Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

Rusya büyük ölçüde tek sezonluk bir turizm merkezi olmayı sürdürmesine rağmen, yaz ayları şehirleri dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri dolup taşsa da, ülkenin tüm yıl boyunca sunacak çok şeyi var. Hava şartlarının Rusya’yı ziyaret etmenin önünde bir engel teşkil etmesine izin vermemelisiniz.

Rusya’ya yılın herhangi bir zamanında gitmemek için hiçbir neden yoktur, çünkü hava koşulları ülke çapında çok farklı olduğu için her yerde kötü bir hava koşulu yoktur. Belki de Moskova ve Saint Petersburg gibi en popüler şehirleri görmek isteyen ilk kez gelen ziyaretçiler için en iyi seçenek yaz ve sonbahar olacaktır. Kışın geri gelmek, ülkeyi tekrar ancak farklı bir çerçevede gibi hissedebilmenize olanak sağlayacaktır, bu yüzden Rusya’ya sadece bir yolculuk yapmayı düşünmeyin – bu asla yeterli olmayacaktır.

Mayıs ayı başlarında başkent Moskova’da olmak, heyecan verici bir zamandır. Sovyet döneminden beri devam eden bir gelenek olan Rusların 1 Mayıs’ta İşçi Bayramı olarak da bilinen bir günü vardır. İşçi sendikalarının bu günlerde, izlemeye devam ederken, kenti ele geçirme konusunda bir sıkıntı çeken barışçıl gösterilere sahip oldukları yaygındır.

Şüphesiz, Haziran St Petersburg ayıdır. Beyaz Geceler’de, bütün gün, sürekli gün ışığının St Petersburg’un kültürel hayatının en iyi şekilde görülmesini sağladığı günler hiç bitmez. Müzik ve tiyatro festivalleri, müze etkinlikleri vb. Dolayısı ile bu vakitler en pahalı zaman. Tıpkı Bodrum’a gitmek gibi. Etkinliklerin biletleri hızlıca satılır ve oldukça pahalıdır ve oteller daha yüksek oda fiyatlarına sahiptir, bu nedenle önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.

Ağustos sonlarına doğru yaz bitmeye başlasa da, Rusya çevresindeki yüzme mevsimi devam ediyor. Güneydeki tatil köyleri turistlerle dolu olmaya devam edecek, ancak sıcaklıklar düşmeye başlayacaktır. Ağustos, Rusya’nın şehirlerinin kültürel güzelliğini keşfetmek için harika bir zamandır. Klimalı müze odalarında sürekli olarak zaman harcamak için çok sıcak olmasa da, aynı zamanda dış mekanda dolaşmak için çok soğuk olmayacaktır.

Rusya’da sonbahar genellikle güzel bir zamandır. Güneye nazaran hala sıcak olan kuzey, güzel bir havanın tadını çıkarmaya devam edebileceğiniz bir bölge; Ağustos ayının başlangıcı da Hint yazı olarak bilinir – şaşırtıcı derecede sıcak hava, gerçek soğuk başlamadan hemen önce yaşanır. Tıpkı bizim yalancı bahar dediğimiz olay, bu zamanda gerçekleşir.

Eylül okul / üniversite yılının başlangıcıdır, bu nedenle aileler o zaman tatile gitmeme eğilimindedir. Rusya’nın herhangi bir bölgesini ziyaret etmek için güzel bir zaman olsa da, çok fazla insan olmadan en iyi şekilde yararlanılan doğa güzelliği Baykal Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Muhtemelen yüzmek için çok soğuk olacaktır, ancak nefes kesici bir manzara garanti edilir.

Ocak, yılın oldukça soğuk bir zamanı, aynı zamanda en şenlikli olan ayı. Avrupa ve diğer Batı ülkelerinden farklı olarak Ruslar Yılbaşı kutlamalarını, aile yemekleri ve Noel Baba’dan gelen Noel geleneklerini Yılbaşı gecesine aktararak kapsamlı bir şekilde kutlarlar. Kentler, her yerde Noel ağaçları, parlak ışıklar ve şenlik ruhu ile iyi bir şekilde dekore edilmiştir. Büyük ulusal bayramlar gibi, Yeni Yıl dönemi (31 Aralık, 8 Ocak) gibi dönemler, bir kaç günlüğüne şehir hayatını durdurmaktadır. Daha sonrasında hayat akışına geri döner.

