Ljubljana Gezilecek Yerler

Slovenya o kadar küçük bir ülke ki Ljubljana her yere hatta ülkenin en uzak köşelerine bile çok yakındır. Ljubljana’dan sadece birkaç saatlik yolculuklarla birçok muhteşem mekana kolayca ulaşabilirisiniz.  Genç ülkenin canlı başkenti Ljubljana tarih ve kültürle doludur. Yetenekli Sloven mimar Joze Plecnik tarafından tasarlanan kentin sokakları birçok renkli bina ile kaplanmış. Üçlü köprüler eski kenti Ljubljanica Nehri boyunca modern şehre bağlar. Doğal olarak güzel olan Ljubljana kullanılabilir yaya ve bisiklet sistemlerine sahip olması, kent temizliği ve geniş yeşil alanlarının olması sayesinde 2016 yılında Avrupa Yeşil Sermaye Ödülü’nü kazandı. Büyüleyici sokaklarında yıl boyunca ücretsiz olarak sunulan tarihi yürüyüş turları ile Metelkova gibi girift semtlerini keşfedebilirsiniz.  Şehrin tadını çıkarmak için köprülerinden birine hatıra olarak asma aşk kilidi koyabilir veya Orta Pazar boyunca gezebilirsiniz. Eski bir kasaba bölgesi, tepede bir kale, birçok restoran, kafe, kilise ve köprü şehirde sizi bekliyor. Ljubljana’nın pitoresk caddeleri, ünlü yapımcı Joze Plecnik tarafından tasarlanan anahtar mimarinin çoğuyla tarihi binalar ve kültürel sıcak noktalarla doludur. Tüm bunlarla birlikte büyüleyici şehir ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Eski Kent

Eski Kent çok güzel sarma caddeleri, mağazaları ve restoranları ile muhteşem bir atmosfere sahiptir. Ljubljana’nın geçmişi Roma zamanlarına dayansa da modern şehir daha çok Avusturya veya Çek şehirlerini hatırlatıyor. Birkaç saat içinde tüm alanı kolayca yürüyebilirsiniz. Şehir sanki Slovenya’nın en büyük şehri, başkenti değil de küçük bir kasaba havasına sahiptir. Eski şehirdeki Ljubljana’nın başlıca simge yapıları Dragon Köprüsü ve Üçlü Köprü’dür. Ayrıca kalenin yer aldığı tepeye giden yolda 18. yüzyıl Saint Nicolas Katedrali’ni de kesinlikle görmeyi ihmal etmeyin.

Kale

Ljubljana Kalesi şehir merkezinin hemen yanındaki tepede bulunur. Ulaşım için aşağıdan yukarı bir füniküler hattı alanda hizmet veriyor. Kullanmak istemezseniz ise yukarı yürümek sadece 10 dakika sürecektir. Yalnız kale bir şekilde hayal kırıklığı yaratıyor. Avlu kısmına girmek serbesttir ancak eski şehrin tüm manzarasını görmek için bir görüntüleme kulesine tırmanmak gerekir. Bunun ücreti ise yaklaşık 5 Euro’dur. Tarih meraklıları için kale kesinlikle görülmesi gereken noktalar arasında olup alandan eski şehrin muhteşem manzarasını da izleyerek harika bir gün geçirebilirisiniz. Kalede sunulan tur hizmeti ziyaretçileri zamanda Ljubljana’nın tarihindeki en önemli beş tarihi döneme kadar götürürken cesur ziyaretçiler kalenin zindanına inebilir ve binanın tarihinin karanlık tarafını keşfedebilir.

Modern Ljubljana

Triple Köprüsü’nün karşı tarafında Ljubljana’nın modern kısmını göreceksiniz. Alanda Art nouveau mimarisinin Kooperatif İş Bankası gibi güzel örneklerini görebilirisiniz.  Sokağın diğer tarafında ise Annunciation’in 17. yüzyıldan kalma etkileyici Kızıl Fransisken Kilisesi de bu modern yapılarla iç içe yaşamaktadır. Sloven tarzı yüksek gökdelenlerden olan Neboticnik’te yer alan güzel bir kafeden modern şehri ve eski şehri bir arada izleyebilirsiniz.  Eski şehirden daha uzakta komünist dönem mimarisini de görebilirsiniz. İki ikiz kulesi olan Cumhuriyet Meydanı, Ljubljana Parlamento Binası, Opera binası ve ABD Büyükelçiliği gibi daha birçok güzel eser alanda sizleri bekliyor.

