Rusya’ya ilk kez seyahat etmek çılgın bir macera gibi görünebilir ve neredeyse yüz yıldır bir “kapalı kapı” politikası olsa da, Rusya hiç de korkutucu değil. Turistik şehirler ziyaretçiler için iyi donanımlı olsa da, önceden düşünülmesi gereken birkaç ayrıntı vardır. Tıpkı İstanbul’a ilk kez ve plansız gidenlerin yaşadağı karmaşa gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, sahip olduğu toprakların neredeyse Avrupa kıtasını ikiye katlayan Rusya’ya, çok planlı gitmeniz gerekmektedir. Gezip görmek istediğiniz yerler listenizin sıralamasına çok dikkat etmeniz gerekecektir.

Eski Sovyetler Birliği dışındaki çoğu ülkenin vatandaşlarının varıştan önce vize başvurusu yapmaları gerekecektir. Süreç oldukça basittir, ancak lisanslı bir turizm işletmecisinden veya bir Rus vatandaşından davetiye istenmeniz gereklidir. Tek boşluk yolcu gemisi, yani kruvaziyer seyahatinde yer almaktadır. Deniz yoluyla gelen ziyaretçilere, seyahat acentesi ile anlaşmalar yapmış olmaları halinde, Rusya’ya 72 saat vizesiz giriş izni verilir. Bu, etrafta dolaşmak için pek bir özgürlük değil, ama en azından vize cephesinde daha az zaman harcayacağınız anlamına gelmektedir.

Rusya’da, yerden yere farklılık gösterse de, genel olarak Rusça konuşanlar İngilizce’de iyi değildir. Evet, bunu genç yaşlardan itibaren inceliyorlar ve pek çoğunun iyi bir anlayışı var, ama genellikle konuşmaktan çekiniyorlar. Restoranlar İngilizce menü yapma eğilimindedir, turizmde çalışan insanlar kesinlikle ikinci ve / veya üçüncü bir dil konuşurlar, fakat genel olarak yabancılara kendi kendini doğru bir şekilde açıklayamayabilirler. Bu yüzden, bir yön verici olarak kullanabileceğiniz bazı rehber kitapları ve haritalarla gitmeniz, yararınıza olacaktır. Bir kaç yararlı kelime ve kelime öbeği, sadece acil bir durumda yardımcı olmak için değil, aynı zamanda zaman zaman yerel olanı kibarca “spasiba” (teşekkür ederim) demek, karşınızdakini etkilemek için de iyi bir fikir olabilir.

Tabii ki, bir turist olarak, günlük hayatınızda yaptığınızdan daha fazla harcama yaparsınız. Örneğin, Rusya’daki yabancılara yönelik müze biletleri daha pahalıdır ve ‘’Nereden bilecekler ki ?’’ diyebilirsiniz. Ancak bu tür yerlerin çoğunda pasaportunuzu göstermenizi isteyeceklerdir. Yine de Rusya’nın, Avrupa’nın en pahalı ülkesi olmadığını ve fiyatların genelde oldukça ortalama olduğunu unutmayın. Aynı zamanda bir restoran seçerken, taksiye binerken veya hediyelik eşya satın alırken fiyatların ne olması gerektiğine dikkat edin. En iyi yol yerel halkın önerilerini sormaktır, ancak gezi rehberimizde bulunan Rusya’da Alışveriş, Yemek ve Gece Hayatı gibi makalelerimize hızlı bir şekilde göz atmak ve genel bir fiyat tecrübesi edinmek bile parasal hayal kırıklıklarınızı önleyecektir.

Toplu taşıma, çoğu şehirde, özellikle bir metro sistemi ile donatılmış ve daha büyük olanlarda dolaşmanın en iyi yoludur. Haritalar, İngilizce’ye çevrildiğinden, yeraltında daha kullanıcı dostu olma eğilimi vardır, ancak personel genellikle bilet alma konusunda yardım edemez veya yol tarifleriyle ilgili soruları yanıtlayamaz. Bu yüzden sistemin nasıl çalıştığını, yani bilet satın almayı ve metro haritasını nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun. Ayrıca otobüs ve metro ile seyahat ederken, açıklanan istasyonların isimlerine dikkat edin. Genelde sadece Rusça’dır, ancak İngilizce haritalar fonetik bir karışıklık oluşturabilir, bu yüzden yakından dinlemelisiniz.

Rusya’ya gelip, tüm yıl boyunca soğuk olamayacağını düşünen herkes, varışta çok hoş olmayan bir sürpriz yaşayabilirler. Rusya soğuk kışa sahip olma eğilimindedir, ancak yazlar özellikle St Petersburg gibi şehirlerde inanılmaz derecede sıcak ve nemli olabilir. Tabii ki, havayı tahmin etmek zordur, ama iklim planlaması faaliyetleri planlarken de çok yararlı olabilir. Kış aylarında seyahat ediyorsanız, kendinizi soğuktan ziyade ıslaktan korumak daha önemlidir. Büyük şehirlerde kar, düştükten hemen sonra eriyerek, sulu çamura dönüştüğü için, uygun ayakkabılar getirmelisiniz ve güzergah üzerinde çok fazla yürüyüş varsa, kullanışlı bir çorap değişimi yapacak donanıma sahip olmalısınız. Giysi olarak, dışarıdaki aktiviteler için sıcak tutan kıyafetlerin yanı sıra ek şeyler de getirebilirsiniz, ancak tüylü şapkalarla dolaşmanızı öneririz. Bu durumda bile turist kimliğiniz kolayca fark edilir.

