Setubal’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Setubal, Portekiz’in en hareketli yerlerinden biridir ve oldukça önemli yerlere ve ziyaret edilmesi gereken tarihi eserlere sahip bir şehirdir. Bu canlı ve enerjik kenti keşfetmeye başlar başlamaz, gözlerinize liman ve sanayi kentiymiş gibi gelen bir izlenim takılabilir.

Sado Nehri’nin kuzey kıyısında, haliç ağzının yakınında yer alan Setúbal’in denizle yakınlığı hemen göze çarpar. Limanın yukarısındaki kaleden, uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu, çelik-mavi bir ufka doğru bakış atabilirsiniz.

Eski şehirde kiliseler, bükülmüş ipe benzer şekilde tasarlanmış taşlı bir yapıya sahiptirler. Rıhtım boyunca, restoranlar, sarımsak ve limon suyu ile terbiyelenmiş choco frito – derin yağda kızartılmış mürekkep balığı gibi sembolik yemekler servis edilmektedir.

Gezilecek Yerler

São Filipe Kalesi

guiadacidade

Kale, şehrin yüksek bir yerinde inşa edilmiştir ve dolayısı ile panoramik bir görünüme elverişlidir. Kale, İspanya kralı II. Philip’inin emriyle 1595 yılında inşa edilmiş ve İtalyan askeri mühendisi Filippo Tailor’un orijinal olarak çizdiği yıldız şeklindeki bir tasarıma sahiptir.

Ayrıca İtalya’dan mimar Leonardo Torriana, her şeyin yerine oturduğundan emin olmak istemiş ve İspanyol egemenliği döneminde inşa edilen savunma kalesi, korsanlar ve İngiliz istilacılarını körfezde tutmak için bu kale yapılmıştır. Portekiz – Yeni Keşif’ten sonra, içeriye giden bir taş tünel gibi daha ağır duvarlar eklenmiştir.

Sado Haliç Tabiat Koruma Alanı

Bu alan, özellikle ornitologlar tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer olması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. 23 hektarlık vahşi yaşam parkı, kuş türlerinin şaşırtıcı çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır; Şu ana kadar 220’si açık su, sığ lagünler, sazlık yatakları ve çamur düzlüklerinde kaydedilmiştir.

Haliç, razorbill, bataklık, flamingo, mor balıkçıl ve kara kanatlı uzun ömürlü kuşlar için önemli bir kışlama alanıdır. En iyi fotoğrafların elde edilebileceği zaman, Eylül-Ekim ayları arasındadır. Tilki, porsuk, mongöz ve genet gibi memeliler kırlarda geziyorlar ve her biri endemik hayvan türleridir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Euro Velo

Arkeolojide büyük öneme sahip olan bu mütevazi müze aynı zamanda kendi etnografisinin ruhsal koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Paleolitik dönemden kalma basit taş aletler ile tarih öncesine dayanan müzede kalıcı sergide gezerken kendinizi tarih öncesi en eski öğeler arasında bulabilirsiniz.

Tunç Çağı kapları ve Roma sikkeleri ise en  belirgin olan eserlerdir. Bir dizi ‘amphora’ sergilenirken, aynı zamanda Roma el işçiliği ürünü olan mozaik paneller müzenin ilgi çekici yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Ziyaretçiler, aynı zamanda kutsal vizyonları ve mucizeleri betimleyen ahşap üzerine sıra dışı 19. yüzyıl adanmış resimlerine dikkat etmelidir.

Yerel ve bölgesel sanatlar, zanaatlar ve endüstriler, etnografinin ilginç gösterilerinin çoğunu oluşturuyor – geleneksel kostümler, gemilerin ve deniz taşıtlarının çeşitliliği, herhangi bir ölçekli model tekneler de dikkat çeken diğer unsurlardır.

Palmela Kalesi

Wikimedia

Kale, Hristiyan güçlerince fethedilmeye çalışılmış ancak 12 yy’a kadar kendini koruyabilmiştir. Palmela’daki kale hâlâ oldukça iyi durumda ve çok az hasarlı haldedir. Bu ilginç tepenin üzerinde stratejik bir konuma sahip olan kale, 1432’de Kral João I tarafındab duvarları genişletip güçlendirdikten sonra binanın çoğunu bir manastıra dönüştürülmüştür.

Bugün, bu etkileyici kale ve manastır, otantik bir otel görevi görmektedir. Kalenin engebeli surları hala keşfedilebilir. Ziyaretçiler, 14. yüzyıla ait kalıntıları çevreleyen Serra da Arrábida’nın muhteşem manzaralarını yakalamak için hafif bir yokuşu tırmanmak zorundadırlar.

