Rusya’nın her köşesinde farklı bir şey var. Etrafta seyahat ederken, asıl yerlerinden ürün almak her zaman en iyisidir. Bu, orijinalliği garantilemek ve bu geleneksel işletmeleri canlı tutanları desteklemek için mükemmel bir yoldur.

Bu düşünceyle, Rusya’ya yapacağınız bir sonraki seyahatiniz için alışveriş listeniz için rehberimize göz atmanızı öneririz.

Matryoshka (Matruşka)

Wikimedia

Moskova, Rusya’nın en ikonik hediyelik eşyası olan matryoshka (matruşka)’nın, birbiri içine mükemmel uyum sağlayan güzel el yapımı ahşap iç içe geçmiş bebeklerin doğum yeridir. Bir çocuğun oyuncağı olarak bir fikir olarak başlayan şey, bir sanat eseri olmak için zamanla gelişmiştir.

El Sanatları Eşyaları

Wikimedia

Moskova bölgesinde, el sanatları ile ünlü köylerden satın alınabilecek hediyelik eşyalar da var. Örneğin, Moskova’dan sadece 70 km (44 mil) uzaklıkta, Pavlovsky Posad kasabasından çiçek desenli geleneksel Rus şallar geliyor. El boyaması yapılmış metal tepsiler, Moskova bölgesindeki Zhostovo köyünden geliyor. İstediğiniz herhangi birini alabilir ve Türkiye’ye döndüğünüzde sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Porselen

Catawiki

St Petersburg’da pazardaki her türden Rus hediyelik eşya bulabilirsiniz. Burası bir turist merkezi haline geldiğinden dolayı, çeşitlilik hat safhadadır. Yine de, St Petersburg’dan benzersiz bir şey arayanlar için en iyi seçenek, İmparatorluk Porselen Fabrikası’nın bazı dükkanlarını ziyaret etmek olacaktır.

18. yüzyılın sonlarında, Rus bilim adamları kraliyet ailesinin “beyaz altın” için artan talebini karşılamak için porselen için kendi formüllerini geliştirdiler. Artık yaygın olarak mevcut olduğu için, her zevke ve bütçeye uygun bir türünü alabilirsiniz.

Karelya, Finlandiya sınırında bulunan, göller ve çam ormanları dahil olmak üzere eşsiz ve güzel doğasıyla Rusya’da bir bölgedir. Bu özel koşullar, burada yetişen bitkilerin Rusya’nın geri kalanındakiler gibi olmadığı anlamına gelir. Böyle bir bitkinin ya da daha çok meyvenin, C vitamini açısından zengin olması sizi cezbedecektir. Olgunlaştıklarında, meyveleri büyük olduğu için, biraz tatlandırılmış reçel yapılmaktadır. Tost, dondurma, krep, diğer reçellerde olduğu gibi ya da sadece kaşıkla, çok lezzetli bir şekilde yenilebilir. Hediyelik olarak da satın alabilirsiniz.

Khokhloma

Top Tours

Bir diğer ikonik Rus el işi khokhloma’dır. İsminden bir şey anlamasanız da, siyah bir zemin üzerine kırmızı ve altın desenlerin ikonik tasarımıdır ve herhangi bir hediyelik eşya rafında veya mağazada görülebilir. Bu ikonik zanaat 17. yüzyılda Nijniy Novgorod kasabasında doğmuştur.

Nesneyi parlak altın rengine getiren boyaların gizli bileşeni, tabanında kullanılan kalay tozudur. Artık bu el sanatlarının üretimi daha otomatik hale gelmiştir. Doğduğu yere seyahat etmek kaliteyi sağlayacak, ayrıca bu geleneği canlı tutan ustalara da destek verecektir.

Amber

Wikimedia

Kaliningrad’ın sahip olduğu konum, Baltık Kıyısı’nın bir hazinesine erişmenizi sağlar. Amber, su veya toprak altında dinozor çağından bu yana milyonlarca yıldır korunan küçük ağaç parçaları, çeşitli renkler ve bazen de çim parçalarının dahil edilmesi ile oluşur.

Amber mücevher parçalarından satın alabilir veya küçük bir hatıra olarak edinebilirsiniz. Bu, asla fiyatının düşünülmemesi gereken bir hediyelik eşyadır ve bazı önerilere göre sağlığınız için de iyidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here