Bir restoranda musluk suyunun getirildiği çoğu Batı ülkesinin aksine, Ruslar kesinlikle musluk suyunu içmiyorlar. Bir süreliğine gelen kahverengi suyu görmek için musluğu açmak bile yetecektir. Suyun kimya tarafına girmeyelim ve ya kalitesinden bahsetmeyelim. Bu yöreden yöreye değişiklik gösterebilir. Şişelenmiş suyun içilmesi güvenli tek şey olduğunu, ancak dişlerinizi fırçalamak için musluktan su kullanmanızda sakınca olmadığını bilmelisiniz. Şişe su için maliyet oluşturmak istemiyorsanız, musluktan su kaynatarak içilmesi güvenli olabilir, ancak yine de biraz tadı farklı olacaktır.

Herhangi bir ülkeye vardığınızda belirli ‘yapılabilir olan ve yapılmaması gereken’ şeyler vardır. Rusya yıllar içinde daha rahat hale geliyor, ama oldukça geleneksel bir toplum olarak, insanların izlediği belirli kurallar ve beklentiler var. Örneğin, bir Rus evine davet edilirseniz, konukların varışta küçük bir hediye getirmek gibi görgü kurallarını takip etmesi beklenir. Ayrıca, tiyatrolarda ve bazı restoranlarda kıyafet kuralları oldukça önemlidir. Tabii ki kimse sizi girmekten alıkoyamaz, ama resmi olarak giyinen insanlardan oluşan bir kalabalığın içinde kot pantolon giymekten kaçınmalısınız. Ayrıca, Rus Ortodoks kiliselerini ziyaret etmek bir takım kurallara işaret eder: Kadınlar başlarını örtmeli, uzun etekler giymelidir (pantolonlara çoğunlukla izin verilir) ve erkekler herhangi bir şapka takmanın yanı sıra uzun pantolon giymelidir.

Elbette Rusya’ya seyahat etmek, başka bir Avrupa ülkesini ziyaret etmek kadar güvenlidir. Evet, yankesicilik gibi küçük suçlar hala çok yaygındır, bu da başka herhangi bir turist destinasyonundan farklı değildir, ancak gün ışığında şiddetli bir suç silsilesi yoktur. Kalabalıklarda dikkatli olunması ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar turistik bölgelerde dolandırılmamaya dikkat etmektir. Herhangi bir şey olursa, oteller kayıp bir pasaportun bulunması durumunda polise veya elçiliklere ulaşma konusunda yardımcı olacaktır. Ama yine de, bunlar olma ihtimali çok düşük olaylardır.

Herhangi bir nakit paranız olmadan şehre girmemek en iyisidir. Rusya kademeli olarak nakitten krediye geçiş yapıyor ve kartlar genellikle kabul ediliyor, ancak döviz kurunun ne olabileceğini ve Rus bankalarının kartlarınızı kabul edip edemeyeceğini asla bilemezsiniz. Ayrıca toplu taşıma genellikle nakit olarak ödenir ve bazı taksiler kart kabul etmez. Hesap ödendikten sonra, restoranlarda bahşiş vermek çok ince bir davranış olarak kabul ediliyor. Herhangi bir zorluğu önlemek ve iyi bir kur oranı elde etmek için yerel paranızı rubleye önceden çevirmeli ve seyahat etmeden önce hazırlmalısınız. Tıpkı ülkemizde bulunan turistik yerlerdeki kur düşüklüğü gibi bir durum, Rusya’da da söz konusudur.

Rusya’yı ziyaret ederken planlama önemlidir, çünkü yukarda da bahsettiğimiz gibi, Avrupa kıtasının 2 katı büyüklüğe sahip bir ülke. Özellikle Moskova ve St Petersburg’da görülecek ve yapılacak çok şey var. Sınırlı zaman ve değişken müze kapanış günleri ile, planlamanızı yapmak sizin için iyidir. Bazı ilgi çekici yerler de şehrin dışında yer alırlar ve aynı zamanda buralara seyahat süreleri de hesaba katılmalıdır. Tabii ki, olası almış olduğunuz bir gezi turu asla bir zaman sorunu çıkarmayacaktır, ancak sizin için neyin ilgi çekici olduğu ve neyin en iyisi olduğuyla ilgili genel bir araştırma yapmanız da yararlı olacaktır. Kapsamlı bir süre kalmayarak, her şeyi görmek olası bir durum olabilir, bu yüzden seçici olmaya dikkat edin ve bunu yapmaktan çekinmeyin. Sonuçta genel manada büyük bir alana sahip ülkemize gelen turistler, çoğu yeri gezi listesine dahil etmiyorlar. Aynı durum Rusya için de geçerli olmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here