Slovenya Hakkında Önemli Bilgiler

 • Ülke nüfusunun % 97’lik kısmı İkinci Dünya Savaşı’ndan önce kendini Katolik, kalan kısım ise diğer inançlara inananlar şeklinde tanımlamış. 2010 yılında yapılan çalışmalara göre nüfusun % 32’si bir tanrı olduğuna inanırken % 36’sı bir çeşit ruhun varlığına inanıyor ve % 26’lık kısım bir ruhun veya gücün olduğuna inanmıyor. Ülkede birinci din Katolik Hristiyanlar, ikinci en yaygın din İslam ve üçüncü sırada da Ortodoks Hristiyanlık yer alıyor.
 • Ülkenin resmi dili Slovencenin yanı sıra İtalyanca ve Macarca da konuşulan diğer diller arasındadır. Hırvatça, Almanca ve Sırpça az da olsa konuşulan diller arasında yer alır. Özellikle de genç nüfusun İngilizce konuştuğu dikkat çeker.
 • Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinden vize istenir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport taşıyanlar Slovenya seyahatinde vizeden muaf tutulur. AB üyesi olan ülkede AB üyesi ülkenin vatandaşları 90 güne kadar ülkede vizesiz kalabilir. Ancak Türkiye Ab üyesi olmadığı için Slovenya seyahatinizde Slovenya Büyükelçiliğinden vize almanız şarttır. Aklınıza takılan her türlü soru ve sorun için Slovenya Büyükelçiliğine aşağıdaki adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Slovenya Büyükelçiliği Adres: Kırlangıç Sok. No:36 Gazi Osman Paşa/ ANKARA
 • Slovenya resmi para birimi olarak Euro kullanılır. 2007 yılından itibaren Euro ülkede resmi olarak para birimine dönüştürülmüş. Slovenya Slav ülkeleri arasında en zengin ülke olarak kabul edilir.
 • Slovenya’ya yapacağınız seyahat öncesinde seyahat sigortası yaptırmanız yaşayacağınız sorunlarda size çok yardımcı olacaktır. Hastalık, kaza veya hırsızlık durumlarında sigortanızın olması çok önemlidir. Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası seyahatinizden önce istenmeyen durumlarda zararlarınızı karşılaması için almanız gereken bir önlemdir.
 • Çoğu dükkan Pazartesiden Cumaya kadar sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında açıktır. Cumartesi ve Pazar günleri de çoğu mekan farklı saatlerde açılır ve kapanır. Müze saatleri değişir ancak çoğu pazar günleri kapalıdır. Ayrıca ülkenin resmi tatil günlerinde de birçok yerin kapalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Slovenya Hakkında Uyarılar ve Öneriler

 • Günlük bütçeniz ortalama 45 € civarında olmalıdır. Pivo yani bira için 2.50 € ödemeniz gerekir. Otel masrafları da seçtiğiniz lükse göre değişkenlik gösterir. Otelde konaklamak için 60 ile 80 € civarında ödeme yaparsınız. Otobüs ve tren ücretleri de çok pahalı değildir. Araç küralamayı düşünürseniz her bütçeye uygun teklifler bulunur.
 • Suç ve kişisel güvenlik konusunda ülkenin kötü bir geçmişi yoktur. Olumsuz bir durum yaşandığında polis genellikle kolay bir şekilde bulunur ve muhtemelen İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz.
 • Sağlığınız için seyahat öncesi sigorta yaptırmanız ve haklarınızı bilmeniz daha iyi olur.ülkede bulunan eczaneler genellikle sabah 07: 00 akşam 17: 00 şeklinde çalışır. Eczaneler cumartesi günleri de sabahtan öğleye kadar çalışır. Ayrıntılar her eczanenin penceresinde asılı olur.
 • Turizm danışma ve bilgi konusunda çoğu kasaba ve tatil beldesi çoğunlukla konaklama yerini ayarlayabilecek yararlı bir turizm bilgi bürosuna sahiptir. Neredeyse her yerde çok yüksek bir İngilizce standardı konuşulmakta olup turizm konusunda aklınıza takılan her soruya cevap bulabileceğiniz samimi insanlar bu merkezlerde sizi karşılayacaktır.
 • Ülkede internet Wi-Fi erişimi yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok turistik bilgi bürosu ve pansiyonunda ücretsiz internet kullanma imkanına da sahip olabilirsiniz. Ülkenin birçok kafe ve restoranı da misafirlerine internet erişimini ücretsiz olarak sunmaktadır.
 • Ülkede Postane hizmeti Pazartesiden Cumaya 08:00-18:00 arası ve Cumartesi 08:00-12:00 saatleri arasında açıktır. Postane pullarını gazete bayilerinden de satın alabilirsiniz.
 • Bankalar genel olarak Pazartesiden Cumaya 09:00-13:30 Cumartesi ise 8.30-11.00 saatleri arasında açıktır. Turizm bürolarında, postanelerde, seyahat acentelerinde ve döviz bürolarında para da değiştirebilirsiniz. Çoğu otel, restoran ve mağazada birçok kredi kartı geçerli iken ülkede ATM’leri her yerde rahatça bulabilirsiniz.
 • Telefonlar posta ofisleri ve büfelerden temin edilebilen kartları ile çalışır. Büyük marketler veya gazete bayisinden bir SIM kart satın almanız daha uygun görüşmeler yapmanızı sağlar. Bunlar genellikle 5 € başlangıç kredisi dahil 7 € civarındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here