri Santo Antonio’nun kutlanmasına ayın 12 ve 13’ünde başlanırken, Porto’nun sokakları São João Festivali için ayın 23’ünü tercih etmektedirler. Haziran ayında hangi şehirde olursanız olun, yerliler bir aziz ya da diğerini kutluyor olacaktır. Kış ve ilkbahar da bir gezi planlamak için iyi zamanlar olsa da, Madeira ile birlikte en iyi Yılbaşı kutlamaları (olağanüstü bir havai fişek gösterisi de dahil olmak üzere) ve tüm Portekiz’de Şubat ve Mart ayları arasında Karnaval festivallerinde gerçekleşmektedir.

Genel olarak, Portekiz’de mümkün olan en iyi ziyaret zamanı, Mart ve Haziran başları arasında veya eylül ortası ile kasım ayına kadardır. İlkbaharda çiçek açan çiçekler, pastel boyalı binalar şehirlere ekstra renk katarken, sonbahar da hasat zamanı, yani şarap mevsimidir. Tercih, tamamen sizin kişisel zevkinize bağlı olarak değişmektedir.

Portekiz’in yıl genelinde sahip olduğu pek çok resmi tatil bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli ve yagın olarak kutlananları 1 Ocak Yılbaşı, 19 Mart Babalar Günü, 30 Mart İyi Cuma, 1 Nisan Paskalya Bayramı, 25 Nisan Özgürlük Günü, ve 6 Mayıs Anneler Günü’dür ve bu tür bayramlar, diğer Avrupa ve kıta ülkelerindeki ortak bayramlar olarak kutlanmaktadır.

Ancak Portekiz, bazı resmi tatillerinin de endemik olduğu bir ülkedir ve bunlar arasında en dikkat çekenleri 31 Mayıs Corpus Christi, 10 Haziran Portekiz Günü, 5 Ekim Halk Günü, 1 Kasım Bağımsızlık Günü ve  ‘Immaculate Conception Günü’dür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here