Yekaterinburg’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Tarihi bir önemi olan ve modern bir şehir olarak, Rusya’daki Yekaterinburg, keşfedilecek bir manzara şölenine siz gezginleri davet eder niteliktedir. Süslü mimariden saygının ve fandomun nesnel hal almış anıtlarına kadar, şehrin yirmiden fazla seçkin binasını, heykel ve turistik yerlerini keşfedebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Kirillov’un Evi

Wikipedia

Yekaterinburg’dan çok uzak olmayan, Kanara köyünde, Kirillov’un Evi. Peri masalı ve sovyet ikonografisiyle süslü bir şekilde dekore edilen ev, yerel demirci Sergey Kirillov tarafından yüzyıl ortasına inşa edilmiştir.

Klavye Anıtı

Wikipedia

Iset Nehri kıyısında mükemmel bir şekilde oluşturulmuş büyük boyutlu bir klavye bulunur. Bir dilek dilemek için, yerlilerinde zaman zaman yaptığı, klavyeye bir yazı yazıp ‘enter’ tuşuna basabilirsiniz.

Yekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu

GoingRus

Binanın kendisi, barındırdığı performanslar kadar etkileyici. Modern ve klasik bale ve opera yapımlarını lüks barok ihtişamıyla izleyebilirsiniz. Tatilinizde mutlaka zaman ayırmanız gereken gösteriler bulabilirsiniz.

Iset Nehri Barajı

Wikipedia

Şehrin kalbinde, Iset Nehri Barajı veya ‘plotinka’sı, şehri keşfetmek ve gezilerinize ara verip dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Öğleden sonra bakımlı bahçelerde dinlenebilir ya da yaya bulvarı boyunca gezintiye çıkabilirsiniz.

Kara Lale Savaş Anıtı

Wikipedia

Afganistan Savaşı ve Çeçen Savaşı sırasında hayatını kaybeden askerlere saygılarından dolayı yapılan bir anıttır. Bedeni Rusya’ya geri götürmekle hüküm görmüş askeri personelin isimleri, anıtın üzerine yazılmıştır.

Şehir Havuzları

Iset Nehri’nden sadece şehir göletleri, dünyanın bizlere sunduğu güzellikleri seyretmek için harika bir yer. Yaz aylarında giderseniz, gezintiye çıkabilirsiniz ya da kış aylarında patenle havuzların üzerinde kayak yapabilirsiniz.

Ganina Yama Manastırı

Wikimedia

Ganina Yama ve ailesini, Madencilik Çukuru’nda infaz etmelerinden sonra yapılan bu nazik hatırayı görmek isteyebilirsiniz. Şehrin hemen dışında yer alan manastır, yok edilen aileyi anmak için yapılmış ahşap şapeller, heykeller ve fotoğraflar içermektedir.

Kan Kilisesi

games@mail.ru

Bu kilise, Rusya’nın son kraliyet ailesi Romanov ailesinin, Lenin’in emri altındaki Bolşevikler tarafından idam edildiği yerde inşa ediliştir. 2003 yılında tamamlanan, orijinal evin temeli olan Ipatiev Evi, tasarıma dahil edilmiştir.

Vysotsky Panorama Platformu

COFFEE + CLEVELAND

Yekaterinburg’u, Vysotsky Panorama Platform’undan panoramik şekilde seyir edebilir ve şehrin gece görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

Askeri Ekipman Müzesi

Wikipedia

Kentin eteklerinde bulunan bu müzede etkileyici yöresel ve retro askeri araç koleksiyonu var. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ordu botları, uçakları, tankları ve topçu parçaları koleksiyonlarından oluşan bu müzeyi ziyaret etmenizde fayda var.

Boris Yeltsin Başkanlık Merkezi

Wikipedia

Bu geniş kapsamlı komplekste federasyonun ilk başkanı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bir kitabevi, galeri, kütüphane ve müze içeren merkez, Rusya’nın çağdaş politik tarihini yeniden düzenleyen bir bilgi hazinesidir.

Beatles Anıtı

Wikipedia

1960’ların gençlik karşıtı kültürünü yeniden yaşayabilir ve gençlerin Batı pop müziğini dinlemek için aldıkları riskleri bir kez daha akıllarınıza getirebilirsiniz.

Şehrin etrafındaki tuhaf heykellerden biri olan bu anıt, o kadar etkili bir gruba ait ki, Demir Duvarı ile sovyet gençlerinin kalplerine yer etmiş Beatles’ın akıllara ilk gelen kişi olmasını sağlar niteliktedir.

Taş Kesim ve Mücevher Müzesi

mikji

Ural Dağları, Rusya’daki en değerli taşların çıkarıldığı yerlerden biridir. Ham emeraldleri, pırlantaları ve malahiti sanat eserlerine dönüştüren zanaatkarlıklara göz atabilir ve müzenin diğer bölümlerinde sergilenen işlenmiş eserleri inceleyebilirsiniz.

Rastorguyev – Kharitonov Sarayı

Nashural

Urallar’daki en iyi saray evlerinden biridir. 1700’lü yılların sonlarında inşa edilen ve bir zamanlar en zengin tüccarlardan biri olan Lev Rastorguyev’e ev sahipliği yapan bu eski neoklasik arazinin kullanımı şu anda devlet hazinesine dahildir.

Edebi Çeyrek Eserleri

Serg Zastavkin

Ural Dağı’nın zengin kültürel mirasını, bölgenin yazarları ve edebiyatlarına adanmış bir şehir yapısını görebileceğiniz yerlerdir. Enclave, Dmitry Mamina – Sibiryak ve Pavel Bazhov gibi yerel yazarlar hakkında ahşap evler ve müzelerin bir koleksiyonudur.

A.S. Popov Anıtı

Anna_08 Yayın

Radyosu olan Alexander Stepanovich Popov’un çalışmasına katkıda bulunan fizikçiye dair bilgilerin de yazılı olduğu anıttır. 1895’de ilk radyo alıcısı için akredite olan Rusya, radyoyu Marconi’nin değil Popov’un icat ettiğini iddia etmiştir.

Sevastyanov Sitesi

Wikipedia

Muhtemelen şehrin en zengin binası olan mülkün tarihi, 1800’lerin başlarına kadar uzanmaktadır. Şimdilerde, Vladimir Putin ve Dmitry Medvedev için bir başkanlık konutu olarak hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here