Rusya, 2018 Dünya Kupası’na hazırlanırken, bir dizi kültürel şenlik ve etkinlik de beraberinde hazırlanıyor. Bu nedenle, futbola ilginiz varsa, karşılaşmalar boyunca Rusya’yı saracak olan heyecana ortak olabilirsiniz. Oyunların yanı sıra, her ev sahibi şehir, gündüz ve gece boyunca uğultulu olan alanları korumaya yönelik kültürel etkinlikler sunacaktır. Her ev sahibi şehrin sunabileceği en iyi kültürel etkinliklerden oluşan seçme festivallere katılabilirsiniz. Ayrıca yılın diğer dönemlerinde de katılabileciğiniz bir çok festivalin de olduğunu unutmayın.

Kazan Uluslararası Müslüman Sinema Festivali

Russkiy Mir

2005 yılından bu yana düzenlenen yıllık etkinlik, Eylül ayında düzenlenen festivalde, Rusya, Avrupa ve dünyanın dört bir yanından gelen Müslüman sinematografları ve film yapımcılarını bir araya getirerek film boyunca kültürel sohbetler yaratmaya odaklanıyor.

Çok dilli festivalde, 50’den fazla ülke, barış, hoşgörü ve insanlık fikrini destekleyen ve manevi ve ahlaki değerleri ve kültürel gelenekleri yansıtan bir sinema programı ile temsil edilmektedir.

Stenograffia Sokak Sanatı ve Graffiti Festivali, Yekaterinburg

Anouche Yuruten

Kentin sanayi kökenleri ile uyumlu olarak, Temmuz ayında Stenograffia Festivali bir yığın sanat eseriyle Yekaterinburg’da düzenleniyor. Tema, her yıl değişiyor ve daha önce sergilenen sanatçılar, şehri Avrupa – Asya, Mutluluğun İmajı, Küresel Zihin ve Formlar Teorisi gibi temalara sanatsal tepkilerle aydınlatıyor. Hem yerli hem de yabancı sanatçılar yer almaya davet ediliyor.

Temalar yalnızca her yılın başında duyurulurken, Dünya Kupası bu festivali etkileyecek, çünkü organizatörler yarışmanın Yekaterinburg üzerindeki etkisi hakkında bir tartışma olacağından bahsediyorlar.

Beyaz Geceler Festivali, St. Petersburg

MARAVILLOSO

St. Petersburg’un yaz günleri, şehrin enlemi ve gece yarısı güneşi sayesinde az bir karanlık oluşturuyor. Beyaz Geceler Festivali, 26 Mayıs – 23 Temmuz 2018 tarihleri ​​arasında, bu sisli geceyi ve Rusların uzun süredir devam eden takdirlerini, Hermitage ve Mariinsky Tiyatrosu da dahil olmak üzere kültürel kurumlar açarak, bir bale, opera programı ile kutluyor.

Festival, havai fişeklerin gökyüzünü aydınlatan Neva Nehri’ne doğru yanan bir gemiyi gören halka açık bir etkinlik olan Scarlet Sails ile sonuçlanıyor.

Bizon Track Şovu, Rostov na Donu

BİZON

40 bine kadar çıkabilen bir seyirciyle, birçok kişi traktör yarışını izlemeye geliyor ve yarışmacılar Rusya’nın her yerinden Haziran ayında Bizon Track Show’da yer almak için toplanıyor.

Bir itiraz yarışması ve seyirci sporu, traktörler birbirleriyle ve saatlerle yarışmak zorunda kalırken, yangın, su, köpük, kıvrımlar, dönüşler ve çukurlar ile uçsuz bucaksız bir parkur üzerinde müzakere ediyorlar. Parkurlar, yüksek etkili bir gösteri oluşturmak için tasarlanıyor ve katılım sayısı, bahsettiğimiz sayının altına hiç bir şekilde düşmüyor.

Krutushka Etnik Festivali, Kazan

Realnoe Vremya

Krutushka, her Ağustos ayında düzenlenen ve 2009 yılından bu yana dünya çapında kültürlerden gelen çağdaş ve geleneksel etnik müziği bir araya getiren, Kazan yakınlarındaki küçük bir köy olan Krutushka’da gerçekleşen bir folk müzik festivalidir.

Müzik alternatif ve elektroniktir ve bir rock grubu eşliğinde Tibet boğaz şarkıları ile yerel halk koleksiyonları ve Tataristan’a yerel halk grupları arasında değişebilir. Ayrıca müziğin yanı sıra tiyatro, sinema, halk sanatları ve görsel sanatlar ve zanaatların bir programı da var.