Arrábida Tabiat Parkı

Wikimedia

Dramatik bir görünüme sahip Atlantik Okyanusu kıyı şeridi ile kırsal alanın yemyeşilliği arasında bulunan Serra da Arrabida Tabiat Parkı bölgenin en güzel doğal cazibe merkezlerinden biridir. Muhteşem manzarası; aşevi odunu, çam ve okaliptüs ormanları, çalılıkları, çayırları ve hoş kokulu çalılıkların oluşturduğu bitki örtüsü bakımından zengin, bozulmamış bir manzaraya sahiptir.

Yürüyüş yapanların işaretli patikaları takip edebileceği bir yol da bulunmaktadır. Bisikletçiler de boş şeritlerin ve tenha doğa yollarının keyfine varabilmektedirler. Çökmüş kalker kayalıkları, gizli mağaralar ve yarım ay koyları Arrábida’nın kıyı karakterini tanımlamaya yardımcı olan unsurlardır. Altın kum koyları güneş arayanlar için bulunmaz yerlerdir ve kristal berraklığında denizlerde tüplü dalgıçlar, şnorkelciler ve diğer su sporları tutkunlarını görebilirsiniz.

Sesimbra Kale ve Doğal Alanı

Wikimedia

Muhteşem bir doğal alan olan Sesimbra, Arrábida Tabiat Parkı’nın eteklerinde, güneye bakan korunaklı bir koyunda, Setúbal’a arabayla 40 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Balıkçı köyü karakterini hareketli, mevsimsel bir tesis havası ile birleştiren şehir, çekici bir eski merkeze sahiptir.

Bir zamanlar Portekizli monarşiler için sahil evleri bulunan, 17. yüzyıldan kalma Fortaleza de Santiago’ya yayılan Arnavut kaldırımlı yollara sahiptir. Fort’un görülmeye değer terası gün boyunca halka açıktır. Geniş bir kumsalın ön cephesinde yer alan çok sayıda kafe ve balık restoranları ile çevrili bir alanda hem yemek yiyebilir, hem de yürüyüş yapabilirsiniz.

Sesimbra’nın canlı kişiliğini örneklendirmek için, limanda demir atmış balıkçı teknelerinin filosu Porto Do Abrigo’yu gösterebiliriz. Sesimbra’da yapılacak diğer zevk verici şeylerden biri de şehrin yukarısındaki restore edilmiş Mağribi kalesine giden yoldur.

Arrábida Manastırı

Lima Fortuna

Bölgedeki turistik mekanların en güzel manzarasını sunan 16. yüzyıldan kalma manastır, Serra da Arrábida’nın ağaçları arasında saklanmış ve görülmeye değer bir yapıdır. 1542 yılında kurulan, beyaz badanalı binaların, pişmiş toprak çatılar ile dolu olması, aslında iki manastırın etrafını saran özel yapıtaşlarının en nadide örneklerini göstermektedir.

Eski manastırın kalıntıları, tepenin en üst kısmında yer alır ve tepeden aşağı doğru iner bir şekilde inşa edilmiştir. Bu destinasyon, aynı zamanda Atlantik Okyanus’una doya doya bakabileceğiniz muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Cetóbriga

Romalılar, balık tuzlama işini kurmak için MS 3. yüzyılın sonunda Cetóbriga’yı kurup geliştirmiştirler. Bu süreçte kullanılan taş tanklarının izleri, kent merkezinin içinde ve çevresinde çoğalan birçok ev ve ticari tesisin temelleri olarak açıkça görülebilmektedir.

Yıkık mozaik ve mermer kaplamanın yanı sıra hamam kalıntıları, birkaç villa ve birkaç mezar da görülmektedir. Cetóbriga yıl boyunca meşgul bir limandır ve çeşniler yapmak için kullanılan fabrikalar ortadan birer birer kalkarken, çatıları destekleyecek sütunların izleri farkedilebilmektedir. Setubal geziniz sırasında, küçük ancak dinlendirici bir mola yeri gibi düşünebilirsiniz.

Evora Alanları

Wikimedia

Alentejo’nun bölgesel başkenti olan ve Portekiz’in en tarihi ve çekici şehirlerinden biri olan Setúbal’ın güneydoğusuna arabayla yaklaşık 60 dakikalık mesafededir.

Kültürel açıdan zengin ve asil bir mirasla kutsanmış olan Évora’nın eski merkezi, büyüleyici eserler ve müzeler, ortaçağ duvarları ve binlerce yıllık tarihin kucakladığı bir cazibe yeridir.

Kalbinde duran, keşfedilmeye başlamak için uygun bir yer olan zarif Roma Tapınağı, görülmesi gereken bir yapıdır. Duques de Cadaval Sarayı, etkileyici Sé (Katedral) ve Evora Müzesi yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz önemli eserlerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here