Moskova’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Moskova, Kremlin’den alışveriş ve gezi için birçok noktaya kadar görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerlerle dolu canlı bir şehirdir. Moskova’nın genişleyen şehir yapısı, tarihi ve çağdaş manzaraların bir karışımıdır.

Moskova’da bir turistin seçip gezebileceği bir çok yer var. Kızıl Meydan ve Kremlin’den şehrin dışındaki turlara kadar herkes için bir şeyler var. Müzik ve tiyatro başkentinde alışveriş yapabilir, kültürel etkinliklere katılabilir veya sadece Moskova’nın güzel çevresiyle büyülenebilirsiniz.

Moskova çok geniş bir şehirdir, ancak tarihi merkez şaşırtıcı derecede kompakttır ve ziyaretçilere yürüyerek en önemli ve ilgi çekici yerlerin çoğunu görme şansı verir. Binalara ait kılavuzlar, şehrin en ünlü ve en güzel caddelerini kapsıyor ve size Moskova gezinizde, sizi bekleyen zenginliklerin tadına bakmanızı sağlıyor.

Gezilecek Yerler

Kremlin Sarayı

Wikipedia

İki güçlü emperyal kültürün (ortaçağ ve SSCB Moskova’sı) güçlü bir sembolü – Kremlin bir zamanlar büyüleyici ve önsezili, bolca zenginlik ve sade bir gizlilik karışımıdır ve onun eklektik mimari karışımı bu paradoksları ve sismik kültürü yansıtır.

Bugün, Kremlin her zaman olduğu gibi çekici ve esrarengiz kalmaktadır. Kale topraklarının üçte ikisi ziyaretçilere kapalı, ancak kalan üçüncüsü, geziyle geçen birkaç günü doldurmak için yeterli hazineyi içeriyor. Dünyanın sadece en büyük ve en ilginç müzelerinden biri değil, aynı zamanda Rusya Federasyonu Başkanı’nın resmi konutu olan Kremlin, Moskova turunuza başlamak için mükemmel bir yerdir.

Uzak geçmişte Kremlin, günlük yaşamın koşuşturmasıyla iç içe bir müstakil ortaçağ kentiydi. Günümüzde, kalenin meydanlara ve sokaklara bölünmesi, bazılarının asıl isimlerini yüzyıllar boyunca korumasına rağmen, oldukça daha resmi bir yapıya sahiptir.

15. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan binalar, Sobornaya, Ivanovskaya, Dvortsovaya, Senatskaya ve Troitskaya meydanlarında ve aynı zamanda Spasskaya, Borovitskaya ve Dvortsovaya sokaklarında eşsiz bir mimari topluluğu görmek mümkün. Kremlin Ulusal Parkı Müzesi – Sobornaya ve Ivanovskaya’nın iki ana meydanına daha yakından bakmaya değer bir görünüme sahip.

Sobornaya (Katedral) Meydanı

Wikimedia

Moskova’da Kremlin Sarayı’nın tam merkezinde yer alan bu meydan, geleneksel olarak tüm misafirleri ana kapılardan girip şehri görmelerini sağlıyor. Geçmişte, burası Kremlin’in ana caddelerinin birleşimiydi.

Meydanın adı, burada duran büyük katedrallerle ilgilidir – Blagoveshchensky Sobor (Müjde Katedrali), Uspensky Sobor (Varsayım Katedrali), Arkhangelsky Sobor (Başmelek Katoteni), Baş Kilise, Oniki Havariler ve Kaftanın Çöküşü Kilisesi. Burası, bir zamanlar Çar’ların taç giyme törenlerini ve büyük kilise tatillerinde kitlesel dini alayların ve resmi geçit törenlerinin yapıldığı bir alanmış.

Faceted Chamber’un Kırmızı Adımlar’ında, Rusya’nın hükümdarları halkından önce ortaya çıkmış ve bu adımların önünde, yabancı elçiler geleneksel olarak kentte karşılanmıştır.

