St. Petersburg’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

St Petersburg, Rusya’nın en büyük ve önemli ikinci şehridir. Burada geçireceğiniz iki gün, bu muhteşem şehrin sunduğu şeylerin tadına varmanıza yetecek olsa da, bu 48 saat içerisinde öne çıkan tarihi eser ve doğal güzellikleri göremeyebilirsiniz.

Şehrin tüm güzelliklerini görmek için en az 1 haftalık bir zaman zarfını gözden çıkarmanız gerekecektir. Kompakt bir şehir merkezi, tarihi ve kültürel noktaları ve insan kültürü ile bu şehir, kısa bir zaman içerisinde siz gezerleri büyüleyecek niteliktedir. Bilmeniz gereken her şeyi, rehberimizde bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Peterhof Bahçeleri

Wikimedia

Peterhof Sarayı ve Bahçeleri, St Petersburg’un en etkileyici yerlerinden biridir. Başlangıçta, Kronstadt’ın donanma üssü ile yeni kurulan başkent St Petersburg arasında rahatça yer almayı amaçlayan Çar Büyük Petro tarafından inşa edilmiştir. Bahçeler, karmaşık tasarımlara ve yaratıcı düzenlemelere sahip muhteşem çeşmeler için ünlüdür.

Peterhof’a toplu taşıma araçları ile erişilebilir, ancak bunun Rusça bilmeyenler için sıkıcı ve kafa karıştırıcı olabileceğini unutmamalısınız. Merkeze gidiş-dönüş yolunun en kolay katedilebileceği yol, uygun yerlere Place Embankment’ten çıkan hidrofile binilmesidir. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürecektir

Ermitaj Müzesi

Rusya Vizesi Servisi

Öğleden sonra Devlet Ermitaj Müzesi’ni ziyaret etmek için zaman ayırabilirsiniz. Daha önce bir kış emperyal konutu, şimdilerde sanat galerisi olan müze, 3 milyondan fazla sanat eseri sergiliyor. Onları birkaç saat içinde görmek belki de imkansız bir şey gibi gözükebilir, ancak eserlerin tamamının hikayelerini dinleyebilir ve eski salonlarda ve odalarda dolaşabilirsiniz.

Doğal olarak, Ermitaj çok meşgul ve kuyruklar, açılış saatinden önce şekillenmeye başlıyor – öğleden sonraları ziyaret etmek, kalabalıkları önlüyor ve sanatın tadını çıkarmaya daha fazla yer sağlıyor. Empresyonist Sanat Koleksiyonu’nu ziyaret etmek için, Ermitaj Müzesi’nin hemen yanında bulunan Genelkurmay Binası’na uğrayabilirsiniz.

Aziz Isaac Katedrali

Wikimedia

Anıtsal bir simge yapı ve dünyanın en çarpıcı katedrallerinden biri olan Aziz Isaac Katedrali kesinlikle kaçırılmamalıdır. Burada ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanmak için önce katedralin büyük iç kısmını keşfedebilir ve ardından koloninin tepesine çıkabilirsiniz.

Aziz Isaac Katedrali, St Petersburg’u kuş bakışı görebileceğiniz en iyi yerdir ve şehri her yönüyle izlemek için etrafta yürüyebileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Katedral saat 15: 30’da kapanmasına rağmen, iç bahçesi geç saatlere kadar açıktır ve eğer gerekiyorsa erken bir akşam programına yerleştirilebilir.

Dumskaya Caddesi

Wikimedia

Bu mütevazi ve sessiz sokak, gün içinde şehrin en ünlü ve kalabalık sokağına dönüşüyor. Dumskaya, yavaş yavaş sabahlara kadar devam eden eğlenceli bir merkez haline dönüşmektedir.

Burada barlar gerçekten birbiri ardına sıraya dizilmiş – gecenin ortasında pub’ları gezinmek için mükemmel bir yerdir. O sırada ünlü St Petersburg şatı Boyarsky’yi deneyebilirsiniz. Bu şat votka, nar ve tütün karışımından oluşmaktadır ve buraya gelen herkes daima denemektedir.

Shawarma Levantine et sarması, lezzetli bir sunum ile geceyi geleneksel bir şekilde bitirebileceğiniz, dönere benzeyen bir yiyecektir. Dönerimiz kadar lezzetli olmasa da, kesinlikle denenmesi gereken bir tattır.

Peter ve Paul Katedrali ve Neva Nehri

Wikimedia

İster belirli turistik mekanlara gitmeyi seçin, ister dışarıdan hayranlıkla izleyin, şehri keşfetmek için harika bir yol olan bu çevre, sizleri Peter ve Paul’un kilisesine götürecektir. İşte örnek bir rota: bir zamanlar başkentin tarihi kökenleri hakkında bilgi edinebileceğiniz ve Peter ve Paul Katedrali’ni ziyaret edebileceğiniz ilk binalardan biri olan Peter ve Paul Kalesi’nden başlayabilirsiniz.

Roma İmparatorluğu’nun son dinlenme yeri burasıdır. Bundan sonra, Troitsky Köprüsü üzerinde Neva Nehri’nin diğer tarafına geçebilir ve savaşta hayatını kaybedenler için sonsuz ateşin yakıldığı Mars Tarlası’na doğru yürüyebilirsiniz. Solda, şehrin ünlü perili simgesi olan St Michael Kalesi’ni göreceksiniz. Rusya’nın imparatoru 2. Aleksandr’ın cinayet yerinde inşa edilen, Dökülmüş Kan’daki Kurtarıcı Kilisesi’ni de bu alanda görebilirsiniz.

Nevsky Bulvarı

Wikipedia

Nevsky Bulvarı ve pencere alışverişi (genellikle Amerikan kültüründe bulunan, bir nevi siparişinizi ayakta beklediğiniz dükkanlar için kullanılan tabir) yapabileceğiniz yerler için yukarı ve aşağı gezinmek çok eğlenceli olabilir.

Sokak günün herhangi bir saatinde meşguldür, bu yüzden kalabalığa karışmak ve deneyimin tadını çıkarmak en iyisidir. İster kıyafet, hediyelik eşya, isterse sanat eserleri için olsun, birçok mağaza seçeneği vardır. Nevsky Bulvarı’ndan yürüyerek pek çok tarihi yapıyı geçip Moika ve Fontanka nehirlerini görebilirsiniz.

Rubinshteyna Caddesi

Wikimedia

Rubinshteyna Caddesi, etkileyici sayıda kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır. Buradan seçebileceğiniz 50’den fazla restoran ve bar, farklı ülkelerden gelen lezzetler ve çeşitli müzikler çalmaktadır. Birçok yer, gecenin ilerleyen saatlerinde barlara dönüşen restoranlardır.

Sunabileceği her şeyi görmek için caddede yürüyebilir ve seçiminizi hangi doğrultuda kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Karar veremez iseniz, her barda kısa sürelerle kalabilir ve bir diğerine geçebilirsiniz. St. Petersburg’da bardan bara geçmek, hepsini tek seferde keşfetmek geleneksel bir olaydır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here