Romanya Hakkında Önemli Bilgiler

 • Romanya’da resmi bir din yoktur. Ancak ülkede bulunan en büyük din grubunu Roman Ortodoks Kilisesi meydana getirir. Ülke nüfusunun % 86’lık kısmı Ortodoks ve ikinci en yaygın kabul edilen din Roman Katolik dinidir. Ülkede az da olsa Protestanlık dinine inan insanlar vardır.
 • Romanya’nın resmi dili Rumence ancak sınırlara yakın bölgelerde insanların Macarca ve Almanca konuşması da yaygındır. Turizmin etkisi ile İngilizce ve Fransızca da ülkede konuşulan diller arasında yer edinmiştir.
 • AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları yalnızca bir pasaportla Romanya’ya girebilir ve doksan güne kadar ülkede kalabilir. Benzer şekilde çoğu Avrupa vatandaşı vizesiz olarak ülkeye girebilir ancak bunlar yalnızca otuz gün ülkede kalabilir. Bununla birlikte ülkeye bağlı olarak vize gereksinimleri de değişiklik gösterir. Türkiye’den yapacağınız Romanya geziniz için öncelikle vize başvurusu yapmanız şarttır. Bunun için Romanya Büyük Elçiliği’ne şahsen başvurarak ya da internet sitesi üzerinden yapacağınız vize başvuru linki ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte önünüze çıkan bütün engeller için Bükreş Sokak. No: 4 Çankaya/ Ankara adresinden Romanya Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Romanya’nın para birimi leu kısaltması da RON şeklindedir. Parayı değiştirmeniz gerekiyorsa en iyisi bunu bir bankadan yapmaktır. Bankalar pazartesiden cumaya 09: 00 ile 17: 00 saatleri arasında açıktır. Alternatif olarak özel döviz büroları da hemen hemen her şehirde bulunur. Büyük kentlerde her yerde döviz bürosu bulup paranızı değiştirebilirsiniz ve bazıları 24 saat açık olabilir. Genellikle pasaportunuzu göstermeniz gerekmez ancak duruma göre pasaport sorulabilir. Kural olarak ne döviz büroları ne de bankalar komisyon ücreti almıyor. Nakit para çekmek için bankamatikler çoğu demiryolu istasyonunda ve en küçük kasabalarda bile her yerde bulunmaktadır. Kredi kartları daha lüks otellerde, restoranlarda ve mağazalarda kabul edilmektedir.
 • Türkiye’den Romanya’ya giderken ülkede geçerli olacak sağlık, hırsızlık gibi durumlar için sigortalarınızı bireysel olarak yaptırmanızda fayda vardır. Ülkedeyken pasaportunuz kaybolursa hemen konsolosluğunuza telefon edin ve polise başvurun. Hırsızlıklar ve diğer kayıplar poliçeye rapor edilebiliyor ve poliçe sigorta talepleri için gerekli evrak işlerini yavaş ve bürokratik bir titizlikle yürütüyor. Bir sorun ile karşılaştığınızda mutlaka polise başvurup rapor tutturun ki hakkınızı arayabilmeniz mümkün olsun.
 • Genellikle sabah 9’dan akşam 10’a kadar açık olan alışveriş merkezleri bulunur. Bunlar dışında kalan mağazalar da hafta içi her gün 9 ile 10 arası açılır ve akşam 6’dan sonra kapanmaya başlar. Pazar günü saat 13.00 genel olarak dükkanların açılış saatidir. Uçuşları, vizeleri veya araç kiralama işlemlerini yapmak için gerekli olan birçok ofisin akşam saat 4 gibi kapandığına dikkat edin. Müzeler Salı gününden Pazar gününe 9 ya da 10’dan 5’e ya da 6’ya kadar açık kalır. Ancak bazıları Pazartesi günü haricinde Salı günleri de kapalı olur. Posta ofislerinin, bankaların, eczanelerin ve restoranların açılış saatleri için turizm danışma bürolarına uğrayıp bilgi alabilirsiniz.

Romanya Uyarılar ve Öneriler

 • Maliyetler genellikle Romanya’da yemek ve toplu taşıma söz konusu olduğunda oldukça düşüktür. Az bir bütçeniz varsa günde yaklaşık 25 £ gibi bir ücretle pansiyonda kalabilirsiniz. Orta bir bütçeye sahip olanlar orta sınıf otellere, daha iyi restoranlara ve araç kiralama işlemlerine günde yaklaşık 75 € harcama yapar. En iyi otelleri, restoranları ve araba kiralamalarını yapmak istiyorsanız günlük 130 € tutarında harcama yapmayı gözden çıkarın. Bükreş’te ve tatil beldelerinde maliyetler diğer yerlerden oldukça yüksektir.
 • Müzelerin giriş ücretleri son derece düşüktür ve tipik ücret olarak 1 ile 2 € istenir. Ancak önemli turistik yerlerin bazıları yani Parlamento Sarayı ve Peleş Kalesi gibi yerlerde bu tutarın yaklaşık üç katı ücretlendirme yapılır. Daha pahalı oteller, uçuşlar, araba kiralama ve geziler bazen Euro olarak fiyatlandırılır ancak genellikle Lei ile ödemeniz istenir.
 • Suç ve kişisel güvenlik konusunda Romanya genellikle güvenli kabul edilir. Herhangi bir problem yaşamanız çok nadir bir ihtimal olarak görülür. Ülkede turistlere karşı işlenen şiddet suçları neredeyse yok denilecek düzeydedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey özellikle hırsızların turistlerin eşyalarını çalmak için toplu taşıma araçlarında yankesicilik yapmasıdır. Bunu önlemek için gizli bir para kemeri takmanız önerilir. Gece trenlerine dikkat edin ve değerli eşyalarınızı açıkta bırakmayın.
 • Ülkede gezerken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da sokak köpekleridir. Çok sayıda sokak köpeğinden korunmalı ve dikkatli olmalısınız.
 • Kültür ve görgü kuralları konusunda lokantalarda ve taksilerde insanlar nazik davranır. Ülkede tüm lokanta, kafe ve barlar dahil olmak üzere her türlü kapalı alanda sigara yasağı Mart 2016’dan beri uygulanmaya başlamış.
 • Çamaşır Bükreş’te çok sayıda bulunan çamaşırhanelerde yıkanır. Ancak küçük yerlerde çamaşırınızı yıkatmak için yer bulmanız zordur. Genellikle kıyafetleri kendiniz yıkamak ya da bunu yapmak için otelin çamaşırhanesini kullanmak iyi bir fikirdir.
 • Postaneler genellikle pazartesiden cumaya 07: 00 ile 20: 00 cumartesi günleri 08:00 ile öğlene kadar açık olur.
 • Haritalar ulusal turizm büroları tarafından üretilir. Ülkede yürüyüş veya kamp yapanlar mutlaka bir harita kullanmalıdır. Bükreş’teki Editura Pentru Turism ve Abeona ile Cluj’daki Editura Focul Viu’nun iyi haritaları bulunur. Haritaların dilinin Rumence olup olmamasına da dikkat etmelisiniz.
 • Romen televizyonu ülke hakkındaki haberlerin ve önemli etkinliklerin duyurulmasını sağlıyor. Herhangi bir otelde televizyon yayınlarının çoğunu bulabilirsiniz. Romence TV’deki yabancı dil programlarının çoğunda olduğu gibi sinemadaki filmler de özgün dilde Romence altyazılarıyla gösterilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here