Chiang Mai Gezilecek Yerler

Chiang Mai esas olarak Tayland’ın ikinci büyük kentidir. Bir zamanlar Lanna Krallığı’nın başkenti olan Chiang Mai bugünlerde sırt çantalı gezginler ve her türlü turist için önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Kuzey Tayland’ın tam kalbinde yer alan Chiang Mai büyük bir şehir olmasına rağmen hala bozulmamış ve doğal hayatını koruyabilen nadir yerlerden biridir. Bu nedenle Chiang Mai Taylandlılar tarafından Kuzey Gülü olarak adlandırılır. Tayland’ın manevi sermayesi olarak da kabul edilen Chiang Mai başka yerlerde bulamayacağınız bazı deneyim ve etkinliklerin kapısını açar.  Çoğu zaman çevre bölgeleri keşfetmek için bir üs olarak kullanılmış olsa da burada antik tapınakları gezebilir, vahşi filleri keşfedebilir, yerel yemekleri tadabilir, hareketli gece hayatına katılabilir ve gece pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz.

Wat Prathat Tapınağı

Doi Suthep Dağı’nda bulunan tapınak saygıdeğer oturan Buda heykelini içerir ve şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Dağa zorlu bir yürüyüşle çıkabilir, bir motosiklet kiralayabilir veya songthaew olarak bilinen kırmızı taksileri kullanabilirsiniz. Yol kısa sürecektir, bütün gezinizi iki saate sığdırabilirsiniz. Tapınağa giden merdivenin tabanında hediyelik eşya satan satıcılar, antikacılar ve fast-food büfeleri bulacaksınız. Merdiven dik olduğu için tırmanırken zorlanabilirsiniz ancak buna değecektir. İki şeytan biçimli heykel tapınağın girişinde bulunur. Galeri Buda heykelleri ile süslenmiştir. Tapınakta Buda’nın birçok temsili, ayrıntılı ejder heykelleri ve fil oymaları bulunur. Tesiste küçük bir de müze bulunmaktadır. Eğer şort giymişseniz içeri girmek için bacaklarınızı örtecek sarong benzeri bir kumaş giymeniz beklenir. Tayland’da herhangi bir tapınağa girmeden önce omuzlarınızı ve bacaklarınızı -en azından dize kadar- örtmeniz gerekir.

Doi Pui Köyü

Bu küçük köy kuşkusuz otantik olmaktan çok turizm odaklıdır. Yine de geleneksel bir dağ kabilesi evini görmek ve geçmişte Tay dağlarına yerleşmiş etnik grupların tarihini merak ederseniz ziyaret edebilirsiniz. Burada turistler fotoğraf çekimi için etnik kıyafetler giyerler. El dokuması tekstiller, el yapımı takılar köyün gelir kaynaklarındandır. Köyde çeşitli bitki çeşitlerine sahip geniş bir bahçe var ve buradan köyün manzarası oldukça güzeldir. Aşağıdaki yeşil alana bakan küçük lokantalardan birinde öğle yemeği olarak Chiang Mai’nin en ünlü yemeği olan khao soi yiyebilirsiniz.

Doi Inthanon Ulusal Parkı

Tayland’ın en yüksek noktası ve onu çevreleyen bir ulusal parkın bulunduğu Doi Inthanon’da doğa yürüyüşü yapabilir veya dağa çıkabilirsiniz. Kral Adulyadej ve Kraliçe Sirikit’in onuruna inşa edilen yapıların yanı sıra çeşitli şelaleler ve bir dağ köyü de turistlerin ilgisini çekmektedir. Yürüyerek parkın bir ucundan diğerine geçemeyeceğiniz için ya bir şoförlü araç ya da motosiklet kiralamanız gerekecektir. Giriş ücreti yetişkinler için 6 dolar, çocuklar için 3 dolardır.

Chiang Mai Kapısı Pazarı

Chiang Mai’de en iyi sokak yemeklerini bulabileceğiniz pazarda her gece satıcılar kapı önünde tezgahlarını kurarak pad kra pow isimli baharatlı et ve fesleğenden yapılan sokak yemeğinden hindistan cevizi sularıyla süslenmiş taze mangolu prinç tatlısına kadar birçok yerel yemek satarlar. Pazar haftanın yedi günü açık ancak cumartesi ve pazar akşamları daha az tezgah açıldığından haftaiçi gündüz gitmek en iyisidir.

Pazar Günü Yürüyüşü Caddesi

Cadde yemek ve alışveriş amaçlı kullanılır ancak akşamları çok kalabalıklaştığından erken saatlerde gidilmesi tavsiye edilir. Ana caddede el tasarımı lambalar, bebek eşyaları, sabun, mücevherat, yılbaşı süsleri satan satıcılar bulunur. Kapının arkasındaki yolda ise her türlü hediyelik eşyanın satıldığı Rachadamnoen Yolu bulunur. Yolun sonunda kızarmış muz ve köfte satan tezgahlarla doludur.

Gece Pazarı

Eğer pazarlık yapmayı iyi biliyorsanız Gece Pazarı alışveriş için mükemmel bir seçimdir. Birçok turisti cezbeden pazarda etnik kıyafetlerden eşarp oymalara ve ev eşyalarına kadar pek çok şey satılıyor. Alışveriş bittikten sonra bir Muay Thai Boks maçı izleyebilirsiniz. Bu boks maçları yerel kültürün önemli bir parçasıdır ve giriş ücreti 7-10 dolar arasında değişir.

Asya Belgesel Müzesi

Asya’nın belgesel müzesi Asya’daki siyasi durumlarla ilgili düzenli belgesel ve Asya filmleri gösterimleri içeren bir galeridir. Halka açık bir kütüphaneye sahiptir ve devamlı bir fotoğraf sergisi yer alır. Tayland’ın tarihi ve siyasi özellikleriyle bölgenin geri kalanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için mükemmel bir yerdir.

Doğal Fil Parkı

Birçoğu hayvanlara kötü muamele ve aşırı çalıştırmakla eleştirilen parklardan sıyrılan Doğal Fil Parkı ziyaretçilerine gönüllü olarak fil bakımında çalışma imkanı sunar. Gönüllüler filleri besler, nehirde banyo yaptırır. Bu parka gelen filler artık işçi değildirler ve saygılı muamele görürler. Burada geçireceğiniz bir gün manevi olarak size katkı sağlayabilir. Gönüllüler kendi ulaşım ve yemek maliyetlerini kendileri karşılar. Gönüllü kontenjanı erkenden dolduğu için önden rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Giriş yetişkinler için 75 dolar, çocuklar için 35 dolardır.

Kaplan Krallığı

Kaplanlar fillerden sonra Chiang Mai’deki ikinci popüler hayvanlardır. Kaplan Krallığı dünyanın en korkunç avcılarından biriyle yüz yüze gelmenizi sağlar ve turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilir. Geldiğinizde görmek istediğiniz kaplanları içeren bir paket seçebilir; bebek kaplanları yakından, yetişkin kaplanları orta uzaklıkta bir mesafeden görebilirsiniz. Sabah 10 ile akşam 18 arası açık olan alana giriş seçeceğiniz pakete göre 15-30 dolar arasında değişir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here