Romanya Ne Zaman Gitmeli?

Romanya gezisi planlamak iklim oldukça önemlidir. Ülkede kışlar özellikle sert geçtiği için gezi planınızı buna göre ayarlamanızda fayda olacaktır. Kış mevsiminde ülkenin büyük bölümünde kar etkili olurken sıcaklık  -15 ° C ila -20 ° C arasında değişebilir. Rusya tarafından esen kar fırtınaları da özellikle hava sıcaklığını düşürmekle kalmayıp ülkede dışarı çıkmayı dahi zorlaştırır. Yalnız hava koşulları ilkbaharla birlikte değişmeye başlar. Yağışlar ile birlikte yaban çiçekleri Bükreş’teki dağlarda açmaya başlar. Yumuşak mavi gökyüzünün getirdiği ılıman hava delta yoluyla kuşların göç etmesini sağlar. Mayıs ayına gelindiğinde ovalar iyice ısınır. Mevsim Temmuz ayına gelindiğinde özellikle ülke kıyılarında güçlü bir güneş ışığı görebilirsiniz. Yılın en sıcak zamanı olan yaz ya da sonbahar başında Transilvanya’daki festivaller ve doğa yürüyüşü parkurlarını araştırmak için mükemmel bir zamandır. Bucovina manastırlarını görmek ve kuşların göç sürüsünü görmek için en iyi zaman da hiç şüphesiz son bahar aylarıdır.

Romanya Festivaller ve Resmi Tatiller

Romanya özellikle müzik ve film festivalleri ile ün salmıştır. Son yıllarda ülke çapında giderek çeşitlenen bir dizi etkinlik de bulunur. Özellikle Bükreş, Cluj ve Sibiu olmak üzere büyük şehirler en etkileyici etkinlikler listesine sahiptir. Ancak köklü mevsimlik geleneklere dayalı yerel festivaller de mükemmel bir ortam sunar.  Ana festivaller dışında ülke genelinde düzinelerce yerel ve daha birçok etkinlik gerçekleşmektedir. Festivallerin tam olarak tarihini öğrenmek için turizm bürosuna veya yerel acentelere mutlaka başvurun.

Nisan ayında gerçekleşen Bükreş Uluslararası Film Festivali Balkanlar’ın en önemli film toplantılarından biri olarak yerli ve yabancı gösterimleri ile dikkat çeker.

Mayıs ayında Süt Festivali’nde çobanların en üretken sürüleri belirlemek için yarıştığı muazzam eğlence toplulukları oluşur.

Mayıs ile Haziran aylarında Transilvanya Uluslararası Film Festivali düzenlenerek yüksek kalitede yerli ve yabancı filmler sunulur.

Haziran ayında düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali çağdaş dans, film, tiyatro ve sanatın yanı sıra klasik ve dünya müziğine hizmet eden harika açık hava konserleri ile de ünlüdür.

Temmuz ayında Ortaçağ Sanatları Festivali’nde Sokak sanatçıları ile açık hava konserlerindeki sanatçılar müzik şöleni yaşatır. Ayrıca el sanatları gösterileri ile şehrin atmosferik kalesinde sergiler düzenlenir.

Ağustos ayında düzenlenen Anonimul Film Festivali’nde uzun ve kısa filmlerin, yarışmaların ve açık hava gösterimlerinin eklektik bir karışımı sanatseverler ile buluşturulur.

Eylül ayında olan Plai Festivali’nde tiyatro, sanat, fotoğrafçılık ve edebiyatın yanı sıra en üst sınıf dünya ve caz müziğinin üç gün süren şöleni sunulur.

George Enescu Festivali Bükreş’te yapılır ve Romanya’nın en prestijli festivali olarak dikkat çeker.

Ekim Erik Brendi Festivali Romanya’nın dört bir yanındaki erik brendi üreticileri toplanıyor ve ülkenin en iyi demleme şeklini kimin yaptığını belirlemek için yarışıyor.

Aralık ayında gerçekleşen Kış Gümrük Festivali ayın sonuna kadar devam eder. Kostüm, sokak tiyatrosu ve müziğin bir araya geldiği festivalde eski pagan ve Hıristiyan inançları da kutlanmaktadır.

Romanya resmi tatil günleri arasında 6 Ocak Epifani, 1 Mayıs İşçi Günü, 2 Mayıs Ortodoks Paskalyası ve 16 Mayıs Hamsin Yortusu başta gelir. Bugünlerin ülke için çok önemli olduğunu ve tatil ilan edildiğini mutlaka bilmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here