Rusya’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Rusya ve eski Sovyetler Birliği’nin inanılmaz dağları, plajları, çölleri, etnik köyleri, muhteşem volkanları ve buzulları var, bu da onu dünyanın en güzel ülkelerinden biri haline getiriyor.

Bununla birlikte, tutarsız reklam ve bu yerlerin gelişiminde yatırım bütçesinin eksikliği nedeniyle, Rusya’nın doğal güzelliği Ruslar tarafından bile sıklıkla gözden kaçmaktadır. Bu kılavuz, Rusya’ya bir göz atmak için seyahat bağımlıları ve aktif tatiller sevenler için çarpıcı seyahat yerleri sunuyor.

St Petersburg’da Görülecek Yerler

Rusya’nın en güzel şehri romantik ambiyans, köprüler, müze benzeri sokaklar ve emperyal ruhla dolu St. Petersburg denilebilir. Rusya’nın kuzey başkenti, klasikler, tiyatro, bale ve operanın gerçek hayranlarının ilgisini çekecek eşsiz bir kültürel tarihe sahiptir. Sıradışı bir hızda geçirilen bir hafta bile şehrin kültürel mirası buzdağının ucunu bile görmek için yeterli olmayacaktır.

Aziz Isaac Katedrali, Paul ve Peter Kalesi ve Nevsky Prospekt dahil olmak üzere, keşfedilmeyi bekleyen tarihi binalar ve anıtlar; Ulusal müzeler, Devlet Ermitaj Müzesi ve Erarta Galerisi’nde yoğunlaşan Rus ve Avrupalı ​​ressamların en büyük eserlerini sunuyor; Mariinsky Tiyatrosu’nda inanılmaz derecede ayrıntılı ve tutkulu tiyatro ve opera performansları mutlaka yaşanmalıdır.

St Petersburg, geleneksel gezi ve tarihi kültürel miras hayranlarını memnun edecek ve Petersburg’un gençliğinin ve yerel vatandaşlarının gizli mekânlarının bir bakışta açılacağı şehre alternatif bir taraf arayanları şaşırtacaktır. En ünlü cazibe merkezlerini keşfetmek için birkaç hafta sürebilir.

Krasnodar’da Görülecek Yerler

Krasnodar geleneksel olarak kaplıca, plaj ve gastronomik turizmi sevenler çekiyor. En popüler üç yer, sahil Soçi, Gelendzhik ve Anapa’dır. Krasnodar bölgesi kuzeyde ılık Azak Denizi ve Karadeniz’in güneyi ile sınırlanmıştır. Azak Denizi’nin plajları kumlu, Karadeniz sahili ise çoğunlukla çakıl taşlıdır. Burada su sporları ve tüplü dalışın keyfini çıkarabilir ya da sadece güneşlenebilirsiniz.

Krasnodar bölgesi, Matsesta’daki ünlü maden suları ve Soçi yakınlarındaki silt çamurları da dahil olmak üzere Rusya’daki spa ve tedavi merkezlerinin en iyi sağlayıcısı olarak ülke çapında ve uluslararası düzeyde tanınmış bir yerdir.

Krasnaya Polyana

Wikimedia

Bölge aynı zamanda aktif bireyler için iyi bir tatil beldesidir, çünkü Krasnodar bölgesi, Sochi Dağı Bölgesi’nin Akhu Dağı, Agura şelaleleri, Vorontsov mağaraları ve Kafkasya’nın en güzel yollarından biri olan Krasnaya Polyana gibi çeşitli doğal cazibe merkezleri ile zengindir.

Adının benzemesi bakımından, Krasnoyarsk ile karıştırmamanız gereken, futbol takımı, yine bu takımın stadının ülkemiz inşaat firmaları tarafından yapılması, 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak şehirlerden biri olması ve Kırım’a yakın oluşu gibi bir çok nedenden dolayı yakından bildiğimiz Krasnodar şehrinde gezilmesi ve görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır.

Rusya’nın geneline hakim olan yeşil alan miktarı, Krasnodar şehrine de yansımış durumda. Yapılmış tarihi binalar ve günümüzde yapımı devam eden modern binaların ihtişamı, kendini şehre daha attığınız ilk adımda göstermektedir.

Moskova’da Görülecek Yerler

En hareketli Avrupa başkentlerinden biri olan Moskova, dünyaca ünlü siteler ve cazibe merkezleri ile dolu, tarihin ve düzenliliğin güçlü bir karışımıdır. Rusya’nın başkenti 800 yıldan beri varlığını sürdürüyor ve ziyaretçileri aylarca meşgul etmeye yetiyor.

