Braşov Gezilecek Yerler

Braşov kültür sevenlerinin, doğaseverlerin ve heyecan arayanların muhteşem vakit geçirebilecekleri bir şehirdir. Şehirde özellikle Romanya’nın tarihi ve doğasının iç içe girdiği kendine özgü mekanlar ile harika anılar biriktireceksiniz. Çok sayıda kalesi ve tarihi birçok eserinin özenle korunması şehre büyük bir turistik güç kazandırmış. Şehir dini özellikleri ile de ön plana çıkmış durumdadır. Siyah Kilise bu yapıların en önemlilerinden olup 14. Yüzyılın nadide eserleri arasındadır. Aziz Nicholas Katedrali ile maneviyatın bütün farklı yönlerini keşfedebilirsiniz. Şehir müzeleri ile de cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır. Oyuncak müzesinde çocuklarınız ve siz çok keyifli dakikalar geçireceksiniz. Sanat müzesinin şehirdeki rolü ve koleksiyonunu gördükten sonra sanatseverler olarak gördüklerinize çok şaşıracaksınız. Tüm bunlar ve daha fazlası Braşov gezinizde sizi bekliyor.

Siyah Kilise

Siyah Kilise yanındaki Konsey Meydanı ile birlikte Braşov’un simgelerinden biri haline gelmiş. 14. yüzyılın sonlarından 15. yüzyılın sonlarına kadar inşasına devam edilen gotik anıt Wien ve İstanbul arasındaki en büyük kilisedir. İçerde Avrupa’nın en büyük oryantal koleksiyonunu ve görkemli eserleri bulabilirsiniz. Bu büyüleyici kiliseyi ve içinde bulunan eserleri ziyaret edin. Romanya’nın en büyük Gotik kilisesi olan yapı görenleri kendine hayran bırakır. Braşov’un eski kent merkezi üzerinde bu gün zaferle yükseliyor. Alman Lüteriyen kilisesi şehrin büyük yangınından sonra kömürleşmiş görünüşü ile büyük hasar gördü. Ve bundan kaynaklı olarak bu ismi aldı.  Bunun ardından yapı restorasyona alındı ve bu tadilat işlemi bir asra yakın sürdü. Yapının çan kulesinin yüksekliği 65 m kadardır. Bu kuleden başka kuleler ile de desteklenen yapı ihtişamı ile şehrin sembollerinden birini oluşturuyor. Kilise resitalleri Temmuz ve Ağustos aylarında haftanın üç günü genellikle Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri de akşam 6’da kilisede yapılır. Yapıda yer alan 16.-19. Yüzyıl Anadolu halıları kiliseye ayrı bir hava katar. Bunlar bir zamanlar kilise bağışları için ayrılarak yapının ilgili alanlarına yerleştirilmiş.  1989 olayları sırasında kiliseye açılan ateş sonrasında mermilerin izlerini taşıyan sütunlara yakından bakmayı sakın ihmal etmeyin.  Tüm bu güzellikleri ve acılı yanları ile bu muhteşem yapı ziyaretçilerini bekliyor.

Aziz Nicholas Katedrali

Dikenli ormanlık tepelerin ardında yükselen Gotik kuleleri ile Aziz Nicholas Katedrali Braşov’un en muhteşem manzaralarından birini oluşturur. 1392 yılında İlk kez tahta ile yapılmış şeklinden sonra 1495 yılında Gotik bir taş kiliseye dönüşen yapı ziyaretçilerini muhteşem tarihi dokusu ile kuşatır. Yapı bu dönüşümün ardından Bizans tarzında süslemelerle daha da gösterişli bir hale getirilmiş. Yapının içi Romanya’nın son kral ve kraliçesinin resimlerine de sahiptir. Bunlar komünistlerden korumak için ince sıva ile kaplanmış. 2004’den itibaren gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile sıvalar kazınarak bu ince detaylar ortaya çıkarılıyor.  Alanda aynı zamanda bir de küçük mezarlık var. Yapı tüm bu özellikleri ve manevi atmosferi ile bir cazibe merkezi olarak Romanya’da yaşıyor.

Eski Şehir Zindanları

Eski Braşov şehir merkezi bir zamanlar 12 m yüksekliğinde ve 3 km’den uzun güçlü surlarla çevrili halde idi.  1400-1650 yılları arasında inşa edilen bu duvarlar ve savunma kuleleri Türklerin saldırılarını önlemek için inşa edilmiştir. En popüler manzaralarını surların yukarısındaki iki kuleden izleyebilirsiniz.  Siyah Kule ve Beyaz Kule ziyaretçilere güzel manzaralar sunmakla kalmaz özellikle gün batımında Braşov’da görsel şölenle resmen büyüler.

Braşov’un Eski Kalesi

Braşov’un eski kalesinin duvarları ve kuleleri zamanın geçmesine karşın ayakta kalmayı başarabilmiş. Anıtsal kule ve burçlardan bazıları Graft Bastion gibi müzelere dönüştürülerek ziyaretçilere sergileniyor. Siyah Kule ve Beyaz Kule gibi anıtlar sadece sergilere ev sahipliği yapmakla kalmıyor aynı zamanda şehrin muhteşem manzarasını da sunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunları için bu eski kale mükemmel fırsatlar sunar.

