Rostov na Donu’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Rostov na Donu şehri bir liman ve Rusya’nın Güney Federal Bölgesi’nin idari merkezidir. Don Nehri üzerindeki Doğu Avrupa Ovası’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Kent, Don Nehri’nin kıyısında, Azak Denizi’nin yaklaşık 46 kilometre doğusunda ve Moskova’nın 1.070 km güneyinde kurulmuştur. İklim ılımandır.

Rostov na Donu, zengin tarihi ve kültürel mirası nedeniyle kendine özgü bir görünüme sahiptir.Kentte 1.000’den fazla kültürel miras objesi var, bunların arasında 482 mimari anıt, 70 arkeolojik anıt, sekiz büyük anıt kompleksi ve 106 anıt bulunuyor.

Avrupai Rusya’nın güney kısmının ve Rusya’nın büyük bir eğitim ve bilim merkezinin ana ulaşım merkezidir. Bu yüzden şehrin ilgi çekici noktalarına bir göz atmanız gerekmektedir. Tavsiyelerimiz, Rostov na Donu’ya yapacağınız geziyi unutulmaz ve ilginç aktivitelerle tamamlamanızdır.

Gezilecek Yerler

Pushkin Caddesi

Wikipedia

Binlerce ağaç, çiçek, restoran, yemek büfesi, banklar, anıtlar ve heykellerle kaplı bu peyzajlı bulvarla Rostov na Donu ziyaretinize başlayabilirsiniz.

Pushkin Caddesi, hem Şehir Parkı hem de Ekim Devrimi Parkı’na açılmaktadır. Şehrin en büyük caddesi her zaman kalabalıktır ve turist olarak orada birçok aktivite bulabilirsiniz. Kuşkusuz, özellikle de karnınız acıkmışsa, varışta ilk gidilecek yer burasıdır.

Don Nehri Seyir Noktası

Tourprom

Pushkin Caddesi’ndeki bir ziyaretten hemen sonra, nehir kıyısında bir gezintinin tadını çıkaracağınız Don Nehri’nin gözetleme noktasına (The Embankment olarak da bilinir) gitmelisiniz.

Set çeşitli restoranlar, heykeller, çeşmeler ve birkaç hediyelik eşya mağazası bulunduruyor; Ayrıca olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Aynı zamanda Rostov’un gece hayatının merkezi olarak kabul edilir.

Rostov Hayvanat Bahçesi

Wikimedia

Çocuklarla seyahat ediyorsanız, bu hayvanat bahçesi ziyaret etmeye değer. Rusya’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olarak zürafalar, deve kuşları, kutup ayıları, şahinler, sürüngenler, balıklar ve kaplanlar gibi çok çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezinde yer almaktadır. Kime sorsan gösterir denilen yerdedir diyebiliriz.

Maxim Gorki Akademik Drama Tiyatrosu

Wikipedia

Bu tiyatro, Rostov bölgesindeki dramatik oyunlar, komediler ve konserler için ünlü bir mekandır. Bolshaya Sadovaya Caddesi’nin (Teatralnaya Meydanı 1) doğu ucunda, “Stella” olarak bilinen anıtın hemen karşısında yer almaktadır.

Maxim Gorky Tiyatrosu, diğer tüm mekanların kapalı olduğu yaz aylarında bile açıktır. Bu da, aslında Ruslar’ın edebiyat ve sanata ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi sayılabilir. Tatilinizde buradaysanız, açık mı kapalı mı derdine düşmeyeceğiniz nadir yerlerden birisidir.

Merkez Pazarı

Wikimedia

Birçok küçük dükkan ve büfeden oluşan bu büyük açık ve kapalı pazar, turistler için hem heyecan verici hem de biraz şaşırtıcı olabilir. Pazar alışverişi, Rusya’nın buraya yeni gelmiş maceracı bir turist için sunduğu en unutulmaz deneyimlerden biridir. Burada istediğiniz herhangi bir şeyi satın alabilirsiniz.

Pazar, Bolshaya Sadovaya Caddesi’nin merkezi kavşağının sadece dört blok güneyinde, şehir merkezinde, Stanislavskovo Caddesi’nde yer almaktadır.

Don Nehri Köprüsü ve Seti

Wikipedia

Şehrinköprü ve üst geçitlerden oluşan bu ağı, 2007 ve 2010 yılları arasında inşa edilmiş ve Don Nehri boyunca bir çelik ve bir beton kompozit yapıdan oluşmaktadır.

Hemen hemen bütün köprüler, St Petersburg mühendislik şirketi TransMost tarafından tasarlanmış ve Moskova müteahhiti MostoTrest tarafından inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here