Cluj Gezilecek Yerler

Romanya’nın ikinci nemli şehri Cluj Napoca en dinamik ve en genç şehir olarak turistlerin ilgisini çeker. 2015 yılında Avrupa Gençlik Sermayesi ödülü alan Cluj yerli halkın dediği gibi Doğu Avrupa misafirperverliği ile Batı Avrupa modernitesinin bir karışımı gibidir. Cluj’ın diğer Romen şehirlerinin aksine bozulmamış tarihsel merkezi ve kalıntıları dikkat çekicidir. Şık yeni barların ve restoranların gelişmesine imkan tanıyan şehir giderek trafiğe kapalı alanlarını artırmaktadır. Cluj güzel müzelerin özellikle muhteşem Etnografya Müzesi ile kiliselerin ve tarihi binaların yer aldığı önemli bir şehirdir. Canlı gece hayatı tek başına ziyaretçilerin birkaç gün boyunca şehirde kalmasını da sağlar.

Şehir Almanlar tarafından on ikinci yüzyılda bir Roma Belediyesi şeklinde kuruldu. Cluj Unitarian inancının ve Romanya’daki merkezinin de doğduğu yerdir. Şehir çok ırklı ve çok inançlı bir yapıya sahiptir. Cluj komünizm altında sanayileşmeyi başarmış ve büyük bir şehir haline gelmiş. Nüfusu 330 binin üzerinde olan şehir her geçen gün gelişmeye devam eder.

Yeni bir şehre gittiğiniz için size yardımcı olacak bir rehberle gezerseniz daha anlamlı olur. Şehir merkezinde bulunan Cluj rehberli turlardan birini seçip o şekilde gezinize başlayın. Şehri yerel rehberlerle keşfetmek daha keyifli olacaktır. Cluj’un tarihi, yer işaretleri ve efsaneleri hakkında en doğru bilgiyi yerel rehberler verebilir. Rehberli turlar yerel misafirperverlik, şehir hakkında ipuçları, hikayeler ve alışveriş ile yemek hakkında öneriler de sunar.

Şehirde bulunan plajlar da çok sayıda turistin uğrak noktasıdır. Grigorescu Plajı kum üzerinde uzanıp dinlenmek için iyi bir fırsattır. Günümüzde Somes Plajı Jazz for the Park, Vamos la Playa veya Cluj’un günleri gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Konserler çalıştaylar ve partiler bu etkinlikler sırasında keyfini çıkarabileceğiniz önemli eğlenceler arasındadır. Ancak sıcaktan bunaldığınızda buz gibi denize girmek, bir kitap okumak, güneşlenmek, iyi müzik dinlemek, dans etmek ve yerlilerle tanışmak için mutlaka şehrin plajlarını tercih edin.

Zengin bir tarihe sahip olan Cluj Napoca çok kültürlü bir kent olduğundan adeta kültürlerin ve dinlerin karışımıdır. Şehirde bulunan her yer keşfetmeye değer güzellikte ve farklılıktadır. Gezdiğiniz her durak size farklı bir hikaye anlatır ve sizi alır götürür. Kentin simgesel yapılarını geziniz sırasında kesinlikle keşfedin ve ortaçağda Transilvanya’nın “Hazine Kenti” olarak adlandırılan şehrin gizemini çözmeye çalışın. Şehrin esrarengiz bir havası ve başka yerde olmayan birçok doğal alanı ziyaretçilerin tercihlerinde etkili olur. Şehirde sıkılmadan gezmek, yürümek ve birbirinden ilginç mekanı ziyaret etmek mümkündür. Doğal alanları, parkları ve meydanları ile sürekli kalabalık olan şehrin farklı bir atmosferi ve etkileyici bir havası vardır. Çocuklu ailelerin de gezebileceği pek çok yere sahip olan şehir görülmeye değer güzellikler ile doludur.