Ivanovskaya Meydanı

Mapio

Moskova Kremlin’in Ivanovskaya Meydanı, adını Büyük Çan Kulesi’nin muhteşem sütunundan almıştır. Bu, Kremlin’in meydanlarının en büyüğü olan, üç yüzyıl önce bir aktivite alanı imiş. Bugünkü bakanlıkların eşdeğeri olan Prikazy (Ofisler) ‘in yeriyken, ziyaretçilerin talepleri doğrultusunda ziyarete açılmıştır. Bu ofisler arasında özel mektupların teslimini gerçekleştiren ve böylece Moskova’daki ilk posta adresi olan Yamskoi Prikaz vardı.

Meydan ayrıca, Moskova kalabalığından önce devletin çeşitli kararlarından kamuya duyurularına tanıklık etmiş bir alan. Bu, popüler bir çağırma olan “Ivanovskaya’ya bağırın” diyerek, meydanın en uzağındaki vatandaşa kadar giden bir sesleniş ile gerçekleştirilen bir aktiviteymiş.

Çar Çanı

Wikimedia

Moskova Kremlin’deki Çar Çanı, Büyük Çan Kulesi’nden çok uzakta olmayan büyük bir kaide üzerinde duruyor. Bu, dünyanın en büyük çanıdır, yaklaşık 202 ton ağırlığındadır, 6 metre yüksekliğe ve 6,6 metre genişliğe sahiptir.

Yapımının öyküsü, sanki bu koca yapının neredeyse doğaüstü talihsizliklerden oluşan bir dizi olayla meydana gelmesine inanılacak kadar ilginç. İmparatoriçe Anna Ioanovna, zil yapımını Fransız kraliyet tamircisine emanet etmek istemiş, ancak reddedilmiş.

Monsieur Germaine, bu kadar büyük bir zil yapmanın imkansız olduğunu söylemiş. Bu nedenle yapım çalışması Rus motorin ustalarının babası ve oğulları tarafından başlatılmıştır.

Kızıl Meydan

Wikimedia

Kızıl Meydan, yüzyıllardır olduğu gibi, Rusya’nın kalbi ve ruhu olarak yerini korumaktadır. Dünyadaki pek az yer, Moskova’nın merkez meydanının olduğu ölçüde tarihin ağırlığını taşıyor.

Lenin’in Türbesi’nin yapılandırmacı piramidine ev sahipliği yapan ve 16. yüzyıldan kalma Aziz Vasil Katedrali’nden dünyanın en ünlü mimari eserlerinden biri olan Kızıl Meydan, Rusya’nın çalkantılı ve ilgi çeken geçmişinin sembollerinden biridir.

Aziz Basil Katedrali

Wikimedia

Aziz Basil’in herkes tarafından bilinmesine rağmen, bu efsanevi bina resmen “Bakire tarafından şefaat kulesi” olarak adlandırılır. Katedral, Korkunç İvan tarafından Moğol güçlerinden korunabilmek ve 1552 Kazan sınırlarını belirlemek için yapılmaya başlanmış ve 1560 yılında tamamlanabilmiştir. Bu ünlü simgesel yapı hakkında bilinen tüm gerçek tarihin hemen hemen tamamıdır.

Yapımcılar, Barma ve Postnik Yakovlev hakkında söylenenlere göre, Korkunç Ivan tarafından kör edilmişler ve bu bina gibi başka bir yapı daha inşa edememeleri istenmiştir.

Lenin Mozolesi

Wikimedia

Devrim’in Yaratıcısı’nın gömülmesi için özel bir şeylerin düzenlenmesi gerekiyordu. 1924’te ölümünden hemen sonra meydanda ahşap bir mozole dikilmiştir. 1929’da, mimar Aleksei Shchusev, vücudun korunabilmesi için daha kalıcı bir ev tasarlamak için görevlendirilmiş.