Kızıl Meydan

Wikimedia

Avrupa’nın en eski kalesi ve görkemli katedrallerinden canlı yeşil alanlara ve fütüristik gökdelenlere kadar, Moskova’da yapılacak bir çok şey bulabilirsiniz.

Rusya’nın başkentinin kalbi Kızıl Meydan, Moskova’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezidir. Arnavut kaldırımlı meydanlar, güzel mimariyle çevrilidir ve şehrin (ve ülkenin) tarihinin çoğunun ortaya çıktığı yerdir.

St. Basil Katedrali

Wikimedia

Bir zamanlar tüccarların mallarını satacağı bir pazar meydanı olan kent, şimdi Kremlin, St. Basil Katedrali, Lenin Mozolesi ve diğer ünlü cazibe merkezleri gibi unutulmaz yerler ile dolu, önemli bir şehirdir.

Rostov na Donu’da Görülecek Yerler

Don Nehri

Rodisson BLU

Rostov na Donu şehri bir liman ve Rusya’nın Güney Federal Bölgesi’nin idari merkezidir. Don Nehri üzerindeki Doğu Avrupa Ovası’nın güneydoğusunda yer almaktadır.

Kent, Don Nehri’nin kıyısında, Azak Denizi’nin yaklaşık 46 kilometre doğusunda ve Moskova’nın 1.070 km güneyinde kurulmuştur. İklim ılımandır. Rostov na Donu, zengin tarihi ve kültürel mirası nedeniyle kendine özgü bir görünüme sahiptir. Kentte 1.000’den fazla kültürel miras objesi var, bunların arasında 482 mimari anıt, 70 arkeolojik anıt, sekiz büyük anıt kompleksi ve 106 anıt bulunuyor.

Avrupai Rusya’nın güney kısmının ve Rusya’nın büyük bir eğitim ve bilim merkezinin ana ulaşım merkezidir. Bu yüzden şehrin ilgi çekici noktalarına bir göz atmanız gerekmektedir. Tavsiyelerimiz, Rostov na Donu’ya yapacağınız geziyi unutulmaz ve ilginç aktivitelerle tamamlamanızdır.

Anapa’da Görülecek Yerler

Anapa’nın, romantik adıyla ünlü şehrin tarihi, birkaç bin yıla dayanıyor. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre, insanlar bu yerlere 10 bin yıl önce gelmeye başlamıştır. Anapa’nın gerçek gizemi, antik mabetlerle birlikte üçüncü bin yılda ortaya çıkan devasa dolmenlerden oluşuyor.

Günümüze kadar iyi korunmuşlardır, ancak bu güne kadar insanların neden burada buluşmuş olduklarının sırları açıklanamamıştır. Bu bölgede yaşayan ilk kabile, savaş karşıtı Sind’dir. Her zaman, güçlü Fars Kralı Darius’un bile korktuğu İskitlerle savaştılar. Ancak Karadeniz kıyılarında yaşayan Yunanlılar ile Sindhler oldukça iyi komşuluk ve barışçıl ilişkilere sahipti.

Modern Anapa’nın yerinde ortaya çıkan ilk şehir, Sindica eyaletinin başkenti olan Syndic’tir. Daha sonra, Bospora (Boğaziçi) Krallığı, Yunanlılar tarafından buradaki en büyük liman şehri olarak kurulmuştur. Şehrin o zamanki adı Gorgippia’dır.

Gorgippia, Yunan şehirleri ile ticaret yapmış ve Bospora soylularının yaşamaya başladığı gerçek bir antika tesis olarak kabul edilmiştir. 10. yüzyılda Yunan kenti, eski barbar göçebe kabileler tarafından tamamen yıkılmış ve Adyghes yerleşmiş, Tmutarakan beyliği ile siyasi bağlar kurmaya çalışan harabeleri üzerine kurulmuştur. Daha sonra, halihazırda Mapa adı altında bulunan şehir, Kafkasya’nın derinliklerine uzanan ünlü ticaret yolunu Hazar Denizi kıyısına inşa eden Cenevizliler’in yönetimi altındana girmiştir.

Kent, tüm Ceneviz kolonilerini ele geçiren Türkler, buranın adının Anapa olarak değiştirilmesine ve böyle kalmasına karar vermişlerdir. Türkler, burada Fransız mühendislerin bile katıldığı büyük bir kale inşa etmişler. Rus – Türk savaşı sırasında, Rus birlikleri kaleyi ele geçirmek için birkaç kez denediler, ancak sadece üçüncü girişim başarılı olmuştur. Kalenin kuşatması iki haftadan fazla sürmüştür. Ele geçirildikten sonra, tüm tahkimatlar tahrip edilmiştir.

