Nijniy Novgorod’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Moskova’nın yaklaşık 400 kilometre doğusunda bulunan Nijniy Novgorod, Rusya’nın Avrupa tarafındaki en önemli kültürel, ekonomik ve politik etkinlik merkezlerinden biridir.

St. Petersburg ve Moskova’dan sonra Rusya’nın İzmir’i olarak kabul edebileceğimiz Nijniy, Ruslar’daki ve dünyadaki turist sayısının hızla yükselmesiyle, kentin gelecek vaat eden ünü ve çarpıcı manzarasıyla dikkat çekiyor.

Gezilecek Yerler

Kremlin Anıtı

Tsar Voyages

Büyük Volga ve Oka nehirlerinin buluşma noktasını görmezden gelen ve uçurumlardan kaçan Nijniy Novgorod’un antik Kremlin’i, şehrin en iyi manzaralarına sahiptir. İtalyan bir mimar tarafından tasarlanan 13 muhteşem kule ve  Kremlin’inin 12 metre yüksekliğindeki duvarları 1500 yılına dayanıyor.

1612’deki bu çok önemli noktada, Rus tarihinin kahramanı Kuzma Minin ve Kont Dmitry Pozharsky istila eden Polonya ordusunu olağanüstü koşullarda yenmiş. Bu olay, Rus tarihinde bir efsane olmuş ve bu iki adamın onuruna birer heykelleri, Moskova’daki Aziz Basil’in dibinde yapılmıştır.

Kremlin, bir sanat müzesi ve Archangel Michael’ın güzel katedralini bulacağınız şehrin tarihi merkezi ve İkinci Dünya Savaşı’nda savaşanlara ve anılarında ebediyen yanıp sönen aleve karşı çarpıcı bir anıttır.

Teleferik

Esosedi

2012 yılında tamamlanan Nijniy Novgorod teleferiği, hızla turistlerin gözde aktivitesi haline gelmiştir. Gezi, buranın kuş bakışı konumundan şehrin muhteşem doğal manzarasını görmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. 3660 metre uzunluğundaki teleferik, Nijniy’i Bor ilçesine bağlar ve 900 metre panoramik görünümle Volga Nehri’nin üzerinden geçer.

Teleferik, hem uygun bir ulaşım aracı hem de fantastik bir manzara görülebilen bir keşif aracı gibi hareket eder. Nehrin ve çevredeki arazinin altın rengi bir görünümü için günbatımına yetişmeyi unutmamanızda fayda var. En iyi manzara, günün bu vaktinde yakalanıyor.

Maxim Gorky’nin Evi Müzesi

Vgoroden

Sovyet döneminde, ünlü Rus yazar Maxim Gorky’nin doğum yeri olan Nijniy Novgorod, bu ulusal kahramanın onuruna “Gorky” olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu ev, Gorky tarafından nasıl bırakıldıysa, mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde korunmuştur ve yazarın hala orada yaşamış olduğunu hissedecek kadar başarılıdır.

Müzenin tarihi iç mekanları ve otantik mobilyalar sizi 1900’lere ve Rus edebiyatının bu simgesinin yaratıcı dünyasına götürecektir. Gelin ve bu eşsiz deneyimin en büyüğünü, bu Rus sosyalizm babasının çocukluk dünyasını bir de kendi evinde görün deriz. Müze kitapçıkları ve İngilizce rehberli turlar mevcuttur.

Nizhegorodskaya Yarmarka – Fuar Alanı

Wikipedia

Bir “yarmarka” bizdeki fuara benzer bir şey ve bu tarihi eski pazar yeri 1991 yılında restore edilmiştir. Şimdilerde bu alan, modern bir sergi merkezine ev sahipliği yapıyor. Kentin “yarmarka”sı uluslararası etkinliklere, fuarlara ve kongrelere ev sahipliği yapıyor.

Fuarın yeniden kuruluşunun 20. yıl dönümü için 2011’de, İngiliz kraliyet ailesi, Vladimir Putin, Mihail Gorbaçov ve Margaret Thatcher’ın da dahil olduğu binlerce kişi tarafından ziyaret edilen çok sayıda sergi düzenlenmiştir. Fuar sadece hareketli bir iş ve kültür merkezi değil, aynı zamanda şehrin en etkileyici manzaralarından birine sahip olan yerdir.

Nizhegorodsky Devlet Sanat Müzesi

Wikipedia

Nijniy Novgorod’un antik Kremlin’i içinde yer alan bu sanat galerisine ev sahipliği yapan bina, bir zamanlar şehrin valiliğine ev sahipliği yapmaktaymış.

Sergiler geniş bir yelpazeye yayılmış ve 14. yüzyıldan kalma dini ikonlardan 20. yüzyılın çağdaş Rus ustalarına kadar her şeyi içermektedir. Özellikle göz kamaştırıcı Rus ressam Nicholas Roerich tarafından toplanan eserlere yer verilmektedir. Rus zanaatkarlarının tarih boyunca mükemmel el işlerini gösteren büyük bir sanat ve el sanatları koleksiyonu da var.

Bolshaya Pokrovskaya Caddesi

Wikipedia

Şehrin atmosferini en iyi şekilde değerlendirmek için mükemmel bir yer olan bu yaya caddesi, Nijniy Novgorod’un kalbinde yer almaktadır. Bolshaya Pokrovskaya Caddesi sürekli uğultu, her fırsatta yeni ve heyecan verici manzaralar sunuyor.

