Kazan’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Tatarca’da pişirmek için kullanılan tencere anlamına gelen Kazan (bizden onlara mı, onlardan bize mi geçtiğini tam olarak bilemiyoruz, ancak Eski Türkçe bir kelime), Rusya’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Moskova’dan yüz yıl daha eski olan Tatar ve Slav kültürlerinin gerçek bir karışımı, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak keşfedilecek bir hazinedir.

Bizim tarihimizle de bir çok ortak noktası bulunan Kazan ve çevresi, camiileri, müzeleri ve daha bir çok farklı eserler ile görülmeye değer niteliktedir. Kazan kentindeki gezilerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak 10 yer tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bauman Caddesi

Kazan Travels

Ana yaya caddesi olan Bauman Caddesi, gece ve gündüz şehir merkezine hayat verir. Hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra sokak sanatçıları ve çalgıcıların eğlendirdiği kafeler, mağazalar ve müzeler bulunmaktadır. Geceleri iyi vakit geçiren insanlar, kordonun sunacağı restoranları, kulüpleri ve barları doldururlar.

Kazan’ın en eski caddelerinden biri olan Bauman, rahat bir gezintiye çıkmanızı sağlarken, Epiphany Kilisesi, benzersiz Cat Anıtı veKazan için ikon olan Çan Kulesi gibi güzel manzaraları size sunacaktır.

Ermitaj – Kazan Merkezi

Strana

St. Petersburg’daki kardeş müzesinden daha az tanınan Ermitaj Müzesi, sanatseverler için görülmesi gereken yerler arasındadır. Birçok sergi, sanatsal dönemlerde ve ortamlarda Rus sanatı ve uluslararası sanat kapsamında sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Eski bir Junker okulunda yer alan binanın mimarisi, 19. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır ve zarif iç mekanlar, göz alıcı sanat eserleri bulunmaktadır.

Kazan Kremlin

Турнавигатор

Dünya Mirası listesinde yer alan Kazan Kremlin, Rusya’nın 16. ve 17. yüzyıldan kalma eserlerinden tek hayatta kalan Tatar kalesidir. Korkunç İvan’ın isteği üzerine inşa edilen, parlak beyaz kumtaşı duvarları, şehrin tarihi merkezini, eski binalarla dolu çevreler. Göze çarpanlar arasında Kul Şerif Camii, Hermitage ve Tataristan Doğa Tarihi Müzesi gibi yerler vardır.

Kul Şerif Camii

Wikimedia

İlk olarak 16. yüzyılda inşa edilen ve o zamanlar Avrupa’nın en büyük camisi olduğu söylenen Kul Şerif Camii, 1552’de Korkunç İvan’ın şehre gelmesiyle, kenti de içine alarak Rusya’nın topraklarına katılmıştır.

Camiyi yeniden inşa etme çabaları 1996 yılına kadar başlamamış ancak 2005’te tamamlanmıştır. Restorasyon uzun bir zaman alsa da, beklemeye değerdi. Beyaz badanalı kemerler, kubbeler ve gök mavisi ile tepesinde minareler ile Kul Şerif Camii, eski benliğine sadık kalırken olduğu kadar büyük ve etkileyici.

Chak Chak Müzesi – Kazan Restorantları

BezFormata

Tataristan’ın lezzetlerini, Kazan yemekleri için bir sunum merkezi olarak ün kazandıran seçkin restoran ve kafelerden örnekler bulabilirsiniz. Hem Rus hem de Doğu mutfaklarından etkilenen çorbalar, süt ve pancarlar, susam ve iştah açıcı Türk usulü hamur işleri gibi bir çok menü mevcuttur.

Yumuşak dişe sahip olanlar, geleneksel tartar yiyecek ve içeceklerine, özellikle de kutlamalarda ve şenliklerde servis edilen, kayar şambeli ballı hamur toplarının sunulduğu interaktif bir alan olan Chak-Chak Müzesi’ni kaçırmamalıdır.

Tüm Dinler Tapınağı

Wikimedia

Çok inançlı bir ibadet yeri olarak, dini inanç sistemlerinin kapsamı, Tüm Dinler Tapınağı’nın tasarımında itici bir güçtür. Yerel sanatçı, mimar ve yardımcısı İldar Khanov tarafından yapılan ve rehabilitasyon hizmetlerinde yaptığı çalışmalarla tanıştığı asistanlardan oluşan bir ekip tarafından oluşturulan, renklerin ve tasarımın keyifli karması, ilham almak için on altı farklı inanca dayanıyor.

On altı minaresi, kulesi ve kubbesi, her biri bir çatı altında büyük dinlerin birleşimini temsil eden bir Hıristiyan haçı, Davut yıldızı veya Müslüman hilaliyle süslenen neon yeşili, sarınve azizlerle renklendirilmiştir.

Syuyumbike Kalesi

Russia Days Travel

Kulenin efsanesi, Korkunç İvan’ın Kazan’ı ele geçirdikten sonra, o zaman fikirden çok daha az etkilenen Prenses Syuyumbike ile evlenmek istediğini anlatmaktadır. İvan’ı, şimdiye kadarki herhangi bir şehirden daha yüksek bir kule inşa etmesi şartıyla onunla evleneceğine ikna ediyor.

Syuyumbike, manzaraya girme kisvesi altında ve mecburen itaatkar evlilikten kaçınmak için üst üste çıkıp kendini atmaya çalışmış. Bu masal yıllar boyunca devam etmeyi başarmış olsa da, 58 metrelik kulenin inşasının 17. ya da 18. yüzyılda meydana geldiği tahmin ediliyor.