Kazan’da Görülecek Yerler

Tatarca’da pişirmek için kullanılan tencere anlamına gelen Kazan (bizden onlara mı, onlardan bize mi geçtiğini tam olarak bilemiyoruz, ancak Eski Türkçe bir kelime), Rusya’nın en önemli şehirlerinden birisidir.

Moskova’dan yüz yıl daha eski olan Tatar ve Slav kültürlerinin gerçek bir karışımı, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak keşfedilecek bir hazinedir. Bizim tarihimizle de bir çok ortak noktası bulunan Kazan ve çevresi, camiileri, müzeleri ve daha bir çok farklı eserler ile görülmeye değer niteliktedir. Kazan kentindeki gezilerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak 10 yer tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Kaliningrad’da Görülecek Yerler

Kaliningrad, Rusya’nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır.  Moskova ve St. Petersburg’un bilinmesinden dolayı, Rusya’da da dahil olmak üzere fazla dikkat çekmeyen Kaliningrad pek çok kişi tarafından fark edilmiyor.

Bir zamanlar Teutonic kalesiydi; sonra bir Polonya, Prusya ve Alman şehri; ve şimdilerde sınır bağlantısı bulunmayan ancak Rusya Federasyonu’na bağlı bir şehir statüsündedir. Görülecek çok sayıda ilginç şey var ve meraklı bir turist iseniz, kesinlikle ilgi çekici yerlere uğramalısınız.

Nijniy Novgorod’da Görülecek Yerler

Moskova’nın yaklaşık 400 kilometre doğusunda bulunan Nijniy Novgorod, Rusya’nın Avrupa tarafındaki en önemli kültürel, ekonomik ve politik etkinlik merkezlerinden biridir.

St. Petersburg ve Moskova’dan sonra Rusya’nın İzmir’i olarak kabul edebileceğimiz Nijniy, Ruslar’daki ve dünyadaki turist sayısının hızla yükselmesiyle, kentin gelecek vaat eden ünü ve çarpıcı manzarasıyla dikkat çekiyor.

Novosibirsk’de Görülecek Yerler

Dünyaca ünlü St Petersburg ve Moskova’dan sonra Novosibirsk, Rusya’nın üçüncü en önemli şehri sayılabilir, ancak bu sıralama ne aradığınıza göre değişecektir.

Sovyet dönemlerinde yabancılara sınırlarını kapatan bu güzel tarihi kent, şimdilerde sadece yabancılar tarafından ve bozulmamış doğası, Novosibirsk’i Rusya’nın gerçek ve özgün bir tanıtımı için ideal bir yer haline getiriyor.

Krasnoyarsk’da Görülecek Yerler

Stolby Milli Parkı

Marco Fieber

Krasnoyarsk, şehrin merkezine arabayla sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan “Stolby” milli parkı ile ünlüdür. Yemyeşil doğası, farklı kültürlerin birleştiği mekanları ile görülmeye değer yerlerin en başında gelmektedir.

Khakasiya

Wikimedia

Birkaç günden fazla süreniz varsa, Krasnoyarsk’tan güney taraflarında bulunan ve rafting, trekking ve dağ tırmanışı gibi çok çeşitli aktiviteler sunan Khakasiya’ya veya Tuva cumhuriyetlerine gidebilirsiniz.

Ayrıca Tuva, Rusya’nın etnik ruhunu koruduğu birkaç bölgeden biri: Şamanizmin merkezi, eşsiz etnik kültür merkezi ve boğaz şarkılarının ana vatanı olarak sayılmaktadır.

Samara’da Görülecek Yerler

Volga bölgesine ve önemli bir ulaşım merkezine açılan kapı olarak Samara, cazibesinin kaynağı eski liman kentinin büyük bir kısmı, çevresi ve tarihi kalıntılardan almaktadır.

Gezilip görülmesi gereken sayısız tarihi ve doğa harikası eser mevcuttur ancak birbirlerine nispeten yakın oldukları için liste, gözünüzü korkutmasın.

Volga Nehri

Wikimedia

Rusya’nın altıncı büyük şehri, etkileyici Volga Nehri’ni görmeyi ya da yakındaki Zhiguli Dağları’na çıkmayı düşünüyorsanız, burası sizler için ideal bir yerdir.

Tarihi bir önemi olan ve modern bir şehir olarak, Rusya’daki Yekaterinburg, keşfedilecek bir manzara şölenine siz gezginleri davet eder niteliktedir. Süslü mimariden saygının ve fandomun nesnel hal almış anıtlarına kadar, şehrin yirmiden fazla seçkin binasını, heykel ve turistik yerlerini keşfedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here