Volga Klasikleri (Tremolo Festivali)

Zhiguli Dağları’nın engebeli güzelliği ve arka plandaki devasa Volga nehri ile Haziran ayında yapılan bu klasik müzik festivali kesinlikle katılmanızı önerdiğimiz bir oluşum. Bölgenin ikinci şehrinden, Samara’dan uzak olmayan Tolyatti, Rusya’nın canlı klasik müzik sahnesinin eski topraklarını ve yükselen yıldızlarını bir araya getiriyor.

Gelişmekte olan sanatçılar için performans fırsatları yaratmaya önem veren bu etkinlik, Rusya’nın en iyi senfoni orkestralarından bazılarını görmek istiyorsanız yapılacak festivaldir. Program ayrıca Volga boyunca klasik müzik ve sanat yolculukları içerir.

Shermicii, Rostov na Donu

Alexey Malgavko

Eğer bir kılıcı dövmek istiyorsan (bizdeki Nevruz’da yapılan demir dövme gibi düşünülebilir), işte size kaçırılmayacak fırsat. Şimdilerde Mayıs ayında düzenlenen Rostov bölgesi eyaleti Shermicii’nin devlet sporu, kökleri savaşçılara kadar dayanan, cesur bir geçit töreninde yatan, geleneksel bir Kazak yarışmasıdır.

Yarışmada güreş, kapışma, eskrim, okçuluk, at binme, atlı eskrim ve at okçuluğu yer alıyor. Bu gösterinin tepesinde, geleneksel Kazak silahlarının nasıl kullanılacağı hakkında Kazak şarkıları, geleneksel yiyecekler ve dersler de yer alıyor.

Yılbaşı Tatili – 31 Aralık

steemit

Tüm dünyada olduğu gibi, Ruslar da bu günü coşku ile kutlamaktadır. Ülkenin farklı yerlerinde yapılan bir çok etkinliğe şahit olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ülkede değişen saat farklarıdır. Moskova’da saat 22:00 iken, Krasnoyarsk’ta çoktan 04:00’dır.

Ortodoks Noelleri – 6 -7 Ocak

Pakru

Dinsel ve mezhepsel farklılık nedeni ile Ortodoks insanların noel kutlamaları bu tarihler arasında oluyor. Dışarda farklı kutlamalar gerçekleşirken, genelde aileler evde eğlenmeyi tercih ediyor.

Anavatan Savunucuları – 23 Şubat

Bedroom Furniture

Anavatan Savunucuları Günü, her yıl şubat ayının 23’ünde kutlanmaktadır ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Günün tarihi Kızıl Ordu ve Sovyetler Birliği’ne kadar dayanıyor.

Etkinlik kapsamında Putin, Kremlin Sarayı’nın hemen yanında bulunan Bilinmeyen Asker Mezarı’na çelenk bırakmakta ve bayram niteliği taşıyan gün, akşama kadar bir çok etkinliğe yer verilmektedir. Amaç olarak Kızıl Ordu’nun kuruluşunu kutlamak denilebilir.

Dünya Kadınlar Günü – 8 Mart

Wikimedia

İngiltere ve Polonya dışındaki tüm ülkelerde 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü, kadın nüfus oranın erkeklere nazaran daha fazla olduğu Rusya’da , daha coşkulu kutlanıyor.

Bahar ve İşçi Bayramı – 1 Mayıs

Learn Russian Language

Tüm dünyada işçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs tarihi, Rusya’da aynı zamanda baharın gelişini kutlamak için düzenlenen organizasyonların tarihidir.

Zafer Bayramı – 9 Mayıs

RIBTTES

1. Dünya Savaşı döneminde yaşanan arbede sonunda, Sovyetler Birliği tarafından mağlup edilen Nazi Almanyası hezimete uğramış ve o günden günümüze kadar 9 Mayıs, Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Rusya Günü –  12 Haziran

Newslanc

Adından da anlaşılacağı üzere 12 Haziran, Rusya’nın 1990 yılında kabul edilen yeni anayasası, milli marşı ve bayrağının kutlandığı gündür ve tüm ülke, etkinlikler kapsamında festivallere ve konsere şahit olmaktadır.

Ulusal Birlik – 4 Kasım Günü

Galactic Connection

Moskova’nın 1612’de halkın içindeki gönüllü insanların oluşturduğu ordu tarafından Polonyalılar’dan kurtulmasının anısına Ulusal Birlik Günü’nü kutlanmaktadır. Çeşitli askeri ve şenlik gösterilerine yer verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here