Cetatuia Tepesi

Şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarmak isteyenler enfes manzarası ile meşhur bu tepeyi tercih eder. Şehre genel bir bakış atmak isteyenler için en iyi yer olan Cetatuia Tepesi 400 metrelik yükseklikte yer alır. Tepe 18. yüzyıldan kalma bir Avusturyalı kaleye ev sahipliği yapıyordu. Bugün üst plato bir gezi yolu ve turistik yere dönüştürüldüğünden sadece iki kapı kaldı. Doğu Avrupa’daki ikinci büyük gotik kilisesi, Romanya’daki en modern stadyum ve çok amaçlı salon ile Cluj’un anıtsal Ortodoks Katedrali’ni tepeden görmeniz mümkündür. Cetatuia Tepesi şehri tanımak ve eşsiz manzarayı izlemek için bulunmaz bir fırsattır. Ayrıca Pergola terasında bir şeyler içerken manzaranın keyfini çıkarmak da farklı bir alternatiftir.

Şehir Merkezi Parkı

Kentin yeşil kalbi kabul edilen park sakin bir anın keyfini çıkarmak isteyenler için mükemmel bir mekandır. Yaz aylarında park yerli halkın gözde buluşma yerlerinden biri haline gelir. Park festivallerde de kullanılan bir mekandır. Yerlilerin bir kitap okumak ya da asma tentelerinde şekerleme yapmak için tercih ettikleri yaz hamaklarının sezonunu kaçırmayın. Şehri gezip yorulduktan sonra hamaklarda dinlenmeyi unutmayın. Sonbaharda park masal sahnesine benzer manzarası ile fotoğraf severlerin en gözde mekanı haline gelir.

Hoia Baciu Ormanı

Çiçekler ve egzotik bitkiler ile etrafınızı kuşatan bu orman çok farklıdır. Botanikle ilgili tutkunuz varsa Hoia Baciu Ormanı tam size göre bir yerdir. Botanik Bahçesi’nde bulunan bitkileri tanımak ve burada dinlenmek çok büyük bir keyif verir. Ormanda 14 hektarlık alanda 10.000 çeşit bitki, seralar ve temalı bahçeler, Japon Bahçesi ve Roma Bahçesi de yer alır. Ormanda dolaşırken ve egzotik bitkiler hakkında bilgi edinirken yarım gün geçirebilirsiniz.

Romulus Vuia Etnografik Parkı

Zamanda yolculuk etmek ve geleneksel Romanya’yı keşfetmek için sadece Etnografik Park Romulus Vuia’yı ziyaret etmeniz bile yeterli olur. Ülkenin ilk açık hava müzesinde gezinirken geleneksel Rumen mimarisini de keşfetme şansınız olur. Etnografik Park 1929’da açıldı ve bugün 17 ile 19. Yüzyıllardan kalma geleneksel köylü mimarisini sergiliyor. Müze iki bölüme ayrılmış durumdadır. Bunlardan bir tanesi teknik tesisler diğeri ise geleneksel köylü ürünleri şeklindedir. Öğle yemeğinde bu parkta piknik yapın ve yöresel alanın tadını doyasıya çıkarın.

Cluj Astronomi Gözlemevi

Gökyüzü haritasını ve birbirinden farklı birçok şeyi keşfetmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Gözlemevi ağırlıklı olarak akademik ve bilimsel amaçlarla kullanılır. Her Cuma akşamı ziyaretçiler gökyüzünü izleyebilir ve gökyüzü gizemlerinden bazılarını keşfedebilir. Gizemli bulmaca şeklinde farklı etkinliklere de ev sahipliği yapan Cluj Astronomi Gözlemevi çocuklar ile yapılacak önemli bir ziyarettir.

