Krabi Gezilecek Yerler

Muhteşem kıyı şeridi, pitoresk plajları ve 150’den fazla adadan oluşan Krabi Tayland’ın en popüler turizm merkezlerinden biridir. Doğal harikalarıyla dolu Krabi Phuket’e sadece iki saat mesafededir. İster geceyi sahilde parti yaparak geçirmek isteyin, ister sessiz bir plajda dinlenmek isteyin Krabi herkes için bir şeyler sunar.

Krabi’de gezi büyüleyici bir etkinliktir ve size dünyanın en popüler turizm merkezlerinden biri olan Tayland’ı keşfetme fırsatı verir. Krabi güzelliğini Phi Phi Adası’nın huzurundan, Koh Lanta’nın plajlarından, Ao Nang’ın çarpıcı manzarasından alır. Krabi Town’da geçen bir gün hareketli sabah pazarıyla Tayland’ın kültürünü anlamak için harika bir yoldur. Krabi’de zamandan kazanmanın en iyi yolu gezi turlarını önceden planlamaktır.

Railay Sahili ve Mağaraları

Göz alıcı beyaz kumlar, nefes kesici manzaralar, parlayan güneş, saydam bir deniz ve tropikal iklimiyle Railay Sahili epey mutluluk verici bir ortama sahiptir. Onu benzersiz kılan, yüksek ve kudretli falezlere konuşlanmış kireçtaşı mağaralarıdır. Her iki tarafı kuşatan keskin falezler dolayısıyla ulaşım sadece teknelerle sağlanabilmekte ancak buna rağmen Railey Sahili, Krabi’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken en popüler yerlerden biri olmaya ve ün kazanmaya devam etmektedir. Mağaraları yaya olarak keşfe çıkmak ve yakınlarınızla bir yat partisi düzenlemek yapılacaklar listenizde yer alması gereken aktiviteler arasındadır.

Thung Thea Tabiat Parkı

Efsanevi güzellik ve uhrevi manzaralar Thung Teao Tabiat Parkı’nı tarif etmek için kullanılacak en uygun ifadelerdir. Yeşilin en koyu tonuna sahip uzun boylu ağaçlar, en saf haliyle zümrüt yeşili derin sular, huzur dolu bir tabiat ortamı ve Tabiat Parkı’nın ortasında bulunan büyüleyici güzellikteki şelale gerçeküstü bir cazibe bahşetmektedir. Bu kadar güzelliği bir arada barındıran Thung Teao Tabiat Parkı, sık sık fotoğrafçıların ve doğaseverlerin ziyaretleriyle hareketlenmektedir. Bir kamera alıp, bu güzellikleri ölümsüzleştirmek üzere yola koyulmak yapmanız gerekenlerin en başında gelmektedir. Kayalıklara sırtınızı verip hayatınızı, geçmişinizi düşünme fırsatını yakalamak ya da piknik sepetinizi alıp Park’ın bakir doğasını keşfe çıkmak, Zümrüt Havuzu’na dalış yapmak listenin geri kalanını oluşturmaktadır.

Wat Tham Sua

Taş mağara labirentlerinin bulunduğu Wat Tham Sua Krabi’de görülmesi gereken dikkat çekici bir yerdir. Sık ormanların içine konuşlanmış bu mağaralar yerleşkenin içinde çokça tapınak ve seyyaha ev sahipliği yapmaktadır. Birçok keşiş ilahiyat yoluna ilerlemek adına bu mağaraların içine yerleşmiştir. Hatta birkaçı doğdukları günden beri burada hayatlarına devam etmektedir. Adını, Lord Buddha’nın kıymetlisi olan bir kaplanın önceleri burada yaşadığı efsanesinden alır. Mağaralar keşfedildikçe dini inanışları tasvir eden birçok kutsal emanete ve putlara rastlamak mümkündür. Mağaraların tepesine tırmanmak ise başlı başına bir olaydır; serin bir esinti ve ortamın enerji dolu aurası birçok ziyaretçiyi teslim almıştır.

Susan Hoi Deniz Kabuğu Mezarlığı

Varlığı 40 milyon yıl öncesine dayanan ve şehrin ürkünç bir yeri olan Krabi Deniz Kabuğu Mezarlığı, Krabi Adası’nın görülmesi gereken en eski yerlerinden biridir. 200 metre boyunca fosilleşmiş kabukların oluşturduğu saha kireçtaşı yataklarının bu oluşumu kaplaması ve bu sürece hapsetmesiyle var olmaya başlamıştır. Dünyada sadece 3 tane bulunan bu mezarlıkların bir tanesi de Susan Hoi’de ziyaret edilebilmektedir. Burası jeoloji meraklıları ve deniz kalıntıları severleri için bir cennet konumundadır. Ayrıca mezarlığın çevresinde, Hindistan sakızağacı ormanları ve ufak Çin tapınakları keşfedilebilir. Eşsiz kabuklar bulmaya yönelik keşif oyunları oynamak, saklı kalmış orman arazilerini ve halka kapalı diğer paralel sahilleri keşfetmek ve Susan Hoi kumsallarında birkaç saatin tadını çıkarmak yapılması gerekenler listenizin başında gelecekler arasında olmalıdır.

Klong Thom Kaplıcaları

Özgürce akan sıcak suyla birlikte suyun şiddetli akışının yumuşattığı parlak kayalar muhteşem bir tablo gibidir. Bu termal kaplıcalardaki sıcak suyun cilt hastalıklarının iyileşmesinde yardımcı olacak bazı özelliklerinin olduğuna inanılmaktadır. Burası şehir hayatının stresinden biraz olsun kaçmak isteyenler için ideal bir ortam niteliğindedir. En sıcak günlerde, suyun da sıcaklığı 42-43 dereceye yükselmektedir. Ancak sıcaklık sizi alt etmeye başlıyorsa, kaplıca ile yan yana akan soğuk su akıntısına kendinizi bırakmanız yerinde bir tercih olacaktır. Ayrıca Zümrüt Havuzu ve Thung Teao Tabiat Parkı’na olan yakın konumundan dolayı da kombine bir gezi düzenlemek ve bu iki olağanüstü yerin de keyfini çıkarmak çok iyi bir fikir olacaktır.

Khao Khanab Nam

Khao Khanab Nam şehrin en tanınmış simgeleridir. Aslında koyun her iki tarafında da yer alan takım dağlardır. Seyrek bitki örtüsü ve loş kahverengi tepeleri, okyanusun rengini daha canlı bir mavi tonuna bürünmesine neden olur. İki dağın zirvesinde ise mağaralardan oluşan bir labirent konuşlanmıştır. Dağlardan birine tırmanıp, zirvenin tadını çıkarırken birkaç panoramik poz yakalamak, mağaralarda geçmiş dönemlere ait kalıntıları ve mülkleri keşfetmek, iki dağ arasında fotoğraf çektirmek ve tepelerden kendinizi berrak sulara bırakmak, yapılması gerekenler listenizde bulunması tavsiye edilen aktiviteler arasında sayılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here