Sovyet-Yaşam Tarzı Müzesi

RTTL

Kitsch, var olan bir tarzın ‘aşağı’ bir kopyası olan sanatı sınıflandırmak, ifade etmek için kullanılan Almanca bir terimdir. “Kitsch, knick-knacks”, ıvır zıvır ve artık uzun bir zamanın kalıntıları ile aşırılığı göz önünde olan, ilginç Sovyet Yaşam Müzesi, Demir Perde altında yaşam boyunca kültürel olaylara saygı gösterilen bir yerdir.

Eski bir ortak daireye dayanan koleksiyon, 1930’lardan 1990’lara kadar uzanıyor. Hatıraların çoğu o dönemin müziği ve sanatı ile ilgili olsa da, Sovyet ortaokul deneyimi sergisinin yanı sıra ziyaretçilerin giyebileceği geleneksel sovyet kıyafetlerinin bir rafı da var.

Kazan Arena

Football Fascination

2018 FIFA dünya kupası için ev sahibi şehirlerden biri olarak Kazan, artık bir spor merkezi olarak tanınmaktadır. Sochi Olimpiyat Stadı’nın arkasındaki uluslararası mimari firma Populous tarafından tasarlanan ve 2013 yılında tamamlanan Kazan Arena, son teknoloji ürünüdür.

Açılışından bu yana çeşitli uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapmış ve şimdi de FC Rubin Kazan’ın stadyumudur. 45.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve 2018 dünya kupası sırasında çeyrek final de dahil olmak üzere birçok oyuna ev sahipliği yapacaktır.

Tatar Çarşısı

Scott Traveler

Geçmişten günümüze Tatar çarşısı olan Kazan’ın merkezi pazarı, geçmiş zamanlardaki hayatın canlı bir hatırlatıcısıdır. Satıcılar kendi eşyalarını yapıyorlar ve tezgahlarında doğrudan bahçelerinden ürettikleri “babushka”lara ya da yakın ormanlardan yiyecekleri olan çilek ve mantarlara yer veriyorlar.

Kokteyller, tatlılar ve manzara resimleriyle, yerel atmosferi içinize çekebileceğiniz havası, hediyelik eşya almak ya da lezzetli bir öğle yemeğine takılmak için gitmeniz gereken bir yerdir.

Tarım ve Gıda Bakanlığı Binası

Wikimedia

Sadece iki yıl içinde inşa edilen Tarım Bakanlığı’nın yeni evi Barok büyüklüğünü gözler önüne seren bir yapıt. Karmaşık bir şekilde tasarlanmış, muazzam bir bronz ağaç, binanın en önemli parçasını oluştururken, Kazan’ın şehir amblemi Zilant’ın metal heykelleri de tasarım konseptinde yer alıyor.

Kazan Aile Merkezi

Wikimedia

Büyük bir kazana benzeyen yapının en çarpıcı özelliği, 100 çifte kadar eş zamanlı olarak bu amaçla inşa edilmiş binada evlenebilmesidir. Kazanka Nehri boyunca Kremlin’in muhteşem manzarasına sahip iki katlı bir gözlem güvertesi, medeni durumları bozulmadan kalanlara bir örnek teşkil ediyor.

St. Peter ve Paul Katedrali

Wikimedia

Büyük Peter’in şehri ziyaret edişini anmak için inşa edilen bu Rus Ortodoks kilisesi, Naryshkin Barok mimarisinin süslü bir mücevheridir. Görmenizi tavsiye ederiz.

Zilant – Ejderha Heykeli

Wikimaia

Kazan’ın sembolü Zilant, ejderha, kuş, köpek ve yılandır. Çok sayıda ve birbiriyle çelişen öyküler onun efsanesini oluşturuyor, ancak Zilant, Korkunç İvan’dan beri şehrin resmi sembolü olarak gösterilmektedir.

Raifa Manastırı

Nevozhay

Kazan’ın kalabalığından kolay bir kaçış için sakin manastır arazisinde dinlenmek ve rahatlamak için bir gezi planlamanızı öneririz. Sovyet dönemlerinde kapalıyken, 1991’de yeniden açılmış ve rahiplerin birçoğu geri dönerek manastır eski ihtişamını kazanmıştır.

Eski Tatar İskanı

Отпуск

Etnik Tatarların 1552’de Kazan Kuşatması sırasında yaşamaya zorlandığı noktayı işaret eden geleneksel biçimde dekore edilmiş ahşap evlerin parlak renkli koleksiyonunda gezmek, sizlere tarihi ve duygusal açıdan çok fazla şey katacaktır.

Musa Jalil Anıtı

Yaroslav Glukhov

Bir Sovyet Tatar şairi ve direniş savaşçısı olan Musa Jalil, 1944’te Naziler tarafından ele geçirilmiş ve idam edilmiştir. Bu düşünceli heykel onun şerefine dikilmiştir.

Epiphany Katedrali

Ap Tour

Bauman Caddesi boyunca ufuk çizgisi çizen etkileyici Epiphany Çan Kulesi. Çevrenin büyük derecede etkileyici bir görünümüne çıkmak için tırmanabilir ve manzaraya karşı güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Müjde Katedrali

Wikimedia

Moskova’daki Aziz Vasil Katedrali’nin arkasındaki mimar Postnik Yakovlev tarafından tasarlanan kilise, 16. yüzyılda inşa edildiği günden bu yana birçok kez tahrip edildi ve yeniden inşa edildi. 2005’teki mevcut durumuna geri döndüğünde, iç ikonostasis, yeni iken, yüzyıllar öncesine ait figürler ve heykeller taşıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here