Union Meydanı

Şehrin merkezi meydanı olan Union geçmiş modern zamanların bulunduğu yerlerden biridir. Bir cam yüzey altında saklı olan Roma Kalesi ile Napoca’nın kalıntıları, 2.000 yıllık Cluj Napoca kentinin başlangıcını temsil eder. Matthias Corvinus’un anıtsal heykeli de meydanda ziyaretçileri cezbeden noktalar arasındadır. Meydanın arka tarafında Aziz Michael Kilisesi ziyaretçilerini bekleyen başka bir noktadır. Eğer bir Cumartesi günü meydanda dolaşıyorsanız çeşitli konserleri de dinleme şansınız olabilir.

Avram Lancu Meydanı

Cluj’da inşa edilmiş en yeni meydanlardan biri olan Avram Iancu Meydanı anıtsal yapıları ile görenleri etkiler. Burada din ve kültür buluşur güzel bir atmosfer yaşanır. Meydanın bir tarafında 20. yüzyılın eklektik bir binası olan Cluj Ulusal Opera ve Tiyatrosu bulunur. Tiyatro sahnesinde Moliere tarafından yazılan Don Juan ya da Shakespeare’in yazdığı Romeo ve Juliet gibi başyapıtlar oynanır. Operaya katılmak Avram Iancu’nun ve Ortodoks Katedrali’nin heykelini görmek için mutlaka meydanda gezmelisiniz. Meydanda bulunan Ortodoks Katedrali eski bir Hristiyan kilisesi olan İstanbul’un Ayasofya Camii’ni hatırlatıyor. Ancak iç mekan daha etkileyici yapısı ile görenleri hayran bırakır.

Eczane Müzesi

Eczane Müzesi Cluj’un ilk eczanesi olan yerde dört yüzyıl Transilvanya tedavisinde etkili olmuş tıbbı görüntüler ile doludur. Tuhaf isimlere sahip küçük saksılar, büyülü bitkiler ve mucizevi tozlar arasında, eski yerel ilaçların sırlarını öğrenme şansınız da bulunur. Müze üç kısma ayrılmış ve bunlar Laboratuvar, depo odası ile ilaçlar şeklindedir. Müzenin içinde yerel bir rehber ile gezi yaparsanız eski tedavilerin mucizelerini keşfetmeniz ve anlamanı daha kolay olabilir. Çocukların ilgisini çekebilecek bu ortam yeni deneyimler ve tercihler için etkili olabilir.

Müze Meydanı

Yerli halkın favori mekanlarından bir tanesi olan bu meydan dar sokakları ve hoş terasları ile ün kazanmış. Müze Meydanı kendi cazibesine sahiptir ve Cluj şehrinde görmediğiniz birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Meydanda bulunan barok tarzlı Franciscan Kilisesi’ni ve Matthias Corvin Evi’ni mutlaka ziyaret edin. Bugün Sanat Üniversitesi şeklinde olan evi inceleyin ve koridorları ile kral Matthias’ın hayata geçirildiği odayı keşfedin.

Turda Tuzla Madeni

Cluj Napoca’ya sadece 30 kilometre uzaklıktaki Turda Tuz Madeni dünyadaki en havalı yeraltı alanı olarak dikkat çeker. 120 metre yüksekliğinde ve çok kalın duvarlarla çevrili olan maden olağanüstü görüntüye sahiptir. 2010 yılından beri mini golf sahası, basketbol ve futbol sahası ile konserleri düzenli olarak ağırlayan bir amfitiyatro da bu alanda bulunuyor. Ayrıca Ghizela Madeninin yeraltı gölünde tekne turuna çıkabilir veya dönme dolapta bir tur atabilirsiniz.

Turda Gorges Doğal Alanı

Turda Tuz Madeni’nin yakınında yürüyüş ve kamp isteyenler için mükemmel bir yer olan Turda Gorges doğal alanı vardır. Site 1.000’den fazla bitki türü ve 67 tür hayvan ile doğal bir rezerve sahiptir. Kanyona girmeden önce takip edebileceğiniz bir harita ve işaretli yollar bulacaksınız. Sırt çantanızı alıp yürüyüş için hazırsanız bu doğal alanı keşfedin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here