Sırbistan Gezilecek Noktalar Nelerdir

Sırbistan ziyaretçilerine renkli şehirleri ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken bir ülkedir. Avrupa’nın gidilecek yerlerinden en uygun olanı Sırbistan Balkanlarda yer alır. Batısında bulunan Hırvatistan’dan daha cazip olan bu bölge herhangi bir gezgininin Balkan turunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bölgenin kalbinde Avrupa’nın bu küçük köşesine sıkışan kültürler ve tarih kümelerine kolay erişim imkanı sağlanır. Sırbistan’ın genç Avrupalı nüfusu barlar, kafeler ve kulüplere adeta akın eder. Ülke Balkanlar’da eşi benzeri bulunmayan bir adrenalin şarabı da üretiyor.

400 yıldan fazla süre Osmanlı egemenliğinde kalmış olan Sırbistan 1878 Berlin Antlaşması ile bağımsızlığını kazandı. Sırbistan Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda kayıp vermiş ve sonuçta Sırp, Hırvat ve Slovenlerden oluşan Yugoslavya Krallığı kurulmuş. İkinci Dünya Savaşı süresince Yugoslavya topraklarında yaşanan acımasız soykırım çok dikkat çekti. Sonrasında Slovenya, Makedonya, Hırvatistan ve Bosna Hersek Yugoslavya Krallığı’ndan ayrıldı. Sırbistan da Karadağ ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adında bir ülke olunca Bosna Savaşı çıktı. Ülkenin adından 2001 yılında Yugoslavya kaldırılıp 2003 yılında ülke adı Sırbistan- Karadağ oldu. 2006 yılında Karadağ’ın bağımsızlığını ilan etmesi ile de Sırbistan bugünkü şeklini alarak yoluna devam etti.

Sırbistan halkı sıcakkanlı, yardımsever ve sevecen insanlardır. Ülkenin renkli gece hayatı, müzeleri, sanat galerileri, güzel mimari eserleri ve doğal güzellikleri görülmesi gereken yerlerdendir. Ülke genel olarak güvenilir ve sakindir. Ancak bazı bölgelerde turistler yoğun olarak bulunur ve buralar daha kalabalıktır. Noel Arifesi Sırbistan’da sosyal yaşamın en yoğun günleridir. Bu zamanlarda canlı müzikler eşliğinde insanlar ülkeyi dolaşır ve restoranlar dolar taşar.

Belgrad Görülecek Yerler

Kalemegdan Kalesi

Matt Zimmerman

Belgrat’ın en dikkat çekici cazibe merkezi Kalemegdan Kalesi’dir. Parkın sınırlarının hemen dışında kalabalık sokakları ile ünlü Belgrad’ın en ilginç yerlerini gizleyen Eski Şehir de görülmeye değer güzelliktedir.

Trg Republike

Jorge Láscar

Trg Republike ve Skadarlija’nın eski bohem mahallesi ilginç yerler arasındadır. Şehirde dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri de dahil olmak üzere görülmeye değer daha birçok turistik cazibe merkezi bulunur.

Ortodoks Katedrali

William Garrett

Şehirde yer alan dini yapılar arasındaki Ortodoks Katedrali, Aziz Marko Kilisesi ve Aziz Sava Kilisesi özellikle Ortodokslar için bir uğrak yeridir. Kiliseler kubbeleri, süslü içyapıları ve ihtişamlı görsellikleri ile şehrin siluetini şekillendiriyor.

Yugoslavya Müzesi

Jorge Láscar

Yugoslavya müzesini ziyaret ederek şehir üzerindeki diğer medeniyetlerin etkisini görebilir şehir tarihi ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Daha fazla Belgrat hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Novi Sad Görülecek Yerler

Novi Sad tarihi kasabası, ünlü plajı ve renkli gece hayatı ile çok uygun fiyatlarla tatil yapabileceğiniz harika bir şehirdir.

Saint George Katedrali

pixabay

Saint George Katedrali ve Slovak Evanjelist Kilisesi birbirine çok yakın inşa edilmiş ve büyüleyici mimarisi ile dikkat çeken şehrin önemli maneviyat dolu yapılarındandır. Siz de bu yapıları görüp hayran kalmak için kesinlikle bölgeye uğrayıp alanda bulunan birçok yapıyı ziyaret etmelisiniz.

Strand Plajı

HJE1967

Tuna Nehri’nin önemli plajlarından olan Strand Plajı dünyanın her yerinden ziyaretçiyi kendine çeken aktivitelere sahne olur. Özellikle çocuklar için oyun alanları, yetişkinler için spor faaliyetleri ile meşhurdur.

Karlofça Kasabası

all-free-photos

Osmanlı için önemli olan Karlofça Kasabası’nı ve Osmanlının bölgedeki izlerini keşfedebilirsiniz. Novi Sad’ın renkli sokaklarında yürüyüp uygun fiyatlara yöresel hediyelik alışverişler yapmak için kente uğramalısınız. Novi Sad hakkında daha fazlası için

Novi Pazar Görülecek Yerler

Novi Pazar Osmanlı etkisinin hala yaşamaya devam ettiği Balkan şehirlerinden biridir. Etkin nüfusu ve insanın sıcaklığı ile ziyaretçilerine sanki Anadolu’da geziyormuş hissi verir. Yöresel pazarlar, dükkanlar ve restoranları ile şehir ziyaretçilerini bekliyor.

İsa Bey Kulesi

Şehrin meydanında yer alan İsa Bey Kulesi adeta şehrin merkezini işaretler.  Altun Alem Camii’nde manevi atmosferi soluyarak Osmanlı dönemi bu nadide eser ve çevresinde harika dakikalar geçirebilirsiniz. Din unsurunun şehir üzerindeki etkisi hiç şüphesiz yadsınamaz. Özellikle ortaçağ dönemine ait kilise ve manastırları ile şehrin silueti şekillenir.

Peter Kilisesi

wikimedia

Özellikle Peter Kilisesi, Djurdjevi Stupovi Manastırı ve Sopocani Manastırı şehir gezinizde kesinlikle vakit ayırmanız gereken dini yapılardandır. Novi Pazar şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here