Novosibirsk’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Dünyaca ünlü St Petersburg ve Moskova’dan sonra Novosibirsk, Rusya’nın üçüncü en önemli şehridir. Sovyet dönemlerinde yabancılara sınırlarını kapatan bu güzel tarihi kent, şimdilerde sadece yabancılar tarafından ve bozulmamış doğası, Novosibirsk’i Rusya’nın gerçek ve özgün bir tanıtımı için ideal bir yer haline getiriyor.

Gezilecek Yerler

Devlet Sanat Müzesi

Wikimedia

Novosibirsk’in Sanat Müzesi, Sibirya’nın en kapsamlı sanat galerilerinden biridir. Sibirya bölgesinin bu kültürel başkenti, heykelden eski antik el sanatlarına, güzel tablolara, enfes Rus Ortodoks simgelerine, Rusya’nın modern sanatının en uç noktalarına ve 10.000’in üzerinde sergiye ev sahipliği yapar. Bu müze keşfetmek için başyapıtlar sunmaktadır.

Muazzam gri “art deco” binaları, kentin en çarpıcı manzaraları ve Sibirya bölgesine seyahat eden sanat meraklıları için mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Alexander Nevsky Katedrali

Wikimedia

1898 yılında tamamlanan bu tarihi katedral, Novosibirsk’te taştan yapılmış olan ilk binalardan biriydi. Muazzam kubbeler, süpürme kemerleri ve muhteşem tuğlalar, o zamanlar Rus mimarisinin Neo-Bizans stilinin karakteristiğidir ve Alexander Nevsky Katedrali bu tarzın en güzel örneklerinden biridir.

Parıldayan altın kubbe, geçmişinin tüm ihtişamını hala korumaktadır ve katedralin huzurlu iç mekanı, Novosibirsk’in ana caddelerinin koşuşturmasından kaçanlar için aşırı sakin bir sığınak görevi görmektedir.

Lenina Meydanı

Ksenia Valerieva

Novosibirsk’in atan yüreği konumundaki bu meydan etkinlik, kültür ve yerel yaşamın bir merkezidir. Şehrin en önemli binalarının çoğuna ev sahipliği yapan Lenina Meydanı, aynı zamanda şehrin en göz alıcı mimarisinin bazılarının bir sergisi olarak faaliyet göstermektedir. Kare ve eşsiz mimarisi ve hareketli atmosferi Novosibirsk’in muhteşem kültürünü keşfetmek için mükemmel bir yerdir.

Novosibirsk Filarmoni Orkestrası, Devlet Konser Salonu, belediye binası ve kocaman Opera ve Bale Tiyatrosu, burada meydanın odak noktasından yayılıyor. Rus Devrimi’nin lideri ve Rusya’nın en ünlüsü olan muazzam bir sosyalist Vladimir Lenin heykeli burada bulunmaktadır. Birçok yemyeşil park, Lenina Meydanı’ndan sadece bir kaç adım mesafede yer almaktadır.

Novosibirsk Opera ve Bale Tiyatrosu

Wikipedia

1945 yılında açılmış olan Novosibirsk Opera ve Bale Tiyatrosu, dünya çapında opera ve bale performanslarına ev sahipliği yapmasıyla hem Rusya hem de dünya çapında ünlüdür. Repetore, başyapıtlarla uyumlu bir bloktur ve binanın kendisi başlı başına bir manzaradır.

Tiyatro, Rusya’nın en büyüğü olduğu için, Moskova’nın Bolshoi Tiyatrosu’nu gururla söylemesinden bile daha büyük bir ilgiye sahiptir. Novosibirsk Opera ve Bale Tiyatrosu bölgenin ve Rusya’nın en geniş ve yaklaşık 3000 kişilik en büyük oturma alanı olan üç salonuyla oldukça büyük bir kapasiteye sahip binasıdır.

Büyüklüğü ve ihtişamı nedeniyle, çoğu kişi tarafından “Sibirya Kolezyumu” olarak adlandırılmaktadır. Gezip görmeniz gereken yerler listenize eklemeyi unutmamanız gereken bir yer.

Novosibirsk Hayvanat Bahçesi

Wikipedia

Dünyaca ünlü bu hayvanat bahçesi, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi içinde de olan 150’den fazla farklı egzotik hayvana ev sahipliği yapıyor. Pastoral çam ormanı yapısıyla, şehir merkezinden harika bir doğal kaçış noktasıdır. Novosibirsk’in merkezine sadece 10 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile hayvanat bahçesi çok erişilebilir bir konumdadır.

Novosibirsk zooloji bahçeleri, dünyadaki vahşi yaşamı korumak ve nesli tükenmekte olan türlerin yok olmasına karşı hayati bir rol oynamaktadır. Burada yaklaşık 40 farklı esaretli üreme programı, egzotik türlerin korunmasını ve mümkün olduğunca doğal bir ortamda gelişmesini sağlar.

2012 yılında hayvanat bahçesi, bir erkek aslan ve dişi kaplan (yarım aslan, yarım kaplan) ile oldukça nadir bir liger yavrusunun doğduğu yer olmayı başarmıştır.

Sibirya Mutfağı – Restorantlar

Wikipedia

Doğal bir cennet olan Sibirya bölgesinin yaban hayatı, dünyadaki en nadir ve en ikonik oluşumlardan biridir. Bu, dünyadaki en ilginçlerden biri olan Sibirya mutfağını da büyük ölçüde etkilemiştir ve böylece muhteşem restoranlar, nadir et ve balık denemek için eşsiz fırsatlar sunan mekanlar oluşmuştur.

