Slovenya’ya Ne Zaman Gitmeli

Çoğu ziyaretçi seyahatinde yaz boyunca havanın sıcaklığını fırsata çevirir. Ülkede tüm turistik mekanların açık olduğu ve ülkenin sayısız festivalinin tam anlamıyla başladığı yaz mevsimini ziyaretçiler daha çok tercih eder. Yaz aylarının dışında ilkbahar ve sonbahar dönemleri doğanın sunduğu renklerin en belirgin olduğu zamanlardır. Sakin bir tatil isteyenler ve doğanın eşsiz renklerini fotoğraflamayı düşünenler için bahar mevsimi de çok uygundur. Slovenya’nın iklimi farklı özellikleri bünyesinde barındırır. Kuzeybatıda genellikle yoğun yağışlı ve karlı, çok soğuk kışlar ve zaman zaman kısa, şiddetli fırtınalar ile ılımlı sıcak yazlarla karakterize edilen dağlık bir iklim hakimdir. Ancak Aralık ve Mart ayları arasında kayak yapmanın yanı sıra Nisan ve Eylül ayları arasında tırmanma, doğa yürüyüşü ve macera sporlarına kadar geniş bir yelpazede geziler düzenlenir. Ülkenin dağlık bölgelerine yapılacak ziyaret yılın her hangi bir zamanında yapılabilir. Primorska bölgesi genellikle Akdeniz ikliminin özelliklerine sahiptir. Ülkenin geri kalanı özellikle güneyde ve doğudaki yerler sıcak ve kuru yazları ile dikkat çeker.

Sırbistan Festivaller ve Resmi Tatiller

Ülkenin resmi tatilleri arasında 1 Ocak Yılbaşı, 8 Şubat Slovenya Kültür Günü, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 25 Haziran Slovenya Milli Günü, 15 Ağustos Meryem Ana Günü, 1 Kasım Ölüleri Anma Günü, 26 Aralık Bağımsızlık Günü başlıcaları olarak sayılabilir.

Slovenya festival severler için harika bir yerdir. Her yıl ülkenin dört bir yanındaki şehirler ve kasabalar heyecan verici, eşsiz, yerel ve uluslararası festivallere ev sahipliği yapar.tiyatro, sinema, müzik, folklor, çağdaş sanat ve daha birçok konuda etkinlikler düzenlenir.

Grossmann Fantastik Film ve Şarap Festivali Slovenya’nın en büyük festivallerinden biridir. Temmuz ayının son haftasında Ljutomer kasabasında gerçekleşiyor. Bu film festivalinde daha çok medyada sıklıkla unutulan korku ve fantezi filmleri üzerinde duruluyor. Festival 2005 yılında başlatımış ve Sloven sinematografisinin öncülerinden Dr. Karol Grossmann’ın adını almıştır. Ljutomer ve civarı kaliteli şarapları ile iyi bilinir ve bu nedenle festivale de şarap ekleme kararı alınmış. Festivalde şarap tadımı, atölye çalışmaları, konserler ve geleneksel zombi yürüyüşü yapılan etkinlikler arasındadır.

Ana Desetnica Uluslararası Sokak Tiyatro Festivali

Yaz başında her yıl Ana Desetnica Uluslararası Sokak Tiyatro Festivali Ljubljana sokaklarında gerçekleşir. 1998’de festivalin başlangıcından bu yana ziyaretçiler, sihirbazlar, dansçılar ve tiyatro gruplarının performansları sergilenir. Festival çocuk şovlarına, dans gösterilerine, küçük ve büyük ölçekli yapımlara ve yetişkinlere uygun kışkırtıcı şovlara ev sahipliği yapıyor. Festival yıllar geçtikçe büyümüş ve kısa bir süre önce Slovenya’daki diğer şehir ve kasaba ile işbirliği yapmaya başlamıştır. Ana Desetnica Festivali gösterileri artık on kentte daha gerçekleşiyor.

Ljubljana Festivali

Ljubljana Festivali Slovenya’nın başkentindeki ana yaz festivalidir. Haziran ve Eylül ayları arasında olan festivalin programı kalitelidir ve önde gelen Sloven ile uluslararası sanatçılar katılır. Festival müzik, tiyatro ve dans gösterileri içerir. Festival etkinlikleri Ljubljana’daki en ünlü mekanlarda gerçekleşir. Ljubljana Festivali’nin kökeni 1952’ye kadar uzanır. Festival Ljubljana’nın Turist Haftası’nın bir parçasıydı ama bugünkü şeklini 2004 yılında kazandı.

Uluslararası Çağdaş Sanatlar Festivali

Her yıl düzenlenen festival ilk olarak 1995 yılında Ljubljana’da gerçekleşti. Birincil amacı kadınların sanata katılımı olan festival Ekim ayında 10 gün sürer. Slovenya ve yurtdışından sanatçılar ile akademisyenler tarafından gösteri, sergi, tartışma ve atölye çalışmaları düzenleniyor. Festivalin doğası disiplinler arası bir konudur ve her yıl performanslar, ortak bir sanatsal, kültürel veya sosyo-politik konuyla ilişkilendirilir.

Ulusal Kostümler ve Giyim Mirası Festivali Günleri

Her yıl otuz binden fazla ziyaretçinin katıldığı National Costumes and Clothing Heritage Festivali Slovenya’nın en büyük etnolojik festivalidir. Her Eylül ayında 40 yılı aşkın bir süredir bu festival düzenlenir. Festival tarihi giyim eşyaları ve eserlerden oluşan sergileri, el yapımı sanat ve zanaat fuarı, konser ve çocuklar için programlar şeklinde devam eder. Festivalin zirvesi olan ulusal kostümlerin geçit töreninde ziyaretçiler kostümlere hayran kalır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here