Krasnoyarsk’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Krasnoyarsk, şehrin merkezine arabayla sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan “Stolby” milli parkı ile ünlüdür. Yemyeşil doğası, farklı kültürlerin birleştiği mekanları ile görülmeye değer yerlerin en başında gelmektedir.

Birkaç günden fazla süreniz varsa, Krasnoyarsk’tan güney taraflarında bulunan ve rafting, trekking ve dağ tırmanışı gibi çok çeşitli aktiviteler sunan Khakasiya’ya veya Tuva cumhuriyetlerine gidebilirsiniz. Ayrıca Tuva, Rusya’nın etnik ruhunu koruduğu birkaç bölgeden biri: Şamanizmin merkezi, eşsiz etnik kültür merkezi ve boğaz şarkılarının ana vatanı olarak sayılmaktadır.

Gezilecek Yerler

Stolby Ulusal Parkı

Sergei Rzhevsky

Bölgedeki doğal süreçleri incelemek için Stolby milli parkı kurulmuştur. Park çok çeşitli doğaya ve çok sayıda bitki ve hayvan türüne sahiptir. Gerçekten temiz ve hoş bir yer. Parkın ana cazibesi, suyla form bulmuş gibi, tuhaf kıvrımlı formlara sahip uçurumlarıdır.

Özgün peyzaj nedeniyle Stolby uçurum tırmanmanın yerel merkezi olmuştur. Yerel sporcular (“Stolbisty” olarak adlandırılan) tarafından icat edilen uçurumdan tırmanmanın asıl yolu, dünya çapında alkışlanmış bir aktivitedir. Her hafta sonu parkta birçok insan var ve şehir hayatına bir mola vermek için harika bir yer.

Tren istasyonuna gitmek ve geri dönmek yaklaşık 1 saat sürmektedir (trafik sıkışıklığı olmaması durumunda, 250R (8 €) tutarındaki masraflar iki yönlüdür). Tren’eveya havaalanına taksiye binmemenizi öneririz – çok pahalı. Taksi çağırmak daha iyidir, 15 dakika sonra gelir. Krasnoyarsk Transport bölümündeki taksi firmalarının irtibat bilgilerine tatilinize çıkmadan önce bakmanızda fayda var.

Arabalar parkın başlangıcına kadar devam edemez, ancak 50R (1,7 €) karşılığında Taletino’ya kadar yaklaşık 2 km (20 dakika yürüme mesafesinde) kontrol noktasına kadar girebilirsiniz. Parktaki en ilginç yere ulaşmak için (ki uçurumların olduğu yer), Taletino kontrol noktasından yaklaşık 1,5 saat yürümeniz gerekecek. Eğer şanslıysanız ara sıra bir araba size bir otostop kolaylığı sağlayacaktır, ancak bu durum nadiren gerçekleşmektedir.

Ana nokta Narym’e ulaştığınızda, etrafta dolaşabilir ve uçurumlardaki manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Parkın haritasını da satın alabileceğiniz yol boyunca dinlenebileceğiniz mağazalar var. Narym kordonunda konaklama düzenlenebilir, ancak sadece kendi çadırınız varsa bunu yapabilirsiniz. Aksi takdirde, kamp yapmak tüm milli parkta yasaktır.

Krasnoyarsk Müze Merkezi

Wikimedia

Krasnoyarsk Müze Merkezi nehre yakın bir konumdadır, bu nedenle ziyareti nehir yürüyüşüyle ​​birleştirebilirsiniz, ancak muhtemelen tüm gününüzü burada harcamanıza değer bir yer olduğunu göreceksiniz.

Sibirya’daki mekânla oldukça başarılı bir şekilde deney yapan en önemli müzelerinden biridir. Örneğin, bir odada bir Sovyet anıtı var ve onu kaldırmak yerine sanatçıları (balmumundan) etraflarına yerleştirme, onu saklama ve aynı zamanda değiştirmeye davet etmeye karar verdiler. Ayrıca önemli festivaller, sanat bienali ve değişen çağdaş sanat sergileri de var. Çok sayıda interaktif şey de düzenlenmektedir. Bu tür festival ve etkinliklerin tarihleri ile ilgili bilgilere müzenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yenisey Nehri

Wikipedia

Kranoyarsk’ta biraz zaman geçirirseniz ve şehir merkezinden sıkılırsanız, Yenisey Nehri boyunca uzanan tren istasyonundan ve 350 yıllık Yıldönümü Meydanı’na (Krasnoyarsk Hotel’in karşısında yer alır) yürüyebilirsiniz.

Bu meydan, yöre halkı boyunca popüler bir eğlence mekanıdır ve yaz aylarında birçok açık kafe vardır. Ayrıca, bu meydanın yakınında Bölgesel Çalışmalar Müzesi var ve Stolby milli parka giden taksiler bulabilirsiniz (yaklaşık 20 €, 30 dakika sürer). Yerel tarihle ilgileniyorsanız, müzenin kendisi de ziyaret etmeye değer. Bölgesel Çalışmalar Müzesi. Adres: 84, Dubrovinskogo Caddesi. Açık: Perş. 10.00-21.00, geri kalan günler 10.00-18.00, P.tesi kapalıdır.