Bir yıl sonra ortaya çıkarılan sonuç, açık Konstrüktivist etkilerine rağmen arkasındaki Kremlin binaları ile son derece iyi uyum sağlayan kırmızı, gri ve siyah granit katmanlarında çekici bir piramit. 1930’larda, mozolitin yanlarına granit platformlar eklenmiş, hükümet yetkililerinin geçit törenlerini denetlemeleri için bir nokta, Sovyet döneminde dünya çapında ünlenen bir manzara sağlanmıştır.

Ortodosk Moskova

Wikipedia

Moskova’nın Üçüncü Roma olma iddiası, Konstantinopolis’in düşüşünden sonra Hristiyan medeniyetinin doğu merkezi olarak algılanan rolünün bir yansımasıydı. Şehrin kimlik belgesini daha iyi kurmak için, Rus yöneticilerin ardı ardına daha fazla görkemli ve zarif ibadet yerleri inşa etmelerine de vesile oldu.

Bizans’ın katedrallerinden ve eski Rus prensliklerinin tahta kiliselerinden sıyrılarak, Rus ve yabancı mimarların kuşakları Tanrı’nın yüceliğine katkıda bulunmuşlardır. Kurtarıcı İsa Mesih’in Kurtarıcı Katedrali, yakın zamanda restore edilmiştir.

Moskova’nın Sovyet sonrası yeniden canlanmasının bir sembolü haline gelen neoklasik yapı, Kolomenskoe Park-Müzesi’ndeki ortaçağ kiliselerinin daha ayrıcalıklı cazibesine dönüştürülmüştür. Çevrenize göz attığınızda görebileceğiniz en eski binalar Ortodoks yansımasıdır ve bunun getirisi olarakta, çok daha ilgi çekici bir hal alan yerlerdir.

Tverskaya Sokağı

Wikipedia

Moskova’nın ana caddesi, Kızıl Meydan’ın kuzey ucunun karşısından yokuş yukarı uzanmaktadır. Aslen Tver ve Novgorod’a giden ortaçağ kentinin ana yolu. Yolcular ve hanlar için gerekli hizmetler ile kaplıymış. Kent Kremlin duvarlarının ötesine geçtikçe, boyarlar ve zengin tüccarlar tarafından doldurulmuş bir yerleşim bölgesi olmuş.

Tverskaya, 1713 yılında St. Petersburg’a kadar uzatıldığında, tartışmasız bir şekilde şehrin en önemli caddesi haline gelmiş. Moskova’ya, iki manastır ve dört kiliseden geçerek resmi ziyaretlerde bulunan Tsars’ın geçit törenine ev sahipliği yapmış bir sokaktır. Sokak ahşaplarla kaplı binaları ve 15 metreden fazla genişliği ile görülmesi gereken en önemli merkezlerden biridir.

Varvarka Sokağı

Wikimedia

Bir zamanlar Kızıl Meydan’da mallarını satan zanaatkârların ikamet yeri olan Zaryade olarak bilinen semtin merkezi, Moskova’nın en eski caddesi olma iddiasını elinde bulunduruyor. Kısa olsa da, aynı zamanda şehrin herhangi bir caddesinden çok daha fazla kiliseye sahiptir ve ortaçağ Moskova’sındaki yaşamın daha kişisel yönünü güzel bir şekilde uyandıran daha az bilinen manzaralara ev sahipliği yapıp büyüleyici görünmektedir.

Sovyet döneminde, 1671’de idam edilmesine öncülük eden Kazak isyancı kahramanı Stepan Razin’den, daha sonra da 1380’de Moğol Horde’yi mağlup ettikten sonra galip gelen Dmitry Donskoy’un geçtiği yolun adı buraya verilmiştir.