Ejderha Köprüsü

1901 yılında inşa edilen Ejder Köprüsü efsaneye göre eski Yunan mitolojik kahramanı Jason’ın bir ejderhayı öldürerek Ljubljana şehrini kurduğuna ithafen yapılmış. Aynı meşhur ejderhanın şimdi köprünün dört tarafında tasvir edildiğini göreceksiniz.  Köprüyü süsleyen bu bakır heykeller ziyaretçilerin dikkatinden kaçmıyor. İkinci efsaneye göre ise köprü adının verildiği bu dört ejderhanın bir bakire geçtiğinde kuyruklarını salladığını iddia ediyor. Köprünün güzel yapısı ve onunla ilişkili efsaneleri ile şehrin en önemli mekanlarından biri haline gelmiş olup her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Preseren Anıtı

Preseren Anıtı Slovenya ulusal marşı yazarı ünlü Romantik Slovence şairi Dr. France Preseren’i yaşatıyor. Preseren Meydanı’nda yer alan şairin heykeli sevgilisi Julia Primic’e bakar. 3.35 metre uzunluğundaki heykele bir kaya üzerine oturan ve elinde defne çelengi tutan bir heykel eşlik ediyor. Maks Fabiani ve Ivan Zajc tarafından tasarlanan anıt 1905 yılında açıldı. Şehrin merkezi konumunda yer alan bu yapıtlar görülmeye değer birer sanat eseri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Üçlü Köprü

Ljubljana Üçlü Köprüsü’nü oluşturan üç ana köprü 1842’de inşa edilmiş olup Archdukke Franz Karl’a adanmış hareketsiz kısımdan oluşur. Diğer iki küçük köprü Joze Plecnik tarafından 1932’de eklenmiş. Plecnik ana köprüden gelen metal parmaklıkları kaldırdı. Üç köprüyü muazzam taş tırabzanı ve lambalarla süsledi. Tasarım bundan sonra Üçlü Köprü olarak anılmaya başladı. Eserler Ljubljana’nın eski ortaçağ bölgesi ile şehir merkezinin yeni kısmı arasındaki ana bağlantı köprüsü olarak hala kullanılmaya devam ediyor.

Robba Çeşmesi

Eski Şehir merkezinin Mestni Meydanı’nda güzel Robba Çeşmesi yer alıyor. Yapı Üç Karniyar Irmak Çeşmesi olarak da bilinir. İtalyan heykeltıraş Francesco Robba tarafından 1751’de inşa edilmiş. Çeşme içerisinde ki Üç Karniol Nehri ibaresi Ljubljanica, Sava ve Krka tanrı heykellerini temsil eder. Mermer ve kireç taşından yapılmış orijinal çeşme oluşabilecek tahribatın önüne geçmek için Ulusal Galeri’ye taşındı. Şimdi bu meydanda Barok çeşmenin bir kopyası sergileniyor.

Krizanke

Benzersiz bir müzik ve tiyatro mekanı olan Kizanke rahipler ve seminerler için manastırda tasarlanmış bir alandır. 1952’de Joze Plecnik eski manastırı Ljubljana Festivali etkinlikleri için kullanılacak bir siteye dönüştürüldü. Plecniks’in yenilenmesi tamamlandığında Krizanke sadece küçük konserler için uygundu. Plecnik’in ölümünden sonra manastır bahçeleri de bu alana katılarak daha büyük bir açık hava alanı alana eklendi. Krizanke’nin mimarisi ve mükemmel akustiği onu Slovenya’nın en popüler müzik ve tiyatro mekanlarından biri haline getiriyor. Hala kullanılan yapı şehirde ziyaretçilerin ilgi odağı konumundadır.

Saint Nicholas Katedrali

Saint Nicholas Katedrali, mimar Andrea Pozzo’nun tasarımlarından hareketle 1706 yılında inşa edilmiştir. Barok üslup kilisenin dış cephesi ile birlikte fresklerin, heykellerin ve tabloların görüldüğü iç mekanlarda da görülebiliyor. Katedralin bronz heykelli kapıları Slovenya’da Hıristiyanlığın 1.250. yıldönümünü anmak üzere 1966’da yapıya eklenmiş. Yapı tüm detayları ve manevi atmosferi ile çok etkileyici bir dini mimari olarak cazibe merkezidir.