Sibirya pelmeni (geleneksel köfte), Rusya genelinde, bir nevi dönerimizin gördüğü ilgiyi görmektedir (sosyal konumu itibarı ile) ve kesinlikle denemeye değer bir yemek türüdür. Bu şehirde üretilen ürünlerin tazeliği, Novosibirsk’i havyar gibi geleneksel Rus lezzetlerini denemek için en iyi yerlerden biri yapmaktadır.

Novosibirsk’in yemek mekanları, Rusya’daki en iyi ve en zenginler çeşitli yerlerden biridir. Kesinlikle tatilinizi yerel bir restoranta uğramadan bitirmemelisiniz.

SSCB Müzesi

Bilmeyenler veya yaşı ermeyenler için SSCB veya Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 26 Aralık 1991 yılında lağvedilmiş bir topluluk (ülkeler birliği) ve şimdiki Rusya Federasyonu’nun eski adıdır. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye gibi.

Kısaltma tanıtımını yaptıktan sonra ana meselemize gelirsek; Bu büyüleyici müze, ziyaretçileri eski Sovyetler Birliği dünyasına çekebilmek için etkileşime öncelik veriyor. Giriş yolunu geçerken sanki bir sosyalizm, anıtsal mimari ve 20. yüzyıl kültürü dünyasına geri taşınmış gibi hissedebilirsiniz.

Mekan, Komünist dönemde tipik bir aile evine benzeyecek şekilde tasarlanmıştır ve ziyaretçilere Rusya’nın Sovyet geçmişinin ilgi çekici bir görüntüsünü verir. Söylentiye göre binanın kendisi KGB (Devlet Güvenlik Komitesi, Sovyetler Birliği’nin istihbarat ve gizli servisi)  için eski bir merkezmiş. SSCB Müzesi, klasik kıyafetlerin, Sovyet liderlerinin büstlerinin, tarihi minyatürlerin ve saatlerce sizi kendine bağlı tutabilecek diğer ilgi çekici eserlerin bulunduğu, gizemli bir yapıdır.

Bölgesel Çalışmalar Müzesi

NSTU

Bu müze, yerel tarih ve doğa üzerinde çok sayıda sergiye ev sahipliği yapmaktadır ve Sibirya’nın en önemli müzelerinden biridir. Yaklaşık 150.000 yıllık Sibirya tarihine yayılan yaklaşık 200.000 eser ve sergi ile buradaki koleksiyon gerçekten şaşırtıcı boyutlardadır.

Bu dünyaca ünlü bölgenin yerli gerçekleri ve yerel kültürünün büyüleyici gerçeklerini ve büyüleyici ayrıntılarını keşfetmek, tıpkı Topkapı Sarayı’nı geziyormuşçasına, ancak bu sefer Rusya’nın geçmişini hissedebileceğiniz bir keşif haline gelecektir.

Sibirya’nın kabul edilemez iklimi yerel halkı, kendine özgü, çok sayıdaki kültürü ve yaşam tarzını geliştirmesine neden olmuştur; bu da alanı neredeyse modern, Avrupai yaşam tarzına yakın St. Petersburg ve Moskova şehirlerinden uzaklaştırılmış bir oluşum gibi hissettirmesine neden olmuştur.

K. Rerikh Müzesi

Kraeved

Roerich olarak da bilinen Nicholas Rerikh, bir yazar, filozof ve arkeolog olmanın yanı sıra, Rusya’nın en etkili ressamlarından biriydi. N. K. Rerikh Müzesi, pek çok kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen bu büyüleyici adamın hayatı ve işine adanmıştır.

Sanatçının çarpıcı resimlerinin birçoğu, hayatından gelen eserler ve adamın kendisi hakkındaki detaylarla birlikte sergileniyor. Himalayalar ve Orta Asya’daki beş yıllık yürüyüşü, nefes kesen güzelliği ve göz alıcı renkleri ile, Rerikh’in manzara resimlerinde sıkça yer alıyor. Burada her ayın üçüncü cumartesi günü ücretsiz klasik konserler düzenlenmektedir ve tatilinizi bu döneme denk getirebilirseniz, çok şanslısınız demektir.

Novosibirsk Planetaryumu (Gezegenevi)

Agency Globus

2012 yılında açılmış olan Novosibirsk’in mükemmel bir dizi cazibe merkezine ek bu yeni yapı, tüm ülke çapında iyi bir üne kavuşmuştur. Rusya’nın dördüncü büyüklüğü olan bu planetaryum, 2015 yılında ülkedeki en iyi sosyal altyapı seçilmiştir. Novosibirsk Planetaryum’un gözlemevi ve yıldız salonu aracılığıyla güneş sisteminin güzelliğini ve ölçeğini takdir etmek için astronomi tutkunu olmanız gerekmeyecek.

Merkezi, doğal bir platoya bakan ve astronomik temalı bir parkla çevrili muhteşem bir konumdadır. Parkın yemyeşil sokakları güneşin, gezegenlerin ve birçok kuyruklu yıldızın temsili yapıları ile donatılmıştır. Gözlemler genellikle önemli astronomik olaylarla örtüşür ve merkez ayrıca dünyanın rotasyonunu gösteren bir sarkaçlı kafe ve Foucault kulesine ev sahipliği yapar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here