Yenisey boyunca yürüyüş oldukça güzel, özellikle sakin ve pitoresk. “Strelka” (üç sokağın birleştiği nokta) yere kadar yürüyüşe devam edebilirsiniz. Önce Aziz Nikolai gemi müzesini ziyaret edebilirsiniz, çünkü Lenin sürgüne buradan gitmiş. Üstelik zaman zaman meydana gelen bazı geçici sergiler var, o yüzden kontrol etmenizde fayda var. Bisiklet kiralayabileceğiniz Tatyshev adasına yaya köprüsüne ulaştıktan birkaç dakika sonra varabilirsiniz.

Krasnoyarsk GED

Krasnoyarsk’ın diğer bir cazibe merkezi hidroelektrik barajıdır. Asıl olay, Sibirya nehirlerinin bölgenin gelişiminde çok önemli bir rol oynadığıdır. Başlangıçta şehirleri birbirine bağlar ve “yönsüz” vahşi doğada bir yol olarak akmaya devam ederler. Ancak 20. yüzyılda daha da büyük bir rol oynamışlar: sadece endüstri için bir temel oluşturmaktan ziyade , görünümleri ile de turist çekmeyi başarmışlardır.

Barajların inşası her zaman büyük zorluklar, inanılmaz çabalar ve insanların fedakarlık ile bağlantılı bir şekilde ilerlemiş, bu yüzden yerlilerin onlarla gurur duyması hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü onlar gerçekten vahşi doğayı evcilleştirmenin ve dünyayı yeniden şekillendirmenin bir örneğidir. Meşru mu, tartışılabilir mi bilinmez ama, kesinlikle etkileyici.

Tuva Cumhuriyeti

Wikipedia

Tuva Cumhuriyeti (Tyva olarak da anılır) Krasnoyarsk’tan yaklaşık 600 km güneydedir. Tuva’nın Asya’nın merkezinde yer aldığı ve Tuva bölgesinin coğrafi merkezinin tam olarak Tuva’nın başkenti Kyzyl olduğu yerde olduğu düşünülmektedir. Bölge endüstri tarafından tamamen bozulmamıştır (ekonomi ve tarımın ana kolları) ve Tuva bölgesini kolayca erişilememektedir ancak özgün, otantik ve korunmuş olan çok fazla yeri vardır.

Peyzajın çoğu, Tuva’yı aktif turistler için çekici hale getiren dağlar ve tayga ormanlarıdır. Rafting, dağ yürüyüşü, avcılık gibi aktiviteler burada rahatça yapılabilir. Ayrıca, Tuva yerel etnik kültürün merkezidir. Ana dinler şamanizm ve budizmdir ve Rusya’daki diğer birçok Asya cumhuriyetinin aksine, Tuva halkı ulusal kimliğini ve kültürünü korumayı başarmıştır. Tuva’nın başkentinde geleneksel tıp merkezlerini, şaman okullarını ve budist merkezlerini bulabilirsiniz. Sadece 70 yıl önce Tuva hala bağımsız bir devletti, ancak 1944’te Rusya’ya katıldı.

Bugünlerde Tuva yaklaşık 300.000 nüfuslu, % 70’inden fazlası etnik Tuvinalılar’dan oluşan bir merkez. Her yıl (genellikle Temmuz) Tuva Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir dünya müziği ve dini festivali var. Krasnoyarsk’tan Tuva’ya ulaşmak için en kolay yol, (Moskova’dan) bir trene ya da bir uçağa atlayıp Abakan’a (Khakasiya’nın başkenti varmak ve oradan Kyzyl’e giden (Tuva’nın başkenti) bir yerel otobüse binmektir.

Krasnoyarsk’tan Kyzyl’e tren yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor, mesafe neredeyse 600 km. 15.52 Moskova saatinde Krasnoyarsk’dan kalkan ve 2.23 Moskova zamanında Abakan’a giden günlük bir tren var. Abakan’dan Kyzyl’e birkaç günlük sefer düzenleyen otobüs var, yolculuk yaklaşık 4-5 saat sürüyor.

Tuva’da yapılacak ilginç bir aktivite, yıllık düzenlenen “Dünya Müzik ve Dinlerarası Festivali”dir. Tuva’daki geleneksel müzik ve etnik kültürler festivali, her yıl Temmuz ayında gerçekleşir, tarihler değişir, bu nedenle şu anki programlarını kontrol etmenizde fayda var. Bu bilgilere Rus sosyal ağı olan ‘’vk.com’’ dan ulaşabilirsiniz.

Khakasia Cumhuriyeti

Wikimedia

Khakasia Cumhuriyeti, Krasnoyarsk’ın güneybatısında yer almaktadır. Bu bölge rafting ve trekking aktiviteleri için ilgi çekicidir. Khakasia’nın başkenti Abakan’dır ve N124 numaralı trenle, 15.52 Moskova saatinde Krasnoyarsk’a hareket ederek ve 2.23 Moskova zamanında Abakan’a varabilirsiniz. Geri dönüş treni, aynı kalkış ve varış saatleriyle yine N124’tür.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here