Romanya Gezilecek Noktalar Nelerdir

Romanya adının kaynağını Latince Romanus kelimesinden almış ve tarihi mekanları, doğal güzellikleri ile büyüleyici bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne üye olan devletler içinde dokuzuncu en büyük ülke olarak da öneme sahiptir. Avrupa’da bulunan en eski insan fosillerine Romanya’da rastlanılmış olması da muhakkak tesadüf değildir. Başkenti Bükreş olan Romanya’nın ekonomisinde halen tarım ilk sıralarda yer alır. Romanya’da seyahat zorlu olduğu kadar ödüllendirici birçok özelliğe de sahiptir. Ülkenin dağ manzarası, vahşi yaşamın ve kültürlerin çeşitliliği ile zaman zaman Orta Çağ’dan beri değişmemiş gibi görünen bir yaşam şekli Romanya’yı ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakır.

Tarihi yapılarının yanı sıra ülkenin doğal güzellikleri de çok dikkat çekicidir. Bu açıdan bakıldığında Romanya’nın Dünya Gezi ve Turizm Konseyi’ne göre turistik açıdan en hızlı büyüyen dördüncü ülke olarak seçilmesinin nedeni de ortaya çıkar. Ülkenin içinden geçen Tuna Nehri çok büyük bir öneme sahiptir.

Nicolae Çavuşescu’nun 20 yıldır diktatörlük uygulaması sonuç olarak Romanya’yı ekonomik çöküşün eşiğine getirdi. Bu durum beraberinde ülkenin yaşam standartlarında belirgin bir bozulmaya sebep oldu.  Çavuşescu’nun neden olduğu 1989’daki Avrupa’nın en kanlı devrimi olarak kabul edilen olaydan yaklaşık otuz yıl geçmesine rağmen ülke pek çok açıdan o günlerin izlerini silmek ile uğraşıyor. Ancak Romanya’nın 2004 yılında NATO’ya girmesi ve daha sonra 2007 yılında da Avrupa Birliği üyeliği sayesinde ülkede refah seviyesi yükseldi.

Ülkenin büyüleyici başkenti Bükreş ve diğer şehirleri olan Braşov, Sighişoara, Timişoara gibi kentler Romanya’nın önemli cazibe merkezlerini oluşturur. Kentsel yaşam kadar Romanya’nın kırsal yaşam ortamı da bir o kadar turistleri kendisine çeker. Oltenia’daki kütük evleri, kamışlarla inşa edilmiş delta köyleri ve ihtişamlı gotik tarzda yapılmış eserler, Maramureş’te yer alan görkemli ahşap kiliseler kırsal alanın cazibe merkezlerini oluşturur. Ülkede çeşitli etnik kökenden ve farklı inançlardan birçok topluluk ülke içerisinde refah ve huzur içinde yaşar. Ayrıca Tuna deltası çevresindeki vahşi yaşam doğa ve macera sever turistleri yıllardır kendine çekmeyi başarıyor.

Bükreş Görülecek Yerler

Bükreş başkent ve büyük bir şehir olması nedeniyle turistler için cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır. Tarihi dokusu, eski mimarisi, doğal alanları ve parkları, alışveriş imkanları, müzeleri ve sosyal alanları ile sunduğu seçenekler de şehrin cazibesini arttıran unsurlar arasındadır.

Piata Revolutiei Devrim Meydanı

wikimedia

Şehirde sembol niteliğinde olan Piata Revolutiei Devrim Meydanı’na uğrayıp tarihi alanları inceleyin ve burada yer alan heykele de göz atın.

Victoria Caddesi

wikimedia

Eski kentte bulunan kafe ve restoranlardan birinde oturup eski evleri, sokakları izleyin. Victoria Caddesi Bükreş’in en şık mağazalarını bulabileceğiniz, yürüyerek gezebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir alandır. Bükreş’in kendini korumayı başarmış köyleri de çok güzeldir.

Clejani Köyü

raluca_ok

Görülmeye değer köyler arasında Clejani Köyü, Comana Köyü ve Snagov Köyü en başta gelir. Bükreş Botanik Bahçeleri şehrin en güzel yeşil alanlarından biri olup bitki çeşitliliği ve eşsiz manzarası ile dikkat çeker. Çocuğunuza doğayı ve bitkileri sevdirmek istiyorsanız Bükreş’te bunu yapmanız için büyük bir fırsatınız var. Botanik bahçe daha önce görmediğiniz çok sayıda bitkinin buluşma noktasıdır.

