Chiang Rai Gezilecek Yerler

Lanna Krallığı’nın ikinci başkentliğini yapan Chiang Rai Tayland’ın en eski yerleşimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tek başına bir turizm merkezi olarak bilinmese de sahip olduğu tapınak ve müze mimarisin Tay kültürünü olduğu gibi yansıtır. Tayland’ın eski ve yeni kültürünün bir sentezi olduğunu kentteki ünlü Beyaz Tapınak mimarisiyle ispatlayan Chiang Rai çoğu zaman güneydeki daha popüler turistik merkezlere nazaran daha sönük kalsa da Kuzey Tayland’daki ulusal parklara açılan kapı olarak bilinir.

Beyaz Tapınak

Şehrin en ünlü cazibe merkezi olan Beyaz Tapınak şehir merkezinden yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Bir tapınak olsa da kompleks içinde bir de müze bulunur. Tayland’ın en popüler turistik merkezlerinden biri olan tapınakta günün her saati dua salonuna girmek için kuyruk oluşur. Tapınak Taylandlı mimar Khositphiphat tarafından inşa edildi ve bağışlarla finanse edildi. Tapınak oldukça kalabalık olduğundan sabah erken saatlerde gelmek faydalı olacaktır. Sabah 6.30 ile akşam 18 arasında açık olan tapınağa giriş ücreti yoktur.

Baan Dam Müzesi

Siyah Ev olarak da bilinen müze Taylandlı sanatçı Duchanee tarafından yaptırılan bir başka kültür kompleksidir. Birkaç hektarlık alana yayılmış Lanna ve diğer Tayland mimarisini temsil eden 40 kadar bina bulunur. İç mekanlar oldukça çarpıcıdır: bir sürü manda boynuzu, deniz kabuğu, resimler ve ahşap işleri… Müzeye giriş ücretsizdir ve sabah 9 ile akşam 17 saatleri arasında açıktır.

Mae Fa Luang Kültür Parkı

Siyah Ev’den daha sakin olan ve şehir merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Kültür Parkı (şehrin kuzeyindeki Mae Fa Luang Bahçeleri ile karıştırılmamalıdır) yemyeşil doğasıyla günün erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde görülebilecek bir göle sahiptir. Çoğu ziyaretçi buraya yürüyüş yapmaya ve sakin bir şekilde dinlenmek için gelir. Sabah 7 ile akşam 17 arasında açıktır ve giriş ücreti yaklaşık 7 dolardır.

Phra Kaew Tapınağı

Turistlerin Chiang Rai’de en sık ziyaret ettiği tapınaklardan ikincisi Zümrüt Buda Heykeli’nin orjinaline ev sahipliği yapmış Phra Kaew Tapınağı’dır. Bugün Zümrüt Buda heykeli artık yok ancak kopyaları koridor boyunca yer alıyor. Tapınak kompleksinde aynı zamanda renkli ahşaplarla karmaşık bir şekilde inşa edilmiş Tay tarzı bir evin içine yerleştirilmiş bir Lanna müzesi bulunuyor.

Saat Kulesi

Chiang Rai’nin yaygın bir sembolü olarak kullanılan saat kulesinde geceleri bir ışık gösterisi düzenlenir. Yürüyüşe çıkan turistlerin birkaç dakikalığına uğradığı bir yer olarak bilinir. Saat kulesinin tasarımı Beyaz Tapınak’ın tasarımcısı tarafından yapılmış ve benzer mimari özellikler göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here