Krasnodar’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Adının benzemesi bakımından, Krasnoyarsk ile karıştırmamanız gereken, futbol takımı, yine bu takımın stadının ülkemiz inşaat firmaları tarafından yapılması, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak şehirlerden biri olması ve Kırım’a yakın oluşu gibi bir çok nedenden dolayı yakından bildiğimiz Krasnodar şehrinde gezilmesi ve görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır.

Rusya’nın geneline hakim olan yeşil alan miktarı, Krasnodar şehrine de yansımış durumda. Yapılmış tarihi binalar ve günümüzde yapımı devam eden modern binaların ihtişamı, kendini şehre daha attığınız ilk adımda göstermektedir. Krasnodar merkezinde birbirine oldukça yakın noktalarda bulunan gezilecek yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Güney Rusya’nın kültür merkezi olarak bilinen kentte, Sovyet Rusya’sına ait simgesel eserlerin yanı sıra doğanın keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda park da mevcuttur.

Gezilecek Yerler

Ekaterininskiy Skver

Wikimedia

Eğer Krasnaya Caddesi’ne kadar yürürseniz, kendinizi çeşitli mimari tarzdaki binaları görsel olarak çevrelemiş küçük şirin bir bahçe olan Ekaterininskiy Skver’de bulacaksınız. Daha iyi fotoğraflar için Yasama Meclisi binasının önündeki yeri kullanmanızı öneririz.

Kovalenko Sanat Müzesi

Wanderluster
Kuzey Kafkasya bölgesinde bulunan sanat müzeleri arasında en köklü geçmişe sahip olan yer Kovalenko Sanat Müzesi, koleksiyonları içerisinde yer alan farklı kategorilerdeki yaklaşık 9 bin esere ev sahipliği yapmaktadır.

Sovyet ve 16. yy Rusya’sının sanat eserlerini yansıtan müze, yıl içerisinde 140 bin kadar ziyaretçiyi ağırlamaktadır ve Rusya’nın en popüler müzelerinden biridir. Akşam saatlerinde açılan ve oldukça güzel görüntüler sunan dış ışıklandırmaları ile de görülmeye değer bir eserdir.

Çevresinde ve içinde alışveriş yapabileceğiniz küçük hediyelik eşya dükkanları bulunan müze, genel itibari ile gezmek istediğinizde en az 1 saat zaman ayırmanız gereken bir yer.

Krasnodar Askeri Ekipman Müzesi

Restexpert

Bir açık hava müzesi olan bu mekan, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olan roketatar ve tankların sergilendiği bir müzedir. Tank ve roketatarların yanı sıra, savaş esnasında Ruslar tarafından kullanılan denizaltı ve çeşitli silahların da görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Müzenin iç kısmında yeni evlenen çiftlerin sıkça görülebildiği Kisses Köprü’sü de dikkat çeken bir ek binadır.

9 Mayıs’ta her yıl kutlanan Zafer Günü’nde oldukça kalabalık olan bu müzede, yemek yenilebilecek restoranlarda bulunmaktadır. Kuban kahramanları adına yapılmış bir anıta da ev sahipliği yapan müzeye girişler ücretsizdir.

Park Sunny Island

Elena Sineok

Bu güzel eski park, Kuban nehrinin kıyısı boyunca uzanır. Yeşil bir soluklanma için mükemmel bir yerdir, çünkü sizi, uğultulu bir şehirde değil, uzak sakin bir kaçış noktasındaymışsınız gibi hissettiriyor.

Alexander Nevsky Katedrali

Wikimapia

Krasnodar’daki en önemli Ortodoks ibadethanelerinden ve yaklaşık 200 yıllık bir tarihe sahip olan bu katedral, 1932 yılında tahribata uğramış ve ardından 2006 yılında restore edilmiştir. Katedral beyaz renktedir ve en dikkat çekici tarafı ise köpük görünümündeki altın sarısı kubbesidir.

Akşam saatlerinde hoş bir görüntü sağlayan aydınlatmaları da görülmeye değerdir. Eğer bir fotoğraf tutkunu iseniz, pitoresk katedralin ve çevresinin sizlere sunacağı çok güzel manzaralar mevcut.

St. Catherine Katedrali

Wikipedia

Kuban Ortodoksları’nın merkezi statüsüne sahip olan Aziz Katerina Katedral, ihtişamlı mimarisi ve görülmeye değer eserleri ile dikkat çeken bir yapıdır. İçeri girdiğiniz andan itibaren tarihin muhteşem atmosferini hissedebileceğiniz yapı, 1890’lı yıllarda inşa edilmiştir.

