Başkent Moskova ve ikinci büyük şehir olan St. Petersburg caddelerinde, hem geleneksel hem de dünya mutfağına ait yemek menüleri sunan bir çok restorant mevcuttur. Ağız tadımıza çok uygun lezzetlerin yanısıra, daha önce denemediğinizden dolayı, tadının ilk başta garip geleceği bir çok farklı yiyecek de bulabilirsiniz.

Geleneksel olarak bizim öğle yemeğimiz, Rusya’nın günün ana yemeğidir. İş günlerinde, Ruslar genellikle 13:00 ile 15:00 saatleri arasında bir saatlik bir öğle yemeği molasına sahiptir. Birçok kafe ve restoranın, insanların 30 TL’den daha ucuza bir yemek alabilecekleri öğle yemeği spesiyalleri sundukları zamandır.

Tula Gingerbread (Pryanik)

anika854

Tula gingerbread (pryanik) muhtemelen en ünlü Rus tatlısıdır. Ülkenin birçok bölgesinde bulunan “pryaniki” küçük, yuvarlak ve oldukça kuru bir tada sahiptir. Fakat Tula’da (Moskova’ya 183 kilometre), akışkan dolgu ile doldurulmuş dikdörtgen şekilli kurabiye hazırlamaya başlanmış ve 18. yüzyılın başlarında şekerlerle süslenmiştir.

Tula Pryaniki Müzesi’ni ziyaret ederseniz, bu yemek hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Bu arada, müze, yakınlarda bulunan Tolstoy’un müzesiyle harika bir ikili buluşma noktasıdır.

Pastila

Wikipedia

Kolomna’nın “pastilesi” ekşi elma, bal ve pekmezden yapılan eski bir Rus lezzetidir. Korkunç İvanın günlerinden beri Rus mutfak geleneklerinin bir parçası olmuştur. Bu tuhaf bir ortaçağ koruyucusu ve hasatı korumak için mükemmel bir yol imiş.

Elmalar bir fırında pişirilir, yumuşatılır ve daha sonra güneşin altında kurumaya bırakılır. Daha sonra ince meyve şeritlerine yuvarlanarak ve bir sonraki hasat için beklerken bir incelik olarak keyif alacakları yiyecekler ortaya çıkarılır.

Yapımının sırları dahil olmak üzere pastil hakkında bilmek istediğiniz her şey Kolomna Pastila Müzesi’nde bulunabilir. Tabi ki pastil de burada tadıp satın alınabilir. Kolomna, Moskova’ya 96 kilometre uzaklıktadır.

Zavtrak

Fasttech

Rusyaların nasıl ve ne yiyeceğiyle ilgili kendi fikirleri vardır. Rus halkı ev yapımı yemekler yemek ister ve nadiren süpermarkette hazır yemekler alır. Genellikle Ruslar günde üç kez yemek yiyorlar ve neredeyse her gün yenen patates yemeklerini tercih ediyorlar.

Rusya’daki günün üç yemeği zavtrak, obed ve uzhin’dir. Zavtrak hariç, bu günlük yemekler için tam olarak İngilizce çevirisi yoktur. Örneğin, ikinci öğün, obed, öğlen 2 civarında servis edilir ve İngilizce’de “öğle yemeği” veya “akşam yemeği” olarak adlandırılabilir. Üçüncü yemek, akşam yemeği ise saat 6’dan sonra servis edilir. ve “akşam yemeği” veya “akşam üzeri yemeği” olarak da adlandırılabilir.

Kompot

INESSA

Klasik bir Rus öğle yemeği, ilk yemek olarak sıcak çorba (ya da sadece yemek) ve patates, yulaf lapası ya da makarna ile ikinci ana yemek olarak içerir. Bunu daha sonra üçüncü bir kurs (тре́тье) takip eder, bu genellikle kompot (su içinde meyve kaynatılarak yapılan bir alkolsüz içecek), çay, kahve ya da isteğe bağlı bir kek ya da çikolata ile suyu içerir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here