Rusya, baş döndürücü ulaşım seçeneklerine sahip dünyanın en büyük bölgesi. Rusya’yı Moskova ve St. Petersburg’u keşfetmek isteyen bağımsız bir seyahatçiyseniz, önceden bazı araştırmalar yapmak için gerçekten ter dökmeniz gerekecektir. Bir sonraki maceranızı planlamanıza yardımcı olmak için, Rusya’da nasıl dolaşacağımıza dair yazımızı okumanızda fayda var.

Metroyla seyahat etmek, yedi Rus şehrinde kullanabileceğiniz şehri keşfetmek için kolay ve ekonomik bir yoldur. Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg’daki en çok tercih edilen ve en çok bilinen metroları dışında, Kazan, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Samara ve Yekaterinburg’da daha küçükleri var. Moskova ve St. Petersburg’daki metrolar, tek bir yolculukta 90 dakikalık toplu taşıma süresine ve günlük bilete kadar çeşitli bilet seçenekleri sunuyor.

Çoğu Rus kentinde toplu taşıma sistemleri oldukça iyi çalışır ve genellikle otobüsleri, troleybüsleri ve tramvayları birleştirir ve bazıları Kiril dilini deşifre etme yeteneğini gerektirir ( Fotoğraflı Çeviri uygulamaları yardımcı olacaktır). Ucuz ve bol miktarda toplu taşıma genellikle sık ve zamanında hizmet sunar, ancak yoğun saatlerde kalabalıklaşmaya eğilimlidir. Tıpkı İstanbul’daki gibi.

Uber ve benzerleri her yerde bulunarak, taksi seçeneği Rusya’da son yıllarda gözle görülebilir bir şekilde gelişmiştir. Gett ve Yandex Taksi telefon uygulamalarını indirdiğinizden emin olun. Yüzlerce Rus şehrinde bir taksiye binme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bazılarında ise taksileri telefonla çağırmanız gerekecektir.

Rusya’da sürüş kesinlikle Kiril alfabesi öğrenmeyi gerektirir, bu yüzden bu duruma girmeden önce tüm artıları ve eksileri tartmalısınız. Rus şirketlerinde çalışan personel İngilizce bir haritayı tarif edemeyebileceğinden, uluslararası bir kiralama şirketinden araba kiralamanız da mümkün.

Nisan 2017 itibariyle, Rusya’da 228 sivil havalimanı olduğu bildirilmiştir – bunlardan beşi Moskova’da ve banliyölerindedir. Domodedovo, Sheremetyevo ve Vnukovo’nun en popüler olduğu yer. Bazı destinasyonlar, diğerlerinin, uçuş sayısını orantılı olarak etkilemesi nedeniyle daha fazla talep görmektedir. En konforlu ve kolay ayırt edilebilen havayolu ulusal Aeroflot olsa da, hala her yere uçmuyor, bu yüzden diğer yerel operatörlere başvurmanız gerekebilir. Öncelikle, güvenlik derecelendirmelerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Oldukça sık seferleri olan trenler, Rusya’yı dolaşmak için en iyi ve en romantik yoldur – ülke 15 milyon metrekareden fazla yer kaplar (15.539.928 kilometre kare). Eğer son derece planlı bir Rusya macerasına gidiyorsanız, Trans Sibirya Ekspresi’yle Vladivostok’a, Trans Moğol’a veya Pekin’e gidip muhteşem Baykal Gölü’nden geçerek olağanüstü eşsiz kültürlerle karşılaşabilirsiniz. Trenler genellikle uçaklara göre daha ucuz bir alternatiftir ve bazı durumlarda, saatte 402 km hıza ulaşan St. Petersburg ve Moskova arasında seyahat eden yüksek hızdaki Sapsan gibi tercihler daha uygun olanıdır.

Bir tekneden bakıldığında Rusya tamamen farklıdır, bu yüzden St. Petersburg, Moskova ve Nijniy Novgorod şehirlerine yeni bir bakış açısı istiyorsanız, bir tekne turu veya nehir gezisi yapabilirsiniz. Rusya’ya uluslararası bir yolcu gemisinde seyahat ediyorsanız, tur rezervasyonu yaptığınız bir şirketin resmi olarak Rus hükümeti tarafından izin verildiği sürece, ülkede vizesiz olarak 72 saatliğine kalmanıza izin verilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here