Samara’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Volga bölgesine ve önemli bir ulaşım merkezine açılan kapı olarak, Samara’nın cazibesinin kaynağı eski liman kentinin büyük bir kısmı, çevresi ve tarihi kalıntılarıdır. Gezilip görülmesi gereken sayısız tarihi ve doğa harikası eser mevcuttur ancak birbirlerine nispeten yakın oldukları için liste, gözünüzü korkutmasın.

Rusya’nın altıncı büyük şehri, etkileyici Volga Nehri’ni görmeyi ya da yakındaki Zhiguli Dağları’na çıkmayı düşünüyorsanız, burası sizler için ideal bir yerdir. Bu yüzden şehrin en gözde mekanlarını seçtik ve sizler için hazırladık.

Gezilecek Yerler

Stalin’in Sığınağı

The Wandering Scot

Stalin’in sığınağı olan 12 katlı bir binanın eşdeğeri, hatta onlardan sadece bir tanesidir. Yerden 37 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Birden fazla ve farklı temeller üzerine inşa edilmiş, beş gün boyunca 115’i aşkın kişiyi saklama kapasitesi ile bu sığınak, 1991’e kadar sadece yerel halk tarafından ziyaret edilebilmiştir. SSCB’nin dağılmasından sonra, tüm dünya için ziyarete açılmıştır.

Samara Bölge Sanat Müzesi

Wikipedia

Dönem boyunca Rus sanatçılarının eserlerini kapsamlı bir şekilde sergileyen bu müze, özellikle Volga bölgesinde çalışmaya gelen sanatçılarla tanışmak istiyorsanız, bir kültür şoku için gidilecek yerler listenizde yer alması gereken bir yapıdır.

Samara Plajı

Tatjana Judina

Volga’nın kumlu kıyılarında, Samara şehir plajı ziyaretçilerini ve özellikle yerlilerini, uzun bir soğuk kıştan sonra dışarı çıkaran bir yerdir.

Avrupa’nın en uzun nehrinin kumlu kıyılarında yüzebilir, güneşlenebilir ve rahatlayabilirsiniz. Ancak, ülkemizde 90’lı yıllarda Rus bayanları hakkında çıkan asılsız haberlere konu olan çıplaklık ve “genişlik” burada mevcut değildir.

Chapaev Anıtı

Wikipedia

Bir başka savaş kahramanına adanmış etkileyici bir anıttır. Rus İç Savaşı sırasında Kızıl Ordu Komutanı olan Vasily Chapaev, edebiyat ve propaganda filmi aracılığıyla ölümsüzleştirilmiş ve halkın bir kahramanı olarak kabul edilmiştir. Şehir merkezinde, kime sorsanız göstereceği konumdadır.

Zhiguli Dağları

FotoTerra

Doğaya tamamen kendinizi kaptırmış olmak için, Zhiguli Dağları’nda doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. UNESCO listesindeki bir rezervle çevrili olan dağ silsilesi Volga boyunca uzanmaktadır ve Rusya’nın şehir hayatından uzaklaşmak için yerlilere, siz de öyle düşünüyorsanız herkesin kaçmak için düşündüğü mükemmel bir yerdir.

Modern Sanat Müzesi

Wikipedia

Art Nouveau yani Modern Sanat mimarisine ve iç tasarıma sahip bu müze eski bir ticari villada yer almaktadır. Ana koleksiyon, 20. yüzyılın başlarında Samara elitlik tarzına yönelik bir baş belası olarak kabul görmekteydi. Ayrıca yıl boyunca çağdaş yerel sanatçıları sergiler düzenliyor ve o eski bağnazlık yok olmuş durumdadır.

Volga Nehri – Gözlem Güvertesi

tourprom

Eski bir helikopter pisti olan gözlem güvertesi, Volga’nın en iyi manzaralarından birini sunuyor. Şehir dışına kısa bir yolculuk, Samara’nın tüm güzelliğini görmek için mükemmel bir noktadır. Zhiguli Dağları üzerinden akan nehir yataklarının bulunduğu nokta, burasıdır.

Samara Uzay Müzesi

tourprom

Kendinizi astronomik ilerlemelerde ve Rusya’nın uzay çalışmalarında hissedebileceğiniz bir yer. Buradaki kalıcı sergi uzay ve roket teknolojisi ve modelleri ile doludur.