Sokağa, altmışlı yılların sonlarında inşa edilen 3.200 odadan oluşan anıtsal bir cam ve beton blok olan Rossia Hotel (Varvarka, 6. Sokakta yer alıyor) hakimdir ve yıkım nedeniyle artık daha az turist çekmektedir. O zamanlar dünyanın en büyük otelinin yapılmış, bir dizi antik kilisenin de dahil olduğu Zaryade bölgesinin çoğunun yok edilmesine neden olmuştur ve sokağın geri kalanı ziyarete halen açıktır.

Moskova’nın Parkları ve Bahçeleri

Polina

Moskova, dünyadaki en yeşil başkentlerden biri olarak ünlüdür ve şehir sınırları içinde 100’den fazla park ile sayısız bahçeye, bulvarlara ve meydanlara sahiptir. Ve sadece şehirdeki yeşil alanların sayısı değil, Moskova parkını bu kadar ilginç kılan inanılmaz çeşitliliğidir.

All-Russian Sergi Merkezi’nin olağanüstü Sovyet barikatından, eski Tsarist köyü Kolomenskoe’nin nefes kesici güzelliğine kadar, Moskova’daki parklar herkes için bir şeyler sunuyor ve eğer şehirde birkaç günden fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız hemen hemen hergün temiz hava almaya ve bir ya da daha fazla egzersiz yapma şansına sahip olacaksınız.

Devlet Tarih Müzesi

Wikipedia

Diriliş Kapısı’ndan Kızıl Meydan’a girerseniz sağınızda duran heybetli bina, Devlet Tarih Müzesi’dir. Müze 1894’te Üçüncü Aleksandr’ın taç giyme töreni zamanında açılmış ve 20 yıllık bir projenin, çeşitli arkeolojik ve antropolojik koleksiyonlara, Rusya tarihinin hikayesini anlatan tek bir müzeye dönüştürülmesiyle son halini almıştır. Karmaşık estetik reaksiyonlar isteyen bina inkar edilemez derecede etkileyici.

Sivri uçlu kulesi ve korniş kütlesi, Neo-Gotik hareketi, Doğu eşdeğeri Rus Revivalizmi’nin tipik bir örneğidir. Moskova Üniversitesi’nin asıl yeri olan eski eczane binasında, mimar Vladimir Sherwood (babası bir İngiliz mühendisi, dolayısıyla Rus olmayan bir soyada sahip) tarafından yaptırılmıştır.

Kozmonotizm Anıt Müzesi

Country Scanner

Kâinatın kaşiflerinin devasa bir anıtın içinde yer aldığı, türünün tek örneği olan bu müze, ziyaret edilen en güzel yerlerin bir örneğidir ve en azından uzay yarışının büyülü günlerinde yetişmiş herkes için ilham vermesi gereken nostaljik havayı hissedebilecekleri bir yerdir.

Gösteriler, uzay gemisi keşifleri, ilk gezegenler arası uydu uçuşları, uzaydaki ilk köpekler ve insanın kozmosa yaptığı yolculuklar gibi konuları inceliyor. Çok sayıda eğlenceli araç ve ayrıca astronotların uzay uçuşundan nasıl kurtulduğunu anlatan mükemmel bir tasarım var, bunların hepsi çocuklar için ilginç olan şeyler ve gelecekte kullanılması öngörülen tasarımlardır.

Başka her şeyden ayrı olarak, duvarların makaslı estetik güzelliği sizi etkilemelidir. Uzay gemisini inşa etmek için kullanılan yüksek teknolojili malzemelerin diğer sözde parlaklığı, yakın plan gördüğünde olağanüstü ve kozmos temalı sanat eserleri ile birlikte sergileniyor ve sergi, uzay keşiflerinin hala görüntülendiği zamanın ilgi çekici bir hatırlatıcısı özelliği taşıyor. İnsanlığın son büyük macerası olarak açık bir şekilde kendinizi burada bulmamak için bir nedeniniz yok diyebiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here