Merkez Pazar

Joze Plecnik tarafından tasarlanan Merkez Pazar Ljubljana’nın en hareketli bölgelerinden biridir. Yapı 1939 yılında inşa edildi. Mimar yapıyı planlarken üç ana pazar alanını öngörmüş. Yapının kapalı kısmı peynir, kabak yağı, ekmek vb. gibi geleneksel ürünlerle birlikte kasap ve satıcılara ev sahipliği yapmaktadır. İkinci bölüm taze meyve, sebze ve çiçeklerle dolup taşan geniş bir açık alanken üçüncü bölüm doğrudan Ljubljanica nehri kıyısında bulunan balık pazarı olarak tasarlanmıştır. Şehirle ilgili alışveriş adına ne aklınıza gelirse bu pazardan bulabilirsiniz. Her şeyden önce yöresel birçok ürün konusunda pazarda kolayca ulaşabileceğiniz şekilde düşünülmüş. Pazarda doyasıya alışveriş yapabilir hediyelik eşyalar da dahil birçok ürüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Ulusal Üniversite Kütüphanesi

Ulusal Üniversite Kütüphanesi 1774 yılında kurulmuştur. Birkaç bina değiştirdikten sonra1941 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Ulusal Üniversite Kütüphanesi’nin amacı Slovenya’nın yazılı mirasını toplamak ve korumaktır. Bu amaçla yaklaşık üç milyona yakın eserden oluşan büyük bir koleksiyona sahiptir. Slovenya binaları içerinde ayrı bir yere sahip olan yapı Joze Plecnik’in yarattığı başka bir anıttır. Yapı Joze Plecnik’in en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Belediye Binası

Ljubljana belediye binası olarak kullanılan bu güzel yapı ve saat kulesi 1484 yılında inşa edilmiştir. Belediye binası daha sonra 18. yüzyılda yenilenmiştir. Yapı şimdi Ljubljana’daki Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yapının Gotik avlusu, fuar alanları ve halka açık odaları ziyaretçiler için bir cazibe merkezidir.

Franciscan Anıtı Kilisesi

Kırmızı ön cepheye sahip olan Annunciation’in Franciscan Kilisesi Preseren Meydanı’ndaki en çarpıcı yerlerden biridir. Kilise 17. yüzyılda inşa edilmiş ancak görünüşü daha sonra 1895 yılında Ljubljana depremi nedeniyle değiştirilmiş. Binanın dış cephesi biraz yenilenmiş ve Sloven ressam Matej Sternen kilisenin içinde yeni freskleri boyamayla yetkilendirilmiştir. Güzelliğine ek olarak birçok yabancı dilde düzenlenen günlük ayinlerin kiliseyi turistler arasında popüler hale getirdiği görülüyor.

Parlamento Binası

1954-1959 yılları arasında inşa edilen Slovenya parlamento binası Millet Meclisi ve Ulusal Meclis’i barındıran modern bir saray olarak tasarlanmış. Vinko Glanz tarafından tasarlanan binanın önemli dış cephesi çalışanların bir alegorisini taşıyan iki katlı bir ana portal şeklinde inşa edilmiş. Bina içi seçkin Sloven sanatçıların eserleri ile süslüdür. Aralarında Slavko Pengov’un giriş salonundaki Sloven tarihini tasvir eden büyük resmi en iyi bilinen eserler arasındadır. Yapı ülkeyi daha yakından tanıma imkanı sunması ve estetik yapısı ile ziyaretçilerin ilgi odağı konumundadır.

Plecnik Evi

Plecnik Evi Slovenya’nın en ünlü mimarı olan Joze Plecnik’e ithaf edilen bir müzedir. Müze Plecnik’in yurtdışında ikamet ettikten sonra Ljubljana’ya döndüğünde yaşadığı mülkte bulunuyor. İki bitişik ev, bahçe ve bir atölyeden oluşuyor. Ziyaretçiler bir zamanlar mimarın sahibi olduğu orijinal mobilyalar, kıyafetler, kitaplar ve çizim araçlarıyla süslenmiş odalarda dolaşabilirler. Sergide Plecnik’in orijinal eskizleri de gösteriliyor. Ziyaretçiler müzede mimarın en ünlü yapılarından bazılarının planlarını ve ayrıca gerçekleşmeyen projelerini hayranlıkla izleyebilirler.

Ljubljana Hayvanat Bahçesi

Ljubljana Hayvanat Bahçesi Roznik Tepesi’nin güney yamacında yer almaktadır. Alan 119’dan fazla farklı hayvan türü ile 500’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. Hayvanat bahçesinin Ljubljana’nın eteklerinde yer alan ormanlık ve çayırlar içerisindeki konumu bütün bir yıl boyunca bahçeyi popüler bir cazibe merkezi haline getiriyor. Ziyaretçiler alanda beslenme zamanı, en sevdikleri hayvanı karşılama veya gün içinde bir hayvan bakıcısı olma gibi özel etkinliklerde bulunabilirler. En etkileyici etkinliklerden biri de hiç şüphesiz bahçenin ziyaretçilerine gece kalma imkanı tanımasıdır. Böylece hayvan severler burada uzun bir günü hayvanlarla birlikte geçirme imkanına sahip olurlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here