Samara Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu

Belcanto

Heybetli bir bina olan bu yapı, Rusya’nın en büyük devlet tiyatrolarından biridir. Bale ve opera klasikleri tiyatronun temelidir, aynı zamanda çağdaş yapımlara yönelik çalışmalar yıllarda kendini göstermeye başlamıştır.

Zasyekin Anıtı

Transform

Meydanın çaprazındaki Volga kıyılarına yakın bir konumda bulunan bu anıt, heykelin biçiminde ölümsüzleştirilen “bronz atlı” ve Samara’nın kurucusu Grigory Zasyekin’i göstermektedir. Hiç değilse bir fotoğraf çekebileceğiniz, önemli bir eserdir.

Zhiguli Bira Fabrikası

Wikimedia

1881’den beri Rusya’nın en popüler biralarından bazılarını biraraya getiren Zhiguli Brewery, ziyaretçilerin bardaki ales örneklerini almalarını veya bir şişeyi doğrudan bir fıçıdan doldurabilmelerini sağlıyor.

Iversky Kızları Manastırı

Monasterium

Zhigui Bira Fabrikası’nın yakınında bulunan bu rahibe manastırı 1850 yılına dayanmakta ve 38 Rus Ortodoks kız kardeşine ev sahipliği yapmış bir manastır olarak bilinmektedir. Yıllar boyunca, orada hizmet eden rahibeler tarafından yönetilen bir kız okulu ve yetimhane de olmuştur.

George Victorious Kilisesi

imaginoso

İçinde altın kubbeleri ve iç içe geçmiş detaylı ikonografisi bulunan bu kilise, Barok tasarım ve mimarinin zarif bir örneğidir. Volga’nın yanıbaşında bulunmasının getirdiği inanılmaz bir manzarası vardır.

Peter ve Fevronia Anıtı

Samddn

Aile ve evlilik olgusu, Rus Ortodoks hamisi azizlerine bir övgü olan bu heykel George Victorious Kilisesi yakınındaki parkta bulunmaktadır.

Samara Yürüyüş Alanları

Russo-Travel

Göl kenarındaki bu gezinti yerinde yürüyebilir, günlük yaşamı izlemek için bahçelerde rahatlayabilir veya Volga’nın akışını izleyebilirsiniz.

Anıtlar, kiosklar ve ara sokak çalgıcılarıyla, güneşli bir öğleden sonra için ideal bir yerdir. Ancak, Rusya’nın hava şartları malum, bazen can sıkıcı olabiliyor ve hatta bu yüzden Antalya’yı bir cennet olarak görüyorlar. Bu yüzden rotanızı buraya çevirmeden önce hava durumunu kontrol etmenizde fayda var.

Konstantin Golovkin’in Kır Evi

Velo

İki adet gerçek boyutlardaki fil heykeli, tüccar ve sanatçı Konstantin Golovkin’in eksantrik yazlık evini kuşatmaktadır ve bunlar giriş tarafında bulunmaktadır.

20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve şimdi kullanılmayan mülk, alışılmamış Art Deco dokunuşlarıyla süslenmiş bir tasarıma sahiptir. Gerçekten görülmeye değer özelliklere sahip, nadir yerlerdendir.

Samara Sinagogu

Wikimedia

1908 yılında inşa edilen bu yapı, zamanında Avrupa’nın en büyük sinagoguymuş. Şimdilerde heybetini ele geçirmiş sinagoglar yapılıyor olsa da, eski zarafetini ve mükemmelliğini hala görebiliyorsunuz.

Samara Katedral Camii

Wikipedia

Yerel mimar Rasim Walshin tarafından tasarlanan ve 1990’ların sonunda inşa edilen bu cami, Rusya’nın en büyüklerinden biridir. Ülkemizden giden misafirlerin kesinlikle görmesi gereken yapılardan biridir.

Tolstoy’un Anıtı

Russo Travel

Leo Tolstoy ile karıştırılmaması gereken bu eski rezidans, Rusya’nın Pinokyo’sunun sevilen versiyonu olan Buratino’nun yaratıcısı ve yazarı Aleksey Nikolayevich Tolstoy‘un onuruna inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here