Slovenya Gezilecek Noktalar Nelerdir

Barok mimari tarzı yapıların hakim olduğu Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken müreffeh ve davetkar olan Slovenya sizi karşılar. Ülkede yaz boyunca yürüyüş yapan ve bisiklet süren insanları görürsünüz. Kışın ise Slovenya’da kayak yapmak için mükemmel fırsatlar yakalarsınız. Mimarisi gelişmiş, kültürlü şehirleri olan ve gür çam ormanlık alanlara sahip ülke büyüleyici birçok güzelliğe sahiptir. Ülke Yugoslav Cumhuriyeti’nin dağınık biçimde parçalanması sırasında diğer ülkeleri rahatsız eden çekişmelerden kaçınmaya çalışmış.

Slovenya’da birçok yer UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Aynı zamanda birçok alanda listeye alınma adayıdır. Skocjan Mağaraları 1986 yılından itibaren UNESCO listesinde yer alır. Din, kültür ve tarihi alanların çok yer aldığı ülkede doğal alanlar da korunmaya çalışılmış. Kaleler, açık hava müzeleri, mağaralar ve türbeler ülkenin turistik cazibe merkezi haline gelmesini sağlamıştır.

Bled Görülecek Yerler

Bled muhteşem doğası, masalsı yapıları ve mistik dünyası ile Orta Avrupa’nın bu saklı cenneti ziyaretçilerine yaz ve kış farketmeksizin yılın her ayı farklı güzellikler yaşatıyor.

Bled Gölü

lino9999

Şehrin etrafında yer aldığı Bled Gölü berraklığı ve içerisinde yapılan su sporları ile binlerce sporseveri bir araya getiriyor. Kış aylarında donması ile dev bir buz pistine dönüşen alan paten yapmak için sporseverler tarafından kullanılıyor. Gölün ortasındaki ada ise kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardandır.

Osojnica

wikimedia

Şehrin manzarasının keyfi hem buradan hem de hiç şüphesiz Osojnica’dan çıkacaktır. Osojnica’ya tırmanmak biraz zaman alsa da Alp ormanları arasındaki manzarayı ve atmosferi kesinlikle kaçırmamalısınız. Daha fazla Bled hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Ljubljana Görülecek Yerler

Ljubljana zengin tarihi ve kültürü ile canlı bir başkenttir. Ljubljana’nın şaşırtıcı mimari öğeleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları sizi uzun yürüyüşlere çıkaracaktır. Eski Şehir Merkezinde yer alan birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Ljubljana Kalesi

hyungname

Kale, Eski Kent ve Üçlü Köprü şehrin başlıca alanları olup şehir için önemli yapıların toplandığı alanların etrafında yer alır. Kaleye on dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilir, izleme terasından şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Saint Nicholas Katedrali

MichaelDBeckwith

Kale ile birlikte şehrin dini yapılarından olan Franciscan Anıtı Kilisesi ve Saint Nicholas Katedrali size sanat ve tarih konusunda çok şey söyleyecektir. Şehrin bir nevi mimarı olan Joze Plecnik’in eserlerini ve müzesini gezerken mimar hakkında daha derin düşüncelere dalacaksınız.

Üçlü Köprü

wikimedia

Şehirde ünlü mimarın yaptığı Üçlü Köprü, Krizanke ve Ulusal Üniversite Kütüphanesi şehrin önemli cazibe merkezleri olarak bugün ziyaretçilerini bekliyor. Ljubljana hakkında daha fazlası için

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here