Sinaia Gezilecek Yerler

Sinaia Bükreş’ten 122 kilometre uzaklıkta yer alır.  Kral Carol yazlık saray olan Peleş Kalesi’ni yaptırana kadar şehir sazlıklar ve çobanların yaşadığı bir alandı. Tarihsel süreç içerisinde özel aristokrat bir tatil yeri oldu ama günümüzde tatilcilerin genellikle uğrak yerini çoğunlukla Bucegi dağlarında kayak merkezleri oluşturuyor. Kent yürüyüş ve kış sporları konusunda çok iyi imkanlara sahiptir. Kayak yapmak için bulunmaz fırsatları ziyaretçilerine sunan şehir ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatır.  Şehrin turistik simgelerinden olan Peles Kalesi ve Pelisor Kalesi geçmişi ile birlikte şehirde bugün de yaşamaya devam ediyor. Romen besteci George Enescu’nun yazlık ikametgahı olan Luminis villası da şehirde yer alan önemli yapılar arasındadır.  Vahşi yaşamın bir parçası olarak düşünülmüş olan Bucegi Doğal Parkı da ziyaretçilerine vahşi yaşamın bütün unsurlarını sunar. Alanda göreceğiniz nadir hayvan türleri ile çok eğleneceksiniz. Kentte yer alan bu tür paklarda aynı zamanda ata binme, doğa yürüyüşü, bisiklet sürme ve balık tutma gibi aktiviteler yaparak şehrin bütün stresinden uzakta harika dakikalar da geçirebilirsiniz. Yeşilin şehri olan Sinaia tüm bu güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Peleş Kalesi

Sinaia’nın manastırının hemen arkasından devam eden hediyelik eşya tezgahları ile dolu uzun parke yolu Romanya’nın en popüler ve ünlü manzaralarından birine yani Peleş Kalesine açılıyor. Geniş İngiliz tarzı bir parkta yer alan kale dışa bakan yapısı ile çok ihtişamlı gürünüyor.  I. Carol için 1875 – 1883 yılları arasında inşa edilen yapı büyük oranda karısı Elisabet tarafından dekore edilmiştir. Yapıda zengin inci, ceviz ve deri unsurları kullanılarak gösterişi artırılmış. 160 odanın hemen hepsi görenleri hayran bırakacak tarda gösterişli bi,r şekilde dekore edilmiş. Yapının geneli tamamen yabancı geleneksel Romen sanatı stilleri ile süslenmiş. Kalede yer alan koleksiyonların birçoğu Bükreş’teki Ulusal Sanat Müzesi’nde yer alan antikalar ve resimlerin kopyaları ile doludur. Peleş Kalesi 1953’te halka açılmış. Ardından bir devlet sarayı olarak 2008 yılında kale krala geri teslim edilmiş. Alan tüm ihtişamı ve devlet protokolüne bizzat şahit olunması noktasında kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Cantacuzino Kalesi

Yapımı 1911’de tamamlanan kale binası mimar Gregory Cerchez tarafından Prince George Grigore Cantacuzino’nun isteği üzerine inşa edilmiştir. Kalenin merkezi alanında Cantacuzino ailesi ve akrabalarının portreleri yer alıyor. Kale muhteşem mimarisi ile ziyaretçilerini büyüler. Gören herkesimden insanın hayran kalacağı bu yapı beyaz taştan yapılmış şöminesi ve mozaik süslemeleri ile çok etkileyicidir. Aynı zamanda mekanda vitrayları, tavan boyalı kirişleri, ahşap parmaklıkları kesinlikle görmelisiniz. Bina 1948 yılına kadar Cantacuzino ailesine ait olarak varlığını sürdürmüş. Mimari eser bugün şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olmanın yanında geçmişi bu güne taşıyan anlamlı bir yapısı ve Sinaia’nın kültürel bir unsuru olarak yaşıyor.

