Slovakya Gezilecek Noktalar Nelerdir

Sınırlarında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve Ukrayna yer alan Slovakya bir Orta Avrupa ülkesidir. Slovakya dağlık olması ile tanınan bir ülke olarak birçok nehre de ev sahipliği yapar. Kuzeyde yüksek dağlar, güneyde alçak araziler, batıda tepeler ve güneyde Tuna havzası ile mükemmel bir konuma sahiptir. Çok fazla etnik grubu bünyesinde barındıran ülkenin başkenti Bratislava şehridir. Ülkenin denize kıyısı yok ama iklimi ılımandır. Ancak bölgeden bölgeye iklim şartları değişkenlik de gösterir. Gittiğiniz şehrin hava durumunu dikkate alarak yola çıkmanızda fayda var. Osmanlı Devleti de dahil olmak üzere birçok devlet ile tarihi geçmişi olan ülkenin etnik çeşitliliği de normal olarak fazladır. Slovakya NATO VE Avrupa Birliği’ne üye olmuş bir devlettir. Doğal ortamın ve vahşi yaşamın hala devam ettiği nadir ülkelerden biri olan Slovakya ziyaretçilerine çok keyifli anlar yaşatır. Doğal güzellikleri, tarihi geçmişi ve kültürel unsurları ile tanınması gereken bir ülke olan Slovakya mimari yapıları ile de dikkat çekicidir. Bağımsızlığını 1993 yılında kazanan ülke genç ve dinamik bir yapıdadır.

Bratislava Görülecek Yerler

Bratislava tarihi geçmişi ile dikkat çeken bir şehir olarak mimari açıdan da zengin binalara sahiptir. Şehirde bulunan yapılar ve doğal ortamlar ziyaretçilere adeta görsel şölen sunar. Tarihi yapıları ziyaret etmek ve çeşitli aktivitelere katılmak için Bratislava mükemmel bir deneyim olacaktır.

Aziz Elizabeth Kilisesi

maxpixel

Şehirde bulunan Aziz Elizabeth Kilisesi Orta Avrupa’da bulunan eşsiz kiliselerden biri olarak dikkat çeker.

UFO Kulesi

pxhere

Şehrin simgelerinden biri olan UFO Kulesi’nin gözlem yerlerinden eşsiz manzarayı izlemeniz mümkündür.

Bratislava Kalesi

phtorxp

Bratislava Kalesi tarihi geçmişi ve içinde bulunan müzesi ile çok sayıda turistin uğrak noktalarından biridir.

Slavin Anıtı

wikimedia

Şehrin her yerinden görülen kalenin hemen arkasındaki tepede bulunan Slavin Anıtı tarihi geçmişi ile etkileyicidir.

Horsky Parkı

Barni1

Temiz hava almak ve dinlenmek için şehirde bulunan Horsky Parkı’nı tercih edebilirsiniz.

Bratislava Hayvanat Bahçesi

jankah116

Çok sayıda ve çeşitte hayvana ev sahipliği yapan Bratislava Hayvanat Bahçesi çocuklar için çok keyifli bir deneyimdir.

Bratislava Park

Bratislavská župa

Bratislava park ve bahçelerin çok olduğu doğal güzellikleri ile ünlü bir şehirdir. Daha fazla Bratislava hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Kosice Görülecek Yerler

Kosice doğa harikası coğrafi unsurları ve merkezi bir konumda yer alan coğrafi konumu ile ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Şehir tarihi yapıları ile ziyaretçilerinin ilgi odağında.

Miklus Hapishanesi Müzesi

wikipedia

Miklus Hapishanesi geçmişteki gördüğü vazifeler ve bugün hapishane hayatına dair sunduğu koleksiyonu ile çok anlamlı bir müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Aziz Elisabeth Katedrali

maxpixel

Şehirde yer alan Aziz Elisabeth Katedrali ve Kosice Devlet Tiyatrosu şehrin tarihi dokularından sadece birkaçını oluşturuyor.

Hrnciarska Caddesi

Govisity

Tüm bu güzel tarihi dokunun içerinde gezerken Hrnciarska Caddesi’ni de dolaşabilir el sanatları adına şehirde ne varsa hepsini bu caddede bulabilirsiniz.

Kosice Botanik Bahçesi

Govisity

Şehirde nefes almak ve kafa dinlemek istiyorsanız Kosice sizin için doğru adrestir. Çünkü Kosice Botanik Bahçesi zengin bitki türleri ve muhteşem atmosferi ile çok rahatlatıcı ve dinlendirici bulunur. Kosice hakkında daha fazlası için bakabilirsiniz

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here