Kaliningrad’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kaliningrad, Rusya’nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır. Moskova ve St. Petersburg’un bilinmesinden dolayı, Rusya’da da dahil olmak üzere fazla dikkat çekmeyen Kaliningrad pek çok kişi tarafından fark edilmiyor.

Bir zamanlar Teutonic kalesiydi; sonra bir Polonya, Prusya ve Alman şehri; ve şimdilerde sınır bağlantısı bulunmayan ancak Rusya Federasyonu’na bağlı bir şehir statüsündedir. Görülecek çok sayıda ilginç şey var ve meraklı bir turist iseniz, kesinlikle ilgi çekici yerlere uğramalısınız.

Gezilecek Yerler

Zafer Meydanı ve Kurtarıcı İsa Katedrali

Mapio

Zafer Meydanı’nı çevreleyen binalar, büyük ölçüde 2. Dünya Savaşı’ndan sağ kurtulmuş ve Rus toprağı Kaliningrad buralarda büyümeye başlamıştır. Şehrin zengin tarihi burada görülebilir. 20. yüzyıldan kalma Alman binaları, 90’larda kurulan ve 2005’te geliştirilen yepyeni bir alışveriş merkezi ve Kurtarıcı İsa Katedrali ile karşı karşıyadır.

Lenin Prospect’ten birkaç adım ötede Anavatanı anıtın yeri olan ve elinde arması olan ince bir kadın heykeli bulunan bir parktır. Kare, şehrin kalbi ve halk için bir toplu taşıma merkezi yanı sıra bir buluşma noktası olarak hizmet vermektedir.

Dünya Okyanus Müzesi

Ruspekh

Kaliningrad, Rusya’nın hiçbir zaman donmayan Baltıkların tek limanıdır, bu yüzden deniz, şehrin kimliği için çok önemlidir. Dünya Okyanus Müzesi, küçük bir akvaryum ve Rusya’nın denizlerin bilimsel keşfine adanmış bir sergisiyle bunu gösteriyor.

Okyanusların ekosistemdeki rolü hakkında bilgi içeren ve Mir adında gerçek bir derin batık aracı içeren birçok interaktif sergiden oluşur.

Vityaz ve Diğer Gemi Müzeleri

Wikipedia

Dünya okyanus müzesi de, araştırma gemisi Vityaz, denizaltı B-413 ve halka açık olan bir balıkçı teknesi SRT-129 dahil olmak üzere müzeye dönüştürülmüş çeşitli gemilere ev sahipliği yapmaktadır, ancak her girişe ayrı bilet almanız gerekmektedir.

Gemiler, bir zamanlar gerçek kullanımda, mürettebatın yeni çıkıp gitmediğine bakar ve açık denizde bir yolculuğa çıkmak üzere olduğunuzu hissettirir.

Kant Adası

Wikimedia

Kaliningrad ile bağlantılı en önemli karakter ve felsefe tarihindeki en önemli düşünürlerden biri 18. yüzyıl Alman filozofu Immanuel Kant’tır.

O zamanların Prusya – Königsberg’inde doğmuş ve bütün hayatını orada geçirmiştir. Ardından Königsberg Katedrali’ne gömülmüştür. Mezarı Kant Adası’ndaki katedralin kuzeydoğu köşesinde bulunur.

Amber Müzesi

RIA

Baltıkçılar kehribarlarıyla ünlüdür. Amber Müzesi’nde, içinde hapsolmuş çeşitli fosiller, amber heykeller ve Sovyetler Birliği’ndeki amber işleme tarihi ile güzel doğal parçalar bulacaksınız. Ucuz amber mücevherleri satın almak için de iyi bir yerdir.

Kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan tesbihlerin en kullanışlı ve değerlisi sayılan kehribar türünün en iyilerini burada bulabilirsiniz.

Merkez Pazarı

Alexey Shabunin

Her Rus kentinin, yerel halkın taze ürünler, et ve pahalı olmayan kıyafetler satın almaya gittiği ve Kaliningrad’ın bir istisna olmadığı kendi merkezi pazarları vardır. Üst Gölet ve Zafer Meydanı arasında yer alan pazar, ziyaretçileri Sovyet geçmişine geri götüren bir zaman makinesi gibidir.

Prusya zamanındaki kentte tuhaf bir şekilde büyük yer kaplıyormuş ve meyvelerin yığınları ve tavandaki kancalardan asılı büyük et kesimleriyle, pazar hala görülmeye değer. Bununla birlikte, kültürlerin bu kaynaşması, Kaliningrad’ın en iyi yönlerinden biridir.

Curonian Spit – Kuron Dili >> yeryüzü yapısı olan

greenpeace

Kaliningrad Bölgesi, Kaliningrad’dan sadece bir saat uzaklıktaki Kuron Dili Milli Parkı da dahil olmak üzere sunabileceği küçük bir arazi parçasıdır.

Rusya ve Litvanya’nın sahip olduğu kıyı kısımları ile birlikte, UNESCO Dünya Mirası Alanı’na dahil bir bölgedir. Özellikle sürüklenmiş kum tepeleri ve bilinmeyen sebeplerle tuhaf şekilde eğrilmiş ağaçlara sahip olan Dans Ormanı ile ünlüdür. Ayrıca birçok vahşi hayvana da ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here