Sfenks Kayası

Sfenks ismi köken olarak insan kafasıyla benzerliği ifade eder. Sfenks Romanya dağ sırası içerinde yer alan Bucegi Dağlarında yer alan doğal bir kaya oluşumudur. Babele’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan doğal oluşumlu kaya 2.216 metre rakımda yer almaktadır. 8 m yüksekliğinde ve 12 m genişliğinde bir kaya olan taş belirli bir açıdan bakıldığında tıpkı bir sfenks görüntüsü ortaya çıkarır. Bu doğal oluşum kayasına bu şekli veren unsur rüzgar erozyonudur.  Doğal taş bu görüntüsüne şahit olması her yıl binlerce kişiyi için kendine çeker.

George Enescu Anıt Evi

Çağdaş Romen müzik dünyasının önde gelen isimlerinden olan George Enescu Sinaia ile özel bir bağa sahiptir. Büyük bir sanat yeteneği olan Kraliçe Elisabeth’e başvurdu ve rahatsız edilmemesi için kalede kendisi için bir oda istemiş. Kaleyi başarılı kariyerinde bir destek olarak kullanan sanatçı uzun seyahetlerinin sonunda Enescu Sinaia’ya geri döndü.  Amerika’ya yaptığı ilk turunda kazandığı para ile o Sinaia’da 1923 ve 1926 arasında şehirde bir villa inşa ettirdi. Bu yer yaratılış için sakin ve huzur veren bir yerdi. 1947’de Paris’te yaşamaya başlayan besteci villayı sanatçıların dinlenme ve yaratma yeri olarak kullanılmak üzere Romanya devletine bağışladı. 1995 yılında villa George Enescu anıt evi haline getirildi. Tüm ihtişamı ve sakin huzur verici yönleri ile villa ziyaretçilerini bekliyor.

Lalomitei Mağarası

Lalomitei Mağarası Lalomitei Kanyonu’nun sağ tarafında 1.500 m rakımda yer alır. Mağaranın girişinde 16. yüzyılda inşa edilen ve Romanya Ülkesi Voivode’su olan Kötü Evler Mihonası tarafından kurulmuş Lalomitei Manastırı da yer alır. Mağara yaklaşık 400 m uzunluğunda olup turistlerin ulaşıp içini dolaşabilecekleri tarzdadır. Tapınağın yukarı kısmına ulaştıktan sonra galeri ve salonlarla ilerleyebilirsiniz. Mağaranın hem galerilerini hem de salonlarını sergileyen karışık bir dizaynı vardır. Bu esrarengiz kanyon içinde yer alan manastır ziyaretçilerine farklı tecrübeler yaşatır.

Kahramanlar Haçı

Kahraman Haçı 1926 ve 1928 yılları arasında inşa edilmiştir. Güney Karpatlar’ın Bucegi Dağlarında bulunan 2.291 m yükseklikteki Caraiman Tepesi üzerinde inşa edilen anıt ziyaretçilerini derinden etkiler. Heybetli yapısı ve büyüklüğü ile bir ihtişamın sembolüdür. 36 metrelik bir yüksekliğe sahip anıta en yakın kasaba ise Busteni’dir. Anıtın adı “Kahramanlar Haçı” dır fakat popüler olarak Caraiman Çaprazlaması olarak bilinir

Bolboci Gölü

Bolboci Gölü Bucegi Tabiat Parkı’ndaki Bugeci Masifi’nde 1.400 m yükseklikte yer alan doğal birikim gölüdür. Uzunluğu 500 m derinliği 55 m olan gölü Bolboci ve Lalomita nehirlerinin suları besler. Nehirler ve çevresi gölle birlikte muhteşem bir tabiat atmosferi oluşturur. Ziyaretçilerine doğa yürüyüşü sırasında dinlendirici havası ile anlamlı bir gün sağlar. Sinaia ziyaretinizde bu farklı gölü ziyaret edip etrafında hoş kokular arasında yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Otellerinin ve dağ evlerinin gelişimi ile alan iyice canlanmış olup Bolboci Gölü’nün yeşil bir turizm olarak ziyaretçilerini bekliyor. Alanda at binme, yürüyüş, bisiklet, balık tutma gibi aktiviteler yapabilir ya da gerçek ihtişamıyla doğanın içine kendinizi bırakarak anın tadını çıkarabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here