Romanya’da Ne Yenir?

Romanya yemek kültrü etlerin egemen olduğu menüleri ile Balkanlar’ın geri kalanıyla ortak özellik gösterir. Benzer şekilde restoranların aralığı ve kalitesi oldukça istikrarsız bir durum sergiler. Bükreş Romanya’nın birçok şehrinden ayrı olarak daha kaliteli ve lezzetli bir mutfağa sahiptir. Kahvaltı ve atıştırmalıklar açık büfe şeklinde olup kaldığınız otelin durumuna göre de menü de değişiklik bulunur. Genel olarak ülkenin kahvaltı sofralarında tereyağı ve reçel ekmek eşliğinde omlet ile tuzlu peynir yer alır. Gustari olarak da bilinen atıştırmalıkları her yerde bulabilirsiniz. Fırınlar çeşitli hamur işleri ve ekmekler ile atıştırmalık ürünler sunar. Sokak satıcılarından da yiyecek bir şeyler almanız mümkündür. Başlıca Romanya yemekleri daha çok etli ızgara sığır etleri ile hardal soslu et yemekleridir. Restoranlar Romanya’da yemek yiyebilme olanağı göz önüne alındığında ucuz denilebilecek seviyededir. Genel olarak daha iyi lokantalarda 10 ile 12 € ödeyerek bir bardak şarap veya bira ile iyi bir yemek yemeniz mümkündür.

Self servis olan mekanlarda farklı yiyecekler bulma şansınız vardır. Bunlar daha çok kıyı tatil beldelerinde bol miktarda yer alır. Yemek yediğiniz mekanın hizmet standartları kuruluş türüne göre değişir. Bükreş’in ve bazı büyük şehirlerin dışında yemek yerlerinde sadece birkaç personelin İngilizce konuştuğunu göreceksiniz.

Romanya mutfağı pilav, et ve otlarla doludur. Genellikle ekşi krema veya yaban turpu ile yemekler servis edilir. Sunumlar bazen de asma yapraklarıyla veya Maramureş’te mısırla yapılır. Özellikle ekşi krema ile servis edilen mısır ezmesi veya polenta otantik ülke yemekleri arasındadır. Yemekler genellikle et ve süt ürünlerinin birleşimini içerir. Ülkede domuz eti ile yapılmış yemeklerin de olduğunu bilmenizde fayda var. Menüde seçeceğiniz yemeğin içeriğine dikkat etmelisiniz. Yöresel spesiyaller için mutlaka menüye göz atın ve önerileri de göz önünde bulundurun. Romanya’nın Türk geçmişi nedeniyle musakka ve çeşitli pilavlar arasından da yemek tercih etme şansınız vardır.

Pastalar ve tatlılar Romanya’da bol miktarda bulunur. Rumenler çoğunlukla çeşitli dolgular içeren krepler ile yaptıkları tatlıları servis eder. Türk etkisinin izleri olarak baklava bulma şansınız da vardır. Romanya peyniri genellikle koyun sütünden olup sürüleriyle yazları tepelerde geçiren çobanlar peyniri kendi elleriyle yapar. romanya ziyaretinizde mutlaka el yapımı peynirlerden tadın.

Vejetaryen yiyeceği olarak dolmalık biber ve mantar dolması da bulunur. Ülke yemekleri sebze ve salataları ile de geniş bir menüye sahiptir. Bununla birlikte omlet ve peynir kızartması da vardır.

İçecekler ülkede geniş bir menüye sahip ve genellikle kahveyi süt ile içerler. Cappuccino gibi diğer kahve çeşitleri de çok tercih edilir. Bükreş muhteşem kafeleri ile içeceklerinizin tadını çıkarabileceğiniz ortamlar sunar. Diğer şehirlerde de bulunan barlar alkollü ve alkolsüz içecekleri ile çok çeşit sunar. Bira ve şarap sunan barlar da çok sayıdadır. Ulusal içecek ţuica lezzetli ve genellikle erik ile yapılır. Kırsal alanlarda ev yapımı alkollü içecekler daha çok tercih edilir. Romanya’nın en iyi şarapları Bükreş ve büyük şehirlerde bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here