Therme Bükreş Su Parkı

joshchapman_3

Çocuğunuz ile de gidebileceğiniz başka bir durak ise Therme Bükreş Su Parkı termal su bulunan yeşil alanların çok olduğu bir parktır. Çeşitli bitkiler, ormanlık alan, termal su ve büyük su kaydırakları büyükten küçüğe herkesi kendine hayran bırakır. Bükreş doğal alanlarını korumayı başarabilmiş ve nefes alma imkanı sunan nadir şehirlerden biridir. Daha fazla Bükreş hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Cluj Görülecek Yerler

Cluj Napoca Romanya’nın ikinci büyük şehri olup dinamik ve genç bir yapıya sahiptir. Misafirperver, modern, tarihsel dokusu olan ve gezilecek sayısız mekanı bulunan şehir zaman ayırılması gereken güzellikler ile doludur. Zengin bir tarihe sahip olan şehir bu dokusunu kısmen de olsa koruyabilmiş ve ziyaretinizde görebileceğiniz tarihi mekanları ile dikkat çekicidir.

Cetatuia Tepesi

wikimedia

Esrarengiz bir yapısı olan şehrin eşsiz manzarası için Cetatuia Tepesi nefes kesicidir. Hoia Baciu Ormanı çeşitli bitkileri ve egzotik ortamı ile dinlenmek ve keyif yapmak için çok uygundur.

Etnografik Park

maxpixel

Ülkenin tarihini ve yöresel unsurlarını keşfetmek için Etnografik Park bulunmaz bir fırsattır.

Cluj Astronomi Gözlemevi

Cristian Bortes

Aynı zamanda ülkenin ilk açık hava müzesi olan parkta bulunan mimari unsurları incelemeyi unutmayın. Cluj Astronomi Gözlemevi gökyüzünü keşfetmek ve çocukları eğlendirmek için çok hoş bir mekandır.

Eczane Müzesi

Eczane Müzesi yerel ilaçların ve tedavi şekillerinin sergilendiği yeni deneyimler kazanabileceğiniz güzel bir ortamdır.

Gorges Doğal Alanı

grasiutra

Turda Gorges Doğal Alanı da yürüyüş ve kamp yapmak isteyenler için çok uygundur. Bitki ve hayvan çeşitliliği ile dikkat çeken doğal alanı çocuklu aileler de rahatlıkla keşfedebilir ve konaklayabilir.

Turda Tuzla Madeni

wikimedia

Turda Tuzla Madeni ise dünyadaki en havalı yeraltı alanı olarak dikkat çekip çok sayıda ziyaretçiyi kabul eder. Eğlenceli ve farklı bir ortam olan bu madeni görmeden şehirden ayrılmayın. Cluj hakkında daha fazlası için

Sinaia Görülecek Yerler

Sinaia doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerine hoş anılar yaşatabilen bir şehirdir. Kentin doğal alanlarında yürüyüş yapabilir, huzurun ve doğal yaşamın içinde mutlu bir gün geçirebilirsiniz.

Bolboci Gölü

Giullie

Sfenks Kayası ve Bolboci Gölü doğal oluşumlu turistik alanlar olup ziyaretçilerine huzur verir. Sfenks Kayası farklı yapısı ile dikkatleri üzerine çeker. Alanda yer alan tarihi kale ve evler arsında harika ve unutulmaz anlar yaşayarak kenti daha yakından tanıyabilirsiniz.

Peleş Kalesi

gavia26210

Peleş Kalesi, Cantacuzino Kalesi ve Kahramanlar Haçı şehrin tarihi turistik alanlarının başında gelir. İhtişamı ile sizi derinden etkileyecek olan Peleş Kalesi geçmişine ait bütün değerleri ile sizi bekliyor. Tüm bu güzellikler ile daha fazlası için Sinaia kesinlikle görülmesi gereken Romanya şehirlerinin başında gelir. Sinaia şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Braşov Görülecek Yerler

Braşov doğa ve kültür severler için vazgeçilmez bir şehir olarak Romanya’da çok farklı bir yere sahiptir. Kentte yer alan müzeler şehir, tarih ve sanat açısından çok önemli bir cazibe merkezi olarak yaşıyor.

Sanat Müzesi

wikipedia

Sanat Müzesi özellikle sanatseverler için bir uğrak yeri olarak kentte yerini almış. Oyuncak müzesi ise her yaştan insanı kendine çekiyor.

Aventura Parkı

Alexandru Panoiu

Şehir adrenalin tutkunlarına da keyifli anlar sunuyor. Aventura Parkı adrenalin tutkunlarının vaz geçilmez duraklarındandır. Alan Avrupanın en büyük adrenalin parklarından biri olarak şehirde yerini almış.

Siyah Kilise

maxpixel

Şehir dini mimari ve maneviyat sever için de Siyah Kilise ve Aziz Nicholas Katedrali ile ziyaretçilerini kendine çekiyor. Bu eski yapılar içerinde kendinizi huzur ve tarihin derinliklerine bırakabilir, La Ceaun Restaurant’ı keşfederek yöresel lezzetlerden her çeşidinin tadına bakabilirsiniz. Braşov şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here