Oyuncak Müzesi

Braşov’da Romalıların çocukluğunun küçük hazinelerini sergileyen bir Oyuncak Müzesi bulabilirsiniz. Geleneksel kıyafetler giymiş kuklaları, minyatür ve peluş oyuncaklarda dahil birçok oyuncak ziyaretçiler için sergilenir. Donald Duck, Minnie Mouse ya da Snow White gibi karakterler ve cüceleri görmek çok eğlenceli olacaktır. Özellikle çocuklu aileler Romanya’da oyuncak müzesini gezip eğlenceli anlar yaşar. Çocukluğunuzu hatırlamak veya çocuğunuz ile eğlenmek için mutlaka müzeye göz atmalısınız.

Tampa Tepesi

Tampa Tepesi kentin güney kesiminde ihtişamla yükselen bir alandır. Teleferik bulunan tepede manzaraları izlemek de ayrı bir keyiftir. Braşov’u kuşatan doğal güzellikler arasında bu tepe başta yer alıyor. Teleferik ile manzarayı izlemek kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak ve eşsiz bir deneyim olacak.

Halat Sokağı Müzesi

Halat Sokağı Müzesi’ne ulaşmak için önce Avrupa’daki en dar sokak olan Halat Caddesi’ni geçmeniz gerekecek. En sonunda yerel sanatçıların eserleri, Braşov’un gizli köşelerindeki fotoğraflar ve el yapımı hediyelik eşyalarla dolu küçük, güzel bir müze bulacaksınız. Braşov’u ziyaretinizden hatıra kalacak otantik bir hatırlatma istiyorsanız burada onları bulabilirsiniz. Müze ve çevresinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz aynı zamanda kahve içebileceğiniz ortamlar da bulunur. Buna ek olarak güzel kekler ve sıcak çaylar ile kahve içmek isterseniz müzede bunları bulabilirsiniz.

Sanat Müzesi

Etkileyici bir Rönesans binasında yer alan Sanat Müzesi 18. ve 19. yüzyıllar arasında Transilvanya resminin evrimi ve savaş sonrası dönemin Rumen sanatı ile ilgili sanat eserleri sergiliyor. Yerel sanatçıların ayrıca müzede kendi bölgelerinin kültürel elçileri olarak bir yeri de vardır. Geçici temalı sergiler ile Rumen sanatı, çağdaş sanat ve aynı zamanda Komünizm sanatının anlamlı kişiliklerini ortaya çıkaran sergiler müzede yer alır.

La Ceaun Restaurant

La Ceaun Restaurant’ta yöresel tatlar keşfetmeniz mümkündür. Lezzetli yemekler için size tavsiyelerde bulunmaya hazır garsonlarla mutlaka iletişim kurun. Restoran ambiyansı ile sizi çok rahat hissettirir. Geniş bir menüye sahip olan mekanda Rumen yemeğine aşık olma şansınız bile var.

Aventura Parkı

Heyecan arayanlar için Braşov’da kaçırılmaması gereken bir yer olan Aventura Parkı Doğu Avrupa’daki en büyük macera parkıdır. Alanda fiziksel gücünüzü, dengenizi ve cesaretinizi test edecek 15 parkurdan birini seçebilirsiniz. Ancak gerçekten yüksek adrenalin istiyorsanız 20 metrelik bir yükseklikten aşağı doğru hareket eden parkuru deneyebilirsiniz. Zorlu oyun alanları ile eğlence, macera ve adrenalin bir arada bulunduğu parkı keşfetmeden şehirden ayrılmayın.

Yedi Merdiven Kanyonu

Braşov’dan Piatra Mare masifinde büyüleyici Yedi Merdiven Kanyonu’na bir saatlik yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Kireçtaşına doğal olarak oyulmuş alan basamak şeklinde yedi merdivenden oluşur. Kanyonda yarıklar ve şelaleler arasından geçmenize yardımcı olan tahta yürüyüş yolu ve köprüler yer alır. Her merdiven bir şelaleyi oluşturur ve en yüksek merdiven basamağı 25 metre yüksekliğe sahiptir. Adrenalin sevenler için doğal oluşumu görmek ve tahta merdivenlerde yürümek eşsiz bir deneyimdir.

Fagaraş Kalesi ve Sambata Manastırı

Braşov’dan kaleye yolculuk yaparsanız Romanya’nın en yüksek dağlarının muhteşem manzarasını görüp hayran kalmamak elde değildir. Kaleye kadar ilerideki yolu izleyerek ulaşabilirsiniz. Fagaraş Kalesi Transilvanya’daki en büyük alanlardan birinin merkezi konumundaydı. 16. ve 17. yüzyıllarda Transilvanya’nın da önemli bir ikametgahı haline gelmişti. 600 yıllık bir geçmişi olan kalenin bugün 66 odası ve işkence odaları dünyanın her tarafından turistleri çağırıyor. Sambata Manastırı Fagaraş yakınlarında yer alır. Kilise bölgedeki Ortodoks inancını güçlendirmek için 17. yüzyılda Wallachian Prens Constantin Brancoveanu tarafından yaptırılan Brancoveanu Manastırı olarak da bilinir. Kilisede dua eden ya da sadece bir barış anının tadını çıkaran binlerce Hıristiyan’ı görme şansınız da bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here