Katedral, Stalin döneminde pek çok tahribata uğramış ancak bütün bu durumlar karşısında kendini toparlayabilmiş bir oluşumdur. Bir kaç büyük çana sahip olan katedral, eğer şanslı iseniz güzel melodiler dinleyebileceğiniz bir ortama da sahiptir. Ayrıca duvarlarında bulunan pek çok freskoları ve diğer tür eserleri de katedralin görülmeye değer unsurlarıdır.

Krasnodar Parkı

Varlamov

2017 yılında hizmete açılan bu olağanüstü park, Moskova’da yeni açılan Zaryadye’ye rakip olmuş durumda. Bir şehir arazisi üzerine inşa edilen geniş modern yeşil alan, uluslararası standartlarda bile gerçekten olağanüstü bir projedir.

İyi planlanmış ve fantastik görünümlü Krasnodar Park, teknoloji meraklıları için dikkat çeken özelliklere sahip Krasnodar Stadyumu’na ev sahipliği yapmaktadır ve muhteşem manzaralar sunan çeşitli gözlem teraslarına sahiptir.

Nemetskaya Derevnya (Alman Köyü)

Krasnodar

 

Muhteşem yapılı evler ile süslenmiş olan huzur dolu yerleşim alanı, hayatınızın geri kalan kısmını orada geçirmenizi isteyeceğiniz yerlerden biridir.

Burası, yılın herhangi bir saatinde güzel bir atmosfere sahip, ancak gün batımının göz kamaştırıcı etkisiyle evlerini ve kuğularını görmek istediğinizde, geç saatlere kadar kalmanız gerekecek bir Alman köyüdür. Konaklama konusunda çıkabilecek sorunlara tabii olmamak için, kiralık araç veya bir tur ile gitmenizde fayda var.

Büyük Katerina Anıtı

Yugarf

2.Katerina anısına inşa edilen ve Krasnodar ve Rusya için oldukça büyük öneme sahip olan anıt, ülke ve şehir için değerli bir simgedir. Katerina, şehrin kurulması için toprak bağışlayan Rus imparatoriçedir.

Etrafı yeşil ağaçlandırmalar ile süslenen anıtın bulunduğu park, aile olarak geldiğiniz bir tatilde hem dinlenme yeridir hem de bu anıt önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmek için uygun bir alandır. Krasnodar ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yapıdır.

Chistyakovskiy Korusu

Wikipedia

Tatilinizi, şehrin gürültülü ortamından ve kirli havasından uzakta bir yerlerde, Krasnodar’ın şehir merkezindeki güzel bir parkta geçirmenizi sağlayacak bu koruluk alan, tıpkı İstanbul – Çekmeköy civarında yer alan doğal yaşam parkı gibi bir görünüme sahiptir.

Çok sayıda ağaç ve hayvanın bulunduğu park, içerisinde scooter ve bisiklet kiralayabileceğiniz, kısa molalar verebileceğiniz dükkanlara sahiptir. Park içerisinde piknik yapabilir, eğer şanslı iseniz ücretsiz konserlere katılabilir ve pamuk şeker yiyerek etrafı gözlemleyebilirsiniz. Krasnodar’ın göbeğinde, ancak şehrin kirli ve baskın havasından uzakta bir yer olan Chistyakovskiy’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Öpücüklerin Köprüsü

Yugarf

Şehrin en romantik yeri ne yazık ki, bozulmaya boyun eğmiş durumda, ama karanlıktan sonra çok esrarengiz bir atmosfere sahip. Burası, taslağını sulu boya gökyüzü resimlerinde yakalayabileceğiniz nadir yerlerden birisidir.

Red Street – Kızıl Sokak

Yugarf

Mutlaka uğramanız gereken bir destinasyon olan Kızıl Sokak, Krasnodar’ın en çok ziyaret edilen yeridir. İşlek bir cadde olan bu alan, tarihten beri bir çok olaya şahit olmuş ve bu olayların bıraktığı bir çok izi, anıtı, eseri ve diğer tüm unsurları içerisinde barındırmaktadır. Krasnodar’a geldiğinizde, mutlaka gitmeniz gereken Kızıl Sokak’ta en dikkat çeken yer, 2. Katerina adına yapılan çeşmedir ve suyunun tadı oldukça güzeldir.

Haftasonları trafiğe kapalı olan bu uzun cadde alışveriş merkezler, kafeler, barlar ve daha bir çok farklı konsepte sahip dükkanları ile de önem taşımaktadır. Bir nevi Krasnodar’ın İstiklal Caddesi niteliği taşıyan bu caddeye mutlaka uğramalı ve en azından bir fotoğraf çektirmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here