Nijniy’nin mimarisinin en iyilerini sergileyen muhteşem binalar ve çeşmeler her yönden burayı çevrelemektedir. Büyüleyici kafeler sizi cezbedici aromalarıyla çekerken, ilginç mağaza cepheleri ve güzel yerel hediyelik eşyalar her pencerede alıcısını beklemektedir.

Bolshaya Pokrovskaya Caddesi, geceyi hareketli bir gece aktivitesine dönüştürüyor ve şehirde bir gece geçirmek için gelebileceğiniz bir yer. Bu sokağın barları, Nijniy Novgorod’un öğrenci nüfusunun en çok tercih ettiği yerlerdir. Ancak yaşınız ne olursa olsun, buraya gelmenizi tavsiye ederiz.

Chkalov Merdiveni

Wikipedia

Şehrin üzerinde güneş ışınlarını seyretmek için cennet gibi bir yer olan bu anıtsal oluşum, Sovyet hükümeti tarafından inşa edilmiş ve Nijniy Novgorod şehrine özgüdür. Merdiven, adını 1937’de Moskova’dan Vancouver’a Kuzey Kutbu’ndan geçen ilk adam olan pilot Valery Chkalov’dan alıyor.

Chkalov’a ait bir heykel merdivenin üst kısmında duruyor. Merdiven inşası neredeyse 8 milyon rubleye mal olmuş – tabi bu o zamanlar için muazzam bir miktar. Şehir merkezine ve nehir kıyısına, ancak 1,500’den fazla merdivenle ulaşabilirsiniz.

Chkalov’un simgesel yapısını Volga boyunca uzanan en uzun merdiven yolculuğu yaparak keşfetmek, sizlere tıpkı Eminönü’ndeki Haliç’ten geçerken aldığınız İstanbul hissini verecektir. Ancak Chkalov’da bu hissi merdivenlerle alacaksınız. Günümüzde merdiven, halk için favori bir buluşma ve dinlenme yeridir.

Rukavishnikov Malikanesi Müzesi

Wikimedia

Rukavishnikovlar, zamanın Nijniy Novgorod civarındaki bölgeden gelen son derece varlıklı bir tüccar ailesidir. Bu eski restore edilmiş saray, eski evleri, Rus tarihini anlatan bir müzeye dönüştürülmüş ve Çarlık yönetimi altındaki varlıklıları anlamak için gerçekçi bir hal bulmuştur.

19. yüzyıldan kalma süslü iç mekanlar ve zarif cepheler, güzelliğiyle göz kamaştırırken, çevredeki doğal alanın yemyeşil görünüşü, şehir merkezinden sakin bir kaçış imkanı sunmaktadır.

Çok miktardaki mobilyalar, paha biçilemez antikalar ve parıltılı altınlar sizi; toplar, arabalar, ziyafetler ve çarlar dünyasına geri götürecek şeylerden sadece bir kaçıdır. Bu muhteşem saray, sizi bir gün boyunca zamanın ünlü Rus soylu bayan ve baylarının dünyasına katılmaya davet eder niteliktedir.

Sakharov Müzesi

Yana Romanova

Nijni Novgorod’daki Sakharov Müzesi, muhalif Rus bilim adamı Andrei Sakharov’a adanmıştır. Nükleer fizikçi ve insan hakları aktivisti altı yıl boyunca müzenin şu anda içinde bulunduğu çok düz bir alana sürgün edilmiştir.

Sakharov’un sivil reform ve Sovyetler Birliği’ndeki insan haklarına verdiği destek, Rus hükümetinden sert bir zulüle karşılık almış, ama aynı zamanda 1975’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görülerek tezatlık içeren bir durum ortaya çıkarmıştır.

Sakharov, 1986’da bir KGB subayı daireye bir telefon kurmak için gelene kadar buraya hapsedilmiştir. Telefon kurulduktan hemen sonra çalmaya başlamış: Arayan kişi Mihail Gorbaçov’muş ve Sakharov’u serbest bırakılması konusunda bilgilendirmiştir. Bu telefon şimdi müzenin en değerli eşyalarından biridir. Bazen en değersiz şeyler, zamanın üzerinde bıraktığı etki ile altından daha değerli bir hal alabiliyor.

Ulusal Çağdaş Sanat Merkezi

Museeum

Nijniy’in Kremlin duvarlarının içinde, Rusya’daki en modern sanat galerilerinden biri daha ziyaret edilmeye değer bir yapıya sahip. Hem St. Petersburg hem de Moskova’daki galerilerle bağlantılı olan bu üst düzey sergi merkezi, hem Rus sanatının hem de uluslararası sanatın düzenli olarak değişen gösterimlerinin yanı sıra interaktif sergiler ve bir medya kütüphanesine ev sahipliği yapıyor.

İlerleme, konser salonunun eklenmesi, sergi alanlarının genişletilmesi ve bir restoran yaratılması konusunda da devam ediyor. Bu eklemeler, sanatı çağdaş, sade, anlaşılmaz bir kavram haline getirmeyi değil, aynı zamanda Rus halkına daha da yaklaştırmayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here