Romanya’da Ulaşım

Romanya şehirlerinin çoğuna hem otobüs, hem de minibüs ile ulaşmanız mümkündür. Otobüs ağı ülkede 1990 yıllarda çökmüş ve bu açığı kapatmak için minibüsler kullanılmış. Hala da bu karışıklık sürüyor. Plansız bir çalışma şekline sahip olan birçok firma ülkede hizmet veriyor. Bunun için kalkış zamanları iyice sorularak kullanılmalılar. Pazar günleri birçok firmanın çalışmadığı da unutulmaması gerekenler arasındadır. 100 km’de ortalama 4.5 Euro dan başlayan fiyatlarla otobüs seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Demir yolu da ülkede kullanılan bir ulaşım yöntemi olsa da ülkede gelişmiş bir demir yolu ağı yoktur. İki tip trenle ülkede yolculuk edebilirsiniz. Birinci sınıf ve ikinci sınıf seyahatler olarak ifade edilen yolculuklarda fiyatlar 100 km’de 3-7 Euro arasında ücretlendirilir. Yataklı ve yemekli vagonlara göre de fiyatlar belirlenir. Uzun sürmesinden kaynaklı da çok tercih edilen bir ulaşım şekli değildir. Her iki ulaşım şekli ülkede hala oldukça ucuzdur. Ülkede araba kiralayarak sürüş çekici bir öneri olabilir. Bu size istediğiniz her yere uğrama fırsatı vereceği için oldukça keyifli olabilir.

Arabayla Büyük kasaba ve şehirlerin dışında yolları nispeten trafiksiz bulacaksınız. Özellikle Transilvanya yoluyla birçok güzergahı olağanüstü bulacaksınız.  Bununla birlikte yolların genel durumu çok değişkendir. Romanya’daki sürüş alışkanlıkları genellikle arzulanan gibi olmayabilir çünkü Romanya AB’deki trafik kazası ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Yolda karşılaşacağınız potansiyel risklerden olan atlara ve köpeklere dikkat ederek sürüş gerçekleştirmeniz size daha rahat bir yolculuk sağlayacaktır. Bu durumdan korunmak için gece sürüşü tercih etmemeniz de güvenliğinizi artıracaktır. Kendi aracınız ile ülkeye gelmeniz durumunda yol kartı almayı ihmal etmemelisiniz. Postane gişeleri ve benzin istasyonlarından bu etiketleri satın alabilirsiniz. Benzin istasyonlarını kırsal kesimler de dahil her yerde bulabilirisiniz. Bu istasyonların birçoğu dinlenme tesisi özelliğine de sahiptir.

Araba kiralamak için 21 yaşında veya daha büyük olduğunuzu bildiren kimliğe ve geçerli bir ulusal ehliyete ihtiyaç duyacaksınız. Tüm bunlarla birlikte 35-45 € civarında ucuz fiyatlarla kolayca araç kiralayabilirsiniz. Pan Travel gibi yerel şirketlerin daha iyi fırsatlar sunduğunu unutmayın.

Bisikletle yolculuk için ülke şartlarını düşünerek yola çıkmalısınız. Dağlık araziler ve ülke yollarının çoğunun fakirliği göz önüne alındığında Romanya’nın etrafında dolaşmak için kendinize güvenmeniz gerekecek.

Romanya’da uçakla seyahat gitgide azalan demiryolu sistemine bir alternatif olarak gelişiyor. Ülke büyük kentlerin çoğuna hizmet eden oldukça kapsamlı bir iç hat uçuş ağına sahiptir. Ülkede şehirlerarası uçuş genelde 40-50 € arsında değişen fiyatlarla gerçekleştirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here