Anapa’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Anapa’nın, romantik adıyla ünlü şehrin tarihi, birkaç bin yıla dayanıyor. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre, insanlar bu yerlere 10 bin yıl önce gelmeye başlamıştır. Anapa’nın gerçek gizemi, antik mabetlerle birlikte üçüncü bin yılda ortaya çıkan devasa dolmenlerden oluşuyor. Günümüze kadar iyi korunmuşlardır, ancak bu güne kadar insanların neden burada buluşmuş olduklarının sırları açıklanamamıştır.

Bu bölgede yaşayan ilk kabile, savaş karşıtı Sind’dir. Her zaman, güçlü Fars Kralı Darius’un bile korktuğu İskitlerle savaştılar. Ancak Karadeniz kıyılarında yaşayan Yunanlılar ile Sindhler oldukça iyi komşuluk ve barışçıl ilişkilere sahipti. Modern Anapa’nın yerinde ortaya çıkan ilk şehir, Sindica eyaletinin başkenti olan Syndic’tir. Daha sonra, Bospora (Boğaziçi) Krallığı, Yunanlılar tarafından buradaki en büyük liman şehri olarak kurulmuştur. Şehrin o zamanki adı Gorgippia’dır.

Gorgippia, Yunan şehirleri ile ticaret yapmış ve Bospora soylularının yaşamaya başladığı gerçek bir antika tesis olarak kabul edilmiştir. 10. yüzyılda Yunan kenti, eski barbar göçebe kabileler tarafından tamamen yıkılmış ve Adyghes yerleşmiş, Tmutarakan beyliği ile siyasi bağlar kurmaya çalışan harabeleri üzerine kurulmuştur. Daha sonra, halihazırda Mapa adı altında bulunan şehir, Kafkasya’nın derinliklerine uzanan ünlü ticaret yolunu Hazar Denizi kıyısına inşa eden Cenevizliler’in yönetimi altındana girmiştir.

Kent, tüm Ceneviz kolonilerini ele geçiren Türkler, buranın adının Anapa olarak değiştirilmesine ve böyle kalmasına karar vermişlerdir . Türkler, burada Fransız mühendislerin bile katıldığı büyük bir kale inşa etmişler. Rus – Türk savaşı sırasında, Rus birlikleri kaleyi ele geçirmek için birkaç kez denediler, ancak sadece üçüncü girişim başarılı olmuştur. Kalenin kuşatması iki haftadan fazla sürmüştür. Ele geçirildikten sonra, tüm tahkimatlar tahrip edilmiştir.

Rus İmparatorluğu’nun yönetimi altında, Anapa hızla ve güvenle gelişmiştir. 19. yüzyılın ortalarında bir şehir statüsünü almış ve o zamandan beri yazlık evler inşa etmeyi ve yazını burada geçirmeyi tercih eden Rus vatandaşlarının dikkatini çekmeye başlamıştır. Kent bir beldeye dönüştüğünde, kıyı bölgesinde büyük ölçekli inşaatlar boy göstermeye başlamıştır.

Kentin kendisi, neredeyse tüm sokakların ve içme suyu kaynaklarının eksik olduğu çamur kulübelerinin bir araya gelmesinden oluşuyormuş. Sadece Sovyet zamanında, Anapa statüsünü değiştirmiş ve muhteşem bir tatil beldesine dönüşmüştür. Şehir tam anlamıyla öncü müteahhitler ve sanatoryumlar tarafından inşa edilmiş, suyla ilgili problemleri çözmüş ve görünüşünü tamamen değiştirmiştir.

Gezilecek Yerler

Aziz Onufry Tapınağı

vetert.ru

Kent, Karadeniz kıyısındaki en eski şehirlerden biridir ve bu nedenle ziyaret edilecek gezi hayranları için ilginç olacak birçok tarihi ve mimari eserin yanı sıra müzeler vardır.

En önemli cazibe, Kuban’ın en eski tapınağı olan “Aziz Onufry Tapınağı” dır. Türklerden karşısındaki zaferinin onuruna 1829 yılında bir kilise yaptırılmıştır. Etkileyici boyutu ve eşsiz mimari tarzı ile ayırt edilir derecede güzeldir.

Türk Kalesi Kapısı

pvdshka

Rus – Türk savaşının zamanının merak uyandıran bir başka eseri, 18. yüzyıla dayanan Türk Kale Kapısı olarak düşünülebilir. Kapıdaki isim oldukça sıra dışı – “Ruslar”.

Kalenin kendisi Türkler tarafından 1783 yılına kadar inşa edilmişti, ancak Rus askerleri şehri Türk fatihlerinden kurtardığında kapılar yeniden isimlendirilmiştir. Ecdadın eserlerini burada da görmek mümkündür.

Anapa Yerel Tarih Müzesi

gorodanapa

“Anapa Yerel Tarih Müzesi” çok ilginç; koleksiyonu gerçekten eşsiz bir müzedir. Sergileri arasında, gündelik nesneler, antik silahlar ve şehrin tarihi ve kültürüyle doğrudan ilgili ilginç fotoğraf materyalleri yer alıyor.

Anapa Arkeoloji Müzesi antik kenti Gorgippia’nın kurulduğu tarihten bu yana kendini korumayı başarmış. Burası şaşırtıcı derecede ilginç bir açık hava müzesidir; Ziyaretçiler antik kentin pitoresk şeritlerinde gezebilirler.

Eski yol, asırlık binaların ve dini yapıların kalıntıları mükemmel bir şekilde korunmuştur ve pavyonlarda (antik çağdaki eğlence yerlerini tanımlamak amacı ile) arkeologların paha biçilemez buluntuları ortaya çıkmıştır.

Sevgi Yolu

Aşık çiftler bu yol boyunca yürümeye ilgi duyacaktır. Burası, gürültülü diskolardan ve hareketli alanlardan uzakta bulunan romantik buluşmalar için ideal bir yerdir.

Burada bulunan çiftler, denizdeki dalga seslerinden keyif alır ve yıldızlara hayran kalabilirler. Türkiye’ye dönmeden önce çekeceğiniz bir fotoğraf, büyük öneme sahip bir hatıra olarak yerini alacaktır.

Lermontov Çardağı

topkurortov

Doğayı sevenler için özellikle ilginç olacak bir yer. Dağın yamacında, Bolshoy Utrish köyü yakınlarında yer almaktadır. Şairin (Mihail Lermontov) burada vakit geçirmeye bayıldığı ve burada “Zamanımızın Kahramanı” nın çeşitli bölümlerini yazdığı düşünülüyor. Anapa, tiyatro sanatının hayranları içinde sıkıcı olmayacak bir yer.

Şehirde ayrıca yerlilerin ve turistlerin ziyaret ettiği iki farklı mekan daha, Drama Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrosu bulunmaktadır. Tiyatrolardaki temsiller, kurallar gereği ‘’kapalı gişe’’, yani tüm biletler